Korter osta või üürida? Loomulikult osta!

Illustratsioon

Eelmisel nädalal käsitlesime argumente, mis räägivad korteri üürilevõtmise poolt. Tänases artiklis tuleb juttu teguritest, mis sunnivad inimesi üürilevõtmise asemel tegema elamispinna ostuotsust.

Tänasel kinnisvaraturul tuleb ostusotsused tõsiselt läbi mõelda. Tormata ülepeakaela ei tohi. Eeldada võib, et hinnad 2008. a. Eesti eluasemeturul langevad. See aga ei tähenda, et kõigil inimestel on kinnisvaraostmisest mõistlik loobuda. Alljärgnevalt vaatamegi tegureid, mis räägivad eluaseme ostmise kasuks.

Oma on oma.

Oma kodu annab hea tunde – see loob emotsionaalse kindlus- ja turvatunde. “Oma kodu” on emotsionaalne väärtus, mida rahaliselt pea võimatu hinnata. Kodu on inimese kindlus. Need on väärtused, mida kinnisvara eksperthinnangud ei kajasta, kuid siiski väga tähtsad.

Samuti annab oma kodu kortermaja juures võimaluse kaasa rääkida ühistu elu-olu korraldamisel. Üürikorteri puhul on oht, et üürileandja vaatab kõike läbi kasumi teenimise prisma ning blokeerib otsuseid, mis talle täiendavat kulu tekitavad.

Elutsükkel on oluline.

Illustratsioon

Kui koduotsija elutsükkel on jõudnud faasi, kus aeg oma pesa punuda, siis sellele vastu hakata ei ole mõtet. Ei ole mõistlik proovida kokku hoida sada tuhat krooni, et selle nimelt aastaid püüda tabada kinnisvaraturu madalaimat punkti, et siis soodne ost teha. Elu näitab, et tõusude tippe ja mõõnade madalamaid punkte saame täpselt välja tuua vaid tagantjärele tarkuse abil.

Pika laenuperioodi jooksul taandub kokkuhoid marginaasel määral väiksemaks igakuiseks laenumakseks. See reeglina ei kaalu üles iseseisva elu võlusid.

Üüriturg väljaarenemata.

Eluaseme ostmise ainus alternatiiv on selle üürile võtmine. Paraku on Eesti üüriturg välja arenemata. Nii üürileandjad kui -võtjad ei ole kursis oma õiguste ja kohustustega. Enamasti on elamispinna üürileandjad eraisikud, kes on saatuse tahtel sellisesse rolli satunud. Vastastikkune õiguste ja kohtustuste mitteteadmine loob viljaka pinnase konfliktide tekkeks.

Väljaarenemata üüriturg võib sundida üürilevõtjat elukohta vahetama sagedamini kui ta seda ise sooviks. Pereinimeste puhul võib see omakorda põhjustada takistusi lasteaiakohtade või koolide valikul.

Sisustamise probleemid.

Illustratsioon

Elamispind on alati seotud sellega, mis seal sees on. Igas korteris on olemas köögimööbel, sageli on olemas ka sisseehituatud mööblit. Oma tuba, oma luba – omas korteris saab omanik ehitada sellise köögimööbli nagu ta heaks arvab kulutades selleks seejuures palju ta heaks arvab.

Üürikorteri probleem on see, et sinna siseehitatud mööblit järgmissekorterisse kolides kaasa võtta ei ole võimalik. Nii on korteriomanikul võimalik sisustada oma elamine oma enda äranägemise järgi. Korterit üürilevõttes tuleb piltlikult öeldes oma nägemus kooskõlastada korteri üürileandjaga.

Head ostud tehakse halval ajal.

Vaatamata tänasele ebastabiilsusele kinnisvaraturul võib siiski kindlalt väita, et ka täna on võimalus soodsaid tehinguid teha. Ostja jaoks on olukord lausa ideaalne – pakkumine on lai ja valikuvõimalus on suur. See annab võimaluse leida parim vajadusi rahuldav elamispind.

Suur valikuvõimalus paneb korteriostja soodsasse seisu, mis annab talle võimaluse tehing teha siis ja ainult siis kui ka hind tema soovidele vastab. Kui hind ei sobi, siis on võimalik pöörduda järgmise pakkuja poole.

Tagatisvara laenu jaoks.

Illustratsioon

Kinnisvara on pea ainus laialt aktsepteeritud tagatis laenu võtmiseks. Kui olemasolev eluasemelaen ei ole liiga suur, siis on eluaset tagatisena kasutades võimalik võtta täiendavat laenu. Laenu on omakorda võimalik kasutada kodu sisustamiseks või miks ka mitte näiteks ettevõtluse arendamiseks.

Pisikese liialdusega võib öelda, et eluaseme olemasolu annab võimaluse katta panga abil kiiret rahavajadust ilma vajaduseta pöörduda intressina sadu protsente küsivate kiirlaenupakkujate poole.

Öeldakse, et halvad otsused tehakse headel aegadel. Seda ütlust teistpidi pöörates võib öelda, et halbadel aegadel on võimalus teha väga häid otsuseid. Täna on turul häid pakkumisi. Kui eluratas on pööranud nii, et uut kodu on vaja, siis ei ole mõtet ostuotsust edasi lükata. Igal juhul – vaatamata parematele või halvematele aegadele tuleb ostuotsus tõsiselt läbi kaaluda. Täna on kaalumiseks võimalust, sest pakkumine on suur.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine