Arco Vara: Mida teha, kui kommunaalkulud hakkavad ahistama?

Arco VaraTäna räägitakse palju liginullenergia majadest, kus kulud kütmisele ja valgustusele on kontrolli all ja võrreldes vanemate amortiseerunud hoonete ning iganenud küttesüsteemidega sisuliselt olematud. Siiski elavad paljud meist olukorras, kus kommunaalkulud hõlmavad igakuistest väljaminekutest just talveperioodil märkimisväärse osa ning toovad sageli kas võlgade või pingestatud pere-eelarve näol tüli majja, kirjutab Arco Vara maakler Maiken Tiirmaa.

Enim on kommunaalkuludega kimpus vanemate ja suurema pinnaga majade omanikud, kellel lapsed kodust lahkunud, ruume ülearu ja küttesüsteem vanamoodne, ebaökonoomne ning kallis. Sarnases olukorras on suurtes korterites elavad, tavaliselt vanemad inimesed, kes siis teadmatusest või nostalgiast ei soovi oma senisest eluasemest loobuda ja maksavad suure osa oma pensionist korteriühistule või haldusfirmale.

Kõige tavalisem variant on see, et inimesed üritavad säilitada oma mugavustsooni ja hakkavad kommunaalkulude maksmiseks säästma nii-öelda kõhu kõrvalt, kaotades tegelikult elukvaliteedis, sest peale eluasemekulude ja toidu enam millekski muuks eriti raha ei jätku. Samuti loodetakse külmal ajal kuidagi läbi ajada, küttes vaid osa elamispinnast, mis pikas perspektiivis kahjustab viimistlust ja hoone konstruktsioone. Kortermajades on seetõttu lausa keelatud ruume kütteta jätta.

Ühelt poolt on taoline käitumine loomulik, sest kes ikka tahaks oma armsaks saanud kodust lahti öelda, aga teiselt poolt on see väga ebaratsionaalne ja probleemid üksnes süvenevad.

Kui igakuised vältimatud kulutused eluasemele ikka iga päev meeles püsivad ja vahendeid eluaseme soojapidavuse ning küttesüsteemi renoveerimiseks napib, tasuks ikkagi nostalgiast ja valehäbist üle saada ning kaaluda väiksemale ning ökonoomsemale pinnale kolimist.

Oma maja müümine ja korterisse kolimine ei kõla ehk esmapilgul atraktiivsena, kuid vanemate inimeste jaoks võib see tähendada tunduvat elukvaliteedi paranemist, sest uued korterid on reeglina säästlikud, hooldusvabad ja asuvad ühistranspordiliinidele ning eluks vajalikele teenustele lähemal.

Kõik on tegelikult lihtne matemaatika. Võrrelge uute korterite kommunaalkulusid näiteks üheksakümnendatel aastatel rajatud elamispindade omadega ja veendute oma silmaga, miks teile kütte- ja elektriarved meelehärmi teevad.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine