1Partner: Kas poolikud arendused muutuvad tondilossideks

1Partner1Partner Kinnisvara juhi Martin Vahteri sõnul 2008. aasta kriisiga võrreldavat kinnisvaraarendajate pankrotilainet tulemas pole, kuid ühe sektori ettevõtjatel võib kitsaks minna.

Martin Vahteri kinnitusel on elamuarenduste tervis hea, sest eelmisest kriisist õpiti ning laovaru on väike. “Ütlen ära, et tondilosse seekord ei tule. Arendajad tegid pigem projekte niiöelda maja haaval ning alustasid uue ehitamist alles siis kui vana müüdud. Ilma müügibroneeringuteta uut maja pelgalt lootuse pealt ehitama ei hakatud,” ütles Vahter.

“Ka pangad piirasid kahtlastele või vähese müügieduga arendustele ning tühjadele kruntidele laenamist, mis vähendas oluliselt riskantseid investeeringuid. Nendel väiksematel arendajatel, kel mingeid reserve müügi venimise korraks pole, võib igal ajal probleeme tekkida. Samas sellist suuremat krahhi, et terved kvartalid on pimedad, seekord ei tule,” lisas Vahter.

1Partneri juhi sõnul tehakse valmis arendused, mille ehitusleping sõlmitud ja pool maja püsti. Inimestel on kodu ikka vaja ning heas asukohas ning suure müügipotentsiaaliga projektid valmivad nii ehk naa. Näiteks kerkib Lasnamäe Majaka asumisse Tallinna ülemise tuletorni ümber väga eriline, kuid mõistliku hinnaga kvartal, mille tehingud toimuvad ka praegusel ajal. Nõrgemad või päris algusetapis projektid on aga seisma pandud, et mingi selgus ära oodata,” kommenteeris Vahter.

“Sektor, kus arendajad selgelt plaane ringi teevad, on ärikinnisvara. Järgmise paari-kolme aastaga pidi Tallinnas valmima 175 000 ruutmeetrit büroosid, aga osa neist jääb küll tulemata. Mis pooleli, see tehakse lõpuni, aga uute osas on arendajad väga ettevaatlikud. Kui kodu on asi, millesse inimesed on valmis korralikult investeerima, siis büroo on palju ratsionaalsem valik. Päris paljud ettevõtted ei pruugi enam üldse kontorisse samal kujul tagasi minna, tehakse kodus, tõmmatakse ruutmeetreid kokku ja jagatakse teiste ettevõtetega üldpindasid,” lisas Vahter.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC