Uusarendus mere ääres nõuab ehitajalt meisterlikkust

Arco VaraTallinna Merimetsa piirkonda kerkiv Kodulahe uusarendus pakub oma asukoha, uuenduslike lahenduste ning materjalidega heas mõttes tõsise väljakutse ehitajale. Arvestama peab nii mere läheduse kui ka kortermaja ümbritseva rohealaga.

Arco Vara arendatava Kodulahe elukeskkonna suurim eelis võrreldes teiste projektidega on kahtlemata asukoht. Looduslähedane elu, sportimisvõimalused ja kaunid vaated on ühendatud transpordivõimaluste, kaupluste, lasteasutuste ja kesklinna lähedusega.

Kodulahe paikneb lühikese jalutuskäigu kaugusel Stroomi rannast, kuid meri on vaid üks osa kortereid ümbritsevast loodusmaastikust. Lähedusse jäävad veel tuulevarju ja rahu pakkuvad metsaalad ning arendaja haljastab pea pool kinnistust. Selle kõige igapäevaseks nautimiseks kuuluvad enamike korterite juurde suured rõdud ja terrassid ning maast-laeni aknad.

Taolise tulemuseni jõudis Arco Vara põhjalike otsingutega, kaardistades 2012. aastal Tallinna vabad arenduspiirkonnad, kuhu oleks võimalik rajada terviklik elukeskkond, kus domineeriks ainult inimene ja loodus.

Ettevõtte juhi Tarmo Silla sõnul sündis valik Kodulahe kasuks kohe – Stroomi rannapark ja piki rannapromenaadi Rocca al Mare suunas liikuvad rõõmsad jalutajad, jalgratturid ning rullitajad andsid märku, et asukoht on rahvale tuntud ja meele järgi.

Põnev väljakutse ehitajale

„Arco Vara arendatava Kodulahe ehitamiseks on asukoht täpselt õige – piisavalt ruumi ja hea ligipääsetavus. Kindlasti tuleb esile tõsta projekti mastaapsust nii netopinnalt kui maksumuselt,“ kommenteeris Ramm Ehituse projektijuht Lauri Männiste.

Mereäärses piirkonnas peab arvestama kõrge pinnasevee tasemega. See asjaolu ja geoloogilised tingimised on ehitajale varasemast kogemusest lähtudes ka peamisteks väljakutseteks. Selleks, et tagada kõrgeim kvaliteet ja vastupidavus, rajatakse hoone vaivundamendile, hoone karkass koosneb monteeritavatest raudbetoonelementidest.

Hoone välisviimistluses on kasutatud kolme põhimaterjali – telliseplaat, puit ja klaas. Materjalid on valitud mereäärsesse piirkonda sobivad – oluline on kestvus tuulises ja niiskes keskkonnas ning esteetiline harmoonia mere ja metsaga.

Parima päikesevalguse ning vaadete saavutamiseks Kodulahe hoonestusalas tuli arhitektidel luua hoonele tavapärasest erinev kuju. „Hoone kuju antakse konstruktiivsete elementidega. Ehitajale meeldivad küll täisnurgad ja sirged jooned, aga Kodulahe projekti puhul hoone kuju erilist keerukust ei lisa,“ rääkis Männiste.

Samuti sooviti planeeringu raames anda lagedele maksimaalsed võimalikud kõrgused. Viimasel korrusel on lagede kõrguseks kolm meetrit.

Esindatud on ka sellised väärtuseid nagu eraldi köögiruumid, võimalus eraldada esik kahepoolsete ustega elutoast ja anda vannitoale loomulikku valgust läbi siseakna. Sõltub kliendi valikust, kas ta soovib neid võimalusi kasutusele võtta.

Elanike kodukulud on arendaja südameasi

Ehitaja sõnul muudavad projekti eriliseks veel taastuvenergia kasutamine ja säästvad energialahendused.

Kuna energiatõhusus ja tulevaste korteriomanike kulud on uusarenduse puhul oluline teema, siis peab rajatav hoone täitma B-energiaklassi nõudeid. Vesipõrandaküte on selleks mugav ja energiasäästlik lahendus. Lisaks kaugküttele varustavad hoonet õhk-vesisoojuspumbad ja katusel asuvad päikesepatareid.

Kulud eluasemele olid juba Kodulahe projekteerimisel väga oluliseks lähtepunktiks. Arendaja kirjutas varakult lähteülesandesse energiatõhususe nõuded ning alternatiivenergia rakendamise soovid. Tulemuseks on uusarenduse hästi soojustatud seinad, kolmekordse paketiga puit-alumiiniumaknad, päikeseenergia kasutamine ja mugav küttekulu mõõtmine kauglugemisega soojusmõõtjatega.

Kodulahe kokkuvõtteks jäävad kõlama märksõnad: avar, ruumikas ja energiasäästlik kodu mere ja metsa lähedal, samas ikkagi kesklinna kõrval.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.04.2024 Üürikoolitus