Statistikaamet: Tarbijahinnaindeksi muutus oli viimase kolme ja poole aasta väikseim

Eesti StatistikaStatistikaameti andmetel oli tarbijahinnaindeksi muutus märtsis võrreldes veebruariga –0,7% ja võrreldes eelmise aasta märtsiga 0,9%. Tarbijahinnaindeksi muutus võrreldes eelmise aasta sama kuuga jäi alla 0,9% viimati 2016. aasta oktoobris, mil see oli 0,6%.

Mulluse märtsiga võrreldes olid kaubad 0,8% ja teenused 1,1% kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad langesid eelmise aasta märtsiga võrreldes 3,5% ja mittereguleeritavad hinnad tõusid 2,1%.

Enam mõjutas tarbijahinnaindeksit eelmise aasta märtsiga võrreldes toidu ja mittealkohoolsete jookide kallinemine. Põhiosa sellest andis värske puuvilja (19,4%) ning liha ja lihatoodete (5,1%) hinnatõus. Kodudesse jõudnud elekter oli 13,7% odavam, bensiin 0,2% kallim ja diislikütus 2,4% odavam. Toidukaupadest kallines sama ajaga võrreldes riis (14%), odavnesid aga kartul (26%) ja värske köögivili (12%).

Veebruariga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit kõige rohkem mootorikütuse odavnemine (4,7%), mis andis kogumuutusest 40%. Toit ja mittealkohoolsed joogid olid 1,1% ja kodudesse jõudnud elekter 5,1% odavamad.

Märtsi tarbijahinnaindeks kajastab peamiselt eriolukorra väljakuulutamisele eelnevat aega, kuna hinnakorjeperiood jäi sellele eelnevasse nädalasse. Haridus- ja lasteasutuste indeksi langus on tingitud kohalike omavalitsuste otsusest jätta eriolukorras küsimata lasteaia kohatasu.

Tarbijahinnaindeksi muutus kaubagrupiti, märts 2020
Kaubagrupp Märts 2019 – märts 2020, % Veebruar 2020 – märts 2020, %
KOKKU 0,9 -0,7
Toit ja mittealkohoolsed joogid 2,3 -1,1
Alkohoolsed joogid ja tubakas -2,7 0,4
Riietus ja jalatsid 2,1 1,5
Eluase -3,0 -1,0
Majapidamine 1,3 0,3
Tervishoid 3,3 -0,1
Transport 0,2 -2,0
Side -1,4 -0,1
Vaba aeg 5,4 -0,1
Haridus- ja lasteasutused -8,3 -11,3
Söömine väljaspool kodu, majutus 2,7 0,0
Mitmesugused kaubad ja teenused 1,8 0,0

Vaata ka tarbijahinnaindeksi kalkulaatorit.

Statistikaamet avaldab tarbijahinnaindeksi iga kuu 5. tööpäeval pärast aruandeperioodi lõppu. Statistikatöö „Tarbijahinnaindeks“ avaliku huvi peamine esindaja on rahandusministeerium, kelle tellimusel andmeid kogutakse ja analüüsitakse.

Adaur Grupp: korteritehingute kvartalikokkuvõte 2020 I kvartal

Adaur Grupp OÜKokkuvõttes on toodud Tallinna ja Eesti maakonnakeskuste korteriomanditehingute arv, keskmine hind, käive ja tehingute keskmine maksumus ning nende aastane muutus. Andmete allikas on maa-amet.

Andmed võivad statistika täpsustumisel vähesel määral muutuda.

Korteritehingute arv (tk) ja keskmine hind (€/m²) ning nende aastased muutused (%) maakondades ja Tallinnas linnaositi

Korteritehingute käive (€) ja keskmine maksumus (€) ning nende aastased muutused (%) maakondades ja Tallinnas linnaositi

Maakondade korteritehingute arv (tk) ja aastane muutus (%)

Maakondade korteritehingute keskmine hind (€/m²) ja aastane muutus (%)

Maakondade korteritehingute arvu jagunemine (%)

Maakondade korteritehingute käive (€) ja aastane muutus (%)

Maakondade korteritehingute käibe jagunemine (%)

Maakondade korteritehingute keskmine maksumus (€) ja aastane muutus (%)

Tallinna korteritehingute arv (tk) ja aastane muutus (%)

Tallinna korteritehingute keskmine hind (€/m²) ja aastane muutus (%)

Tallinna korteritehingute arvu jagunemine (%)

Tallinna korteritehingute käive (€) ja aastane muutus (%)

Tallinna korteritehingute käibe jagunemine (%)

Tallinna korteritehingute keskmine maksumus (€) ja aastane muutus (%)

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Kinnisvarakonsultant Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Uus Maa: Ilus kuu lõpetas kriis

Uus Maa

Märtsi kinnisvaraturu ülevaade ei saa üle ega ümber koroonaviiruse COVID-19 puhangust, mis hakkas kuu teisest poolest turgu rohkemal määral mõjutama. Kuna lõviosa tehingutest oli juba varem kokkulepitud, siis suurest tehingute arvu langusest ei saa märtsi puhul veel rääkida.

Seni on muutustele kiiremini reageerinud likviidsem vara nagu üürikinnisvara ning müügihinna langus jõuab statistikasse kuni poole aasta pärast. Lühiajalise üüripakkumise liikumine pikaajalisele üüriturule on viimase mahtu suurendanud ca viiendiku võrra. Tekkinud on hinnakäärid tehingu- ja pakkumishindade vahel ning olemasolevates üürisuhetes käivad aktiivsed hinnaläbirääkimised, mis valdavalt tähendab ajutist hinnalangust 20-30%.

Müügiturul näeme selget aktiivsuse langust, mis on enam mõjutanud kallist ja ebalikviidset kinnisvara, kuid kui kriis kujuneb pikemaks, on ees oodata laiapõhjalist langust. Tõenäoliselt näeme lähikuudel kuni 50% tehingute arvu langust ning järgmisel poolaastal kuni 10%, aga võimalik, et isegi suuremat hinnalangust.

Märtsis sõlmiti korteriomanditega kogu Eestis esialgsetel andmetel 1739 müügitehingut, mis tähendab seda, et kriisi mõju tehingute arvu langusele oli veel väike. Võrreldes eelmise aasta märtsiga sõlmiti siiski üle 200 tehingu vähem ning kuna ka notaribüroodest on oodata vähem lisanduvaid tehinguid kui tavaliselt, siis tõenäoliselt jääb märtsi arv alla ka tänavuse aasta kahe esimese kuu näitajale.

Müüdud korterite arvu langus oli märkimisväärne vaid Harjumaal, kus turg on koroonapuhangule reageerinud kõige kiiremini. Nii vähenes tehingute arv seal 189 võrra 968ni. Teistes maakondades oli kriisi mõju veel väga väike. Tehingute arv langes kokku üheksas maakonnas, kuid näiteks Ida-Virumaal ja Pärnumaal toimus väike kasv.

Kuna hinnalangus leiab aset eelkõige turgudel, kus uusarenduste osakaal on suurem, viitega, olid märtsi mediaanhinna arvud veel rekordilähedased. Eestis tervikuna oli korteritehingute mediaanhind teist kvartalit järjest üle 1500 €/m2, võrreldes eelmise aasta märtsiga suurenes mediaanhind 4,8%. Kõrgeim oli tehingute mediaanhind Harjumaal, kus see oli ligi 1900 €/m2, üle 1000 €/m2 oli see veel Tartumaal (1398 €/m2) ja Pärnumaal (1143 €/m2). Võrreldes eelmise aasta märtsiga vähenes tehingute mediaanhind vaid Lääne- ja Põlvamaal.

Tallinnas hinnad veel kasvasid, kuid müükide arv kukkus

Tallinnas sõlmiti märtsis esialgsetel andmetel 686 korteri ostu-müügitehingut. Lõplikud andmed on jäänud veel tulemata, kuid ka siin kehtib ilmselt põhimõte, et tulenevalt kriisi mõjudest märtsis teises pooles, see arv enam väga palju ei suurene. See aga tähendab, et Tallinn, kui kõige likviidsem turg, on juba reageerinud koroonaviirusest tingitud ümberkorraldustele, ehkki täiel määral näeme seda järgmistel kuudel.

Võrreldes eelmise aasta märtsiga sõlmiti ligi 120 tehingut vähem ning neid sõlmiti ka vähem kui jaanuaris ja veebruaris. Müüdud korterite mediaanhind, milles suuresti peegeldus eelmistel kuudel aset leidnud asjaajamine, oli 1994 €/m2, ületades eelmise aasta näitajat enam kui 10% võrra.

Pakkumishindades pole veel langust tekkinud, tõenäoliselt toimuvad esimesed närvilised liigutused nende inimeste poolt, kellel on juba võlaõiguslik leping uusarenduses sõlmitud ning kohustus tänane kodu maha müüa hakkab üha enam peas vasardamas. Arendajate poole pealt võib rohkem raskusi tekkida nendel, kelle laenukohustuste osakaal on suurem, samas kui omafinantseeringust ehitavatel ettevõtetel on rohkem paindlikkust.

Maaklerite sõnutsi on aktiivsus tervem maapiirkondades, ehkki täna on veel vara öelda, kas kriis käivitab linnast maale kolimise laine.

Ka Tartus aktiivsus vähenes

Märtsis sõlmiti Tartus 125 korteri müügitehingut. Võrreldes eelmise aasta märtsiga langes tehingute arv enam kui 40 võrra, ent näiteks tänavusest jaanuarist sõlmiti neid rohkem.

Tehingute mediaanhind oli Tartus 1466 €/m2 ning see oli 1,7% enam kui eelmise aasta märtsis, püsides viimaste kuude kõrgel tasemel. Sarnaselt Tallinnale on ka Tartus suurenenud üüripakkumiste hulk, ent nii müügi- kui üüriaktiivsus on madal. Ka Tartus on kriis valusamalt tabanud neid inimesi, kes on uue korteri ostnud tõusvalt turult, ent peavad vana korteri maha müüma juba karuturul.

Pärnus sündis hinnarekord

Nukrad meeleolud on laskunud ka Pärnu kohale, ent märtsi arvud olid suvepealinnas veel kenad. Sõlmiti 69 korteri müügitehingut, mida oli 5 võrra enam kui eelmise aasta märtsis ning vaid veidi vähem kui jaanuaris ja veebruaris.

Tehingute mediaanhind oli aga kõigi aegade kõrgeim, 1486 €/m2, ületades möödunud aasta näitajat lausa 29%. Lähikuud on Pärnule aga keerulisemad, kuna suur teenindussektor ning lühiajaline üürimine saavad üsna korraliku raputuse osaliseks.

Narvas kasvasid tehingute hulk ja hind

Sarnaselt teistele oli ka Narva kinnisvaraturg märtsis veel küllaltki aktiivne. Müüdi 68 korterit, mida oli enam kui jaanuaris või veebruaris ning 10 võrra rohkem kui möödunud aasta märtsis.

Tehingute mediaanhinnaks kujunes 413 €/m2, võrreldes eelmise aasta märtsiga oli see näitaja 11 €/m2 võrra suurem.

Ida-Virumaa korterite hinnad, mis on koos Valgamaaga Eesti madalaimad, saavad absoluutarvudes kõige väiksema tagasilöögi, ent ka sealsete maaklerite hinnangul võib kriisi vindudes oodata kuni 20% hinnalangust.

Veebikoolitus “Eluruumi üürilepingu sõlmimine ja lõpetamine” toimub 14/04/2020

Koolitus “Eluruumi üürilepingu sõlmimine ja lõpetamine” toimub Kinnisvarakoolis 14/04/2020. Koolituse eesmärgiks on  anda osalejatele oskus koostada oma vajadustele vastav üürileping ja anda teadmised juba olemasoleva üürilepingu lõpetamiseks.

Koolituse sihtrühm:

 • kõigile eraisikutele ja väikeinvestoritele, kes annavad eluruume üürile;
 • inimestele, kes tunnevad, et vajavad põhjalikumaid teadmisi üürilepingute sõlmimisest ja lõpetamisest;
 • kõigile, kes soovivad kriitilise pilguga üle vaadata oma hetkel kehtivad üürilepingud, et õppida tehtud vigadest ja neid tulevikus mitte korrata;

Koolitus annab:

 • praktilised nõuanded üürilepingu koostamiseks ja lõpetamiseks;
 • nõuanded eluruumi üleandmise ja vastuvõtmisakti koostamiseks;
 • info juhised probleemse üürilepinguga toimetulekuks;
 • oskused kasutada üürilepingut oma õiguste kaitseks;
 • nõuanded, millal ja miks pöörduda üürikomisjoni poole;
 • üürilepingu projekti ja vajalikud lepingute vormid.

Eluruumi üürilepingu sõlmimine ja lõpetamine” toimub  14/04/2020 kell 14.00-17.15 Tallinna kesklinnas. Lektorid on kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark ja Raid & Ko OÜ jurist Evi Hindpere .

Lisateave ja registreerumine

Registreeru koolitusele: +372 525 6655, kool@kinnisvarakool.ee või kodulehel.

Margot Toompark
Kinnisvarakool OÜ
Koolituste müük ja korraldus
+372 525 6655
kool@kinnisvarakool.ee
www.kinnisvarakool.ee

Kinnisvarakool OÜ

Statistika: 40% Tallinna valminud eluruumidest on kahetoalised korterid

Tõnu Toompark2019. a valmis Eestis statistikaameti andmete 7014 eluruumi. Neist Tallinnas valmis 2997 eluruumi. Aastaga suurenes Eesti eluruumide valmimine 8,4%, Tallinnas aga vähenes 4,8%.

Kõige suurema osa Eestis valminud eluruumidest on 2- ja 3-toalised korterid. Neid oli kokku 3474 ehk 53,1% kogu valminuid eluruumide mahust.

Märgatav osakaal ehk 28,7% on 4-toalisi eluruume, mida arvuliselt oli 916.

Tallinna proportsioonid eluruumide toalisuse osas on sootuks teistsugused. Tallinnas valmis 1181 2-toalist eluruumi. See on kogu Tallinnas eluruumise valmimise mahust 40,2%. 30,6% olid Tallinna valminud eluruumidest 3-toalised. See on 881 eluruumi.

Talliinnas valmis 2019. a jooksul 705 eluruumi (23%), kus oli 4 või enam tuba.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Tallinn toetab väärtuslike hoonete restaureerimist

TallinnTänavu annab Tallinna linn restaureerimistoetusi 37-le miljööväärtusliku ja muinsuskaitse all oleva hoone omanikule kogusummas 245 000 eurot.

Abilinnapea Andrei Novikovi sõnul on restaureerimistoetuste eesmärgiks Tallinnas ajastutruu miljöö, arhitektuuri ja materjalikasutuse säilitamine. „Toetus innustab omanikke ajaloolisi originaaldetaile restaureerima ning aitab tasakaalustada muinsuskaitseseadusest ja miljööväärtuslikest hoonestusaladest tulenevaid piiranguid eraomandile,“ täpsustas Novikov. „Toetused on mõeldud Tallinnas asuvate kultuurimälestiste ning arhitektuuriliselt väärtuslike hoonete restaureerimiseks. Käesoleval aastal soovime restaureerimistoetusega aidata kaasa ka restauraatorite ja restaureerimisettevõtete sissetuleku säilitamisele. Tegemist on küllaltki spetsiifilise valdkonnaga, kus piisavate teadmistega töötajate hoidmine on oluline.“

Restaureerimistoetusi saavad taotleda juriidilised- ja eraisikud, mittetulundusühingud ja korteriühistud.

Huvi restaureerimistoetuste vastu on viimastel aastatel suurenenud. Käesoleval aastal esitati tähtajaks 2. märtsil kokku 80 taotlust tööde kogusummas veidi üle 2,2 miljoni euro. Tallinna Linnaplaneerimise Amet rahuldas 37 taotlust ja otsustas toetada kogusummas 245 000 eurot.

Eelmisel aastal esitati ametile kokku 63 taotlust töödele kogusummas 725 000 eurot. Toetusi eraldati 32 taotlejale kogusummas 216 000 eurot.

Merko Ehitus: Ühisveevärk ja -kanalisatsioon Raplamaal

Merko3. aprillil 2020 sõlmiti AS Merko Ehitus kontserni kuuluva AS Merko Ehitus Eesti ja OÜ Kohila Maja vahel leping ühisveevärgi ja -kanalisatsioonitorustike rajamiseks Kohila vallas Raplamaal.

Lepingu raames rajatakse Aespa alevikku ligikaudu 23 km torustikke ning ühisveevärgi ja ‑kanalisatsiooni liitumisvõimalus ligikaudu 385 kinnistule. Piirkonda rajatakse ka üks vaakumkanalisatsiooni jaam.

Lepingu maksumus on ligikaudu 3,4 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Tööde valmimise tähtaeg on 2022. aasta märtsis.

Pro Kapital: Harju Maakohus algatas AS-i Tallinna Moekombinaat saneerimismenetluse

Pro Kapital31. märtsil 2020 esitas Tallinnas T1 Mall of Tallinn keskust omav ja haldav AS Tallinna Moekombinaat (TMK, AS Pro Kapital Grupp tütarettevõte) Harju Maakohtule avalduse saneerimismenetluse algatamiseks, et läbi saneerimismenetluse ületada ajutised makseraskused, mõistlikult ümber korraldada võlakoorem ja parandada TMK kasumlikkust. 3. aprilli 2020 määrusega algatas Harju Maakohus saneerimismenetluse. TMK kohustub 2. juunil 2020 esitama kohtule kinnitamiseks saneerimiskava, millega määratletakse rakendatavad saneerimisabinõud, muuhulgas saneerimise mõju võlausaldajatele.

Saneerimiskava vastuvõtmiseks toimub võlausaldajate hääletus ja lõpliku kava kinnitab kohus. Saneerimise algatamine ja menetlemine ei mõjuta mitte kuidagi keskuse ega selle üürnike ja koostööpartnerite tavapärast majandustegevust – see tähendab, et Eesti Vabariigi valitsuse poolt kaubanduskeskustele seatud piirangute lõppedes on T1 Mall of Tallinn avatud ning tegevus toimub nagu enne. Saneerimise eesmärgiks on tagada keskuse igapäevase tegevuse jätkamine, kaitstes investorite, töötajate, võlausaldajate ja koostööpartnerite õiguseid ja huve. Saneerimine hõlmab üksnes AS-i Tallinna Moekombinaat ega oma vahetut mõju AS-i Pro Kapital Grupp kontserni teistele ettevõtetele.

Saneerimisavalduse esitamise seisuga oli AS-il Tallinna Moekombinaat 71 võlausaldajat ning tähtaegselt tasumata kohustusi kokku 7 miljoni euro ulatuses. Peamiseks võlausaldajaks on rahvusvaheline rahastusplatvorm TSSP ning laenuagendiks Lintgen Adjacent Investments S.a.r.l, kellega AS Tallinna Moekombinaat sõlmis 2016. aasta lõpus Peterburi tee 2 asuva kaubanduskeskuse ehituse finantseerimiseks laenulepingu kogusummas 65 miljonit eurot. Tegemist on viieaastase tähtajaga erilist tüüpi arenduslaenuga vahefinantseerimiseks, millel on tavapärasest rahavooga tagatud laenust oluliselt kõrgem intress ja kus laenu põhiosa tagastatakse tähtaja saabudes ühekorraga. Arenduslaenu oli plaanitud refinantseerida toimiva ja rahavoogusid tootva kaubanduskeskuse tingimustel. Laen on tagatud hüpoteegiga Peterburi tee 2 kinnistule summas 84,5 miljonit eurot. 31. märtsi seisuga oli laenu põhiosa ligi 75,4 miljonit eurot. Põhiosa on kasvanud laenuintressimaksete alguseni kapitaliseeritud laenuintresside võrra. Laenuintresside igakuiste maksete kohustus algas 2019. aasta septembris. Lisaks kõrgetele intressikuludele kaasnevad laenulepinguga ka mitterahalised kohustused ehk finantskovenandid. Seoses kaubanduskeskuse oluliselt aeglasema käivitumisega on AS Tallinna Moekombinaat tulud jäänud prognoosidele alla ning AS Tallinna Moekombinaat ei ole suutnud täita finantskovenante ega tasuda korrektselt intressimakseid. Samuti ei suudaks AS Tallinna Moekombinaat tagastada laenulepingu ülesütlemisel laenu põhiosa.

Tänase olukorra põhjusteks on:

 • Ehitusperiood pikenes ning sellega seonduvalt keskus avati planeeritust hiljem.
 • AS-i Tallinna Moekombinaat finantsprognoosid olid koostatud 2016. aastal, laenulepingu sõlmimise ajal, võttes arvesse selle hetke turu olukorda. Ehitusperioodi ajal toimunud muutused jaekaubandusturul avaldasid mõju mitmete brändide strateegiatele, muuhulgas muutes neid uute kaupluste avamise suhtes ettevaatlikumaks. Hetkeseisuga ei ole kõikidele kaubanduspindadele üürnikku veel leitud. Samuti on mõnede suurte üüripindade avamise viibimine avaldanud oma mõju keskuse toimimisele. Keskuse käivitamine on võtnud enam aega kui esialgu plaaniti, mistõttu ei ole prognoositud käibed ja tulemused realiseerunud.
 • Tulenevalt koroonaviiruse leviku tõkestamisest on Eestis kuulutatud välja eriolukord, mille tagajärjena on T1 Mall of Tallinn keskus olnud sunnitud ajutiselt oma uksed suures ulatuses sulgema (eriolukorra ajal on avatud üksnes keskuses tegutsev Selver, paar toidupoodi ja apteek).

Antud tingimustes ei suuda AS Tallinna Moekombinaat täita rahalisi ega mitterahalisi kohustusi võlausaldajate ees. AS Pro Kapital Grupp avaldas info TSSP laenulepingu rikkumiste kohta 28. veebruari 2020 börsiteates (vt tegevjuhi ülevaade). COVID-19 globaalse pandeemia olukorras ei ole senised konstruktiivsed läbirääkimised laenuandjaga tulemusi andnud ja TMK hinnangul on tekkinud oht, et laenuandja võib laenulepingu üles öelda ja nõuda kohest laenu tagastamist. Samuti ei ole teada, kui kaua kestab kehtestatud eriolukord ning milline saab olema selle mõju TMK tegevusele. Majandustegevuse jätkamiseks ning seeläbi T1 Mall of Tallinn rentnike, töötajate ning teiste seotud osapoolte huvide kaitsmiseks, esitas AS Tallinna Moekombinaat avalduse saneerimismenetluse algatamiseks. Edasiseks tegevuseks on koostada ja kinnitada saneerimiskava, sh tegevusplaan selle osas, kuidas keskuse tegevust tulemuslikust kasvatada, arvestades ka COVID-19 ajutise kriisi mõju tarbimiskäitumisele ja majandusele tervikuna.

AS-i Tallinna Moekombinaat 2019. aasta põhitegevus oli kasumlik – keskus teenis ärikasumit iga kuu. Kõrgete finantskulude ja mitterahalise kinnisvara väärtuse languse tõttu oli siiski 2019. aasta puhastulem negatiivne. TMK hinnangul võimaldaksid kaubanduskeskuse olemasolevad rahavood TMK kohustusi täita kui võlakohustuste tingimused oleksid mõistlikud (kui arvestada tavapärast tegevust enne eriolukorra väljakuulutamist). Kuna kaubanduskeskuse põhitegevus on juhtkonna hinnangul jätkusuutlik, astub TMK saneerimisavalduse esitamisega vajalikud sammud kaubanduskeskusega seotud erinevate huvirühmade kaitseks. T1 Mall of Tallinn näol on tegemist unikaalse ning esimese omanäolise kontseptsiooniga kogu Baltikumis, mis lisaks tavapärastele kaubandusvõimalustele avab külastajatele mitmekülgse meelelahutuse maailma. Lisaks avarale valgusküllasele sisearhitektuurile, kaubandusele ja kunstile on T1 Mall of Tallinnas Eesti mõistes unikaalne söögikohtade kogum – seda nii oma ulatuselt kui asetuselt. Enamus söögikohti asuvad neljandal korrusel, kõrgemal kaubandusmelust, võimalusega imetleda pealinna vaateid. Keskuses asuvad tipptasemel kino, regiooni suurim siseruumides asuv kogupere meelelahutuskeskus Super Skypark ning keskuse katusel vaateratas, mille sarnast mujal Euroopas ei leia. T1 Mall of Tallinnas on tänaseks ligi 180 rentnikku, kes annavad tööd enam kui tuhandele inimesele. Avamisest alates on keskust külastanud ligi 6 miljonit inimest.

Olukord AS-i Pro Kapital Grupp teistes tegevusvaldkondades

AS Pro Kapital Grupp tegutseb kolmes Balti pealinnas ja Bad Kreuznachis, Saksamaal.

 • Tallinnas arendame Kalaranna elukvartalit mere äärde jäävas kesklinna osas ja Kristiine City’t, mis asub südalinna serval. Käimasolevate projektide finantseerimine on tagatud ehituse kogumahus pangalaenudega, mille väljastamise eeldusteks vajalik kogus eelmüügi lepinguid on ostjatega sõlmitud. Eestis puudub täna valminud korterite laovaru. Uued korterid valmivad 2021. aastal ja hetkel toimub korterite eelmüük. Kalaranna elukvartali ja Kristiine City Ratsuri majade ehitus on käivitunud plaanipäraselt ja esialgu ei ole valmimistähtaegade edasi lükkumist ette näha.
 • Riias käimasolevaid ehitusi hetkel ei ole ja tegeleme Kliversala eluarenduse järgneva ehitusetapi ettevalmistustöödega. Jätkame kahe arenduse – Tallinase ja Brivibase tänavatel asuvate kinnistute – projekteerimistöödega. Müügis on korterid River Breeze Residence’is, mis on üks linna eksklusiivsemaid elumaju. Kuna hinnad on vastavuses luksusstandardi kõrge kvaliteediga, edenes selle projektiga seonduv müük aeglasemalt kui Tallinnas ka juba enne pandeemia algust. Vaatamata maailmas valitsevale majanduslikule olukorrale, on projekti vastu huvi ostjatel olemas. Tänaseks on selle arendusega seotud laenujääk 1,7 miljonit eurot.
 • Vilniuses valmisid 2019. aastal viis uut eluhoonet. Enam kui 70% korteritest on müüdud ja ostuhuvi on üles näidatud ka paari viimase nädala jooksul. Selle arendusega seotud laen on tänaseks täielikult tasutud.
 • Bad Kreuznachis on peatatud meie hotelli tegevus 23. märtsist 30. aprillini seoses kohalikult seatud piirangutega koroona viiruse leviku tõkestamiseks. Hotelli operaator soovib säilitada koostöö kõigi oma töötajatega ja minimeerib kulutusi kuni taasavamiseni.

Uute arenduste alustamist planeerides jälgib AS Pro Kapital Grupp tähelepanelikult nii Baltimaade kui kogu maailma majanduses toimuvaid muutuseid ning vajadusel lükkab edasi arendusplaane kuni olukorra stabiliseerumiseni. Ettevõtte töötajate, klientide ja koostööpartnerite tervise ja heaolu huvides töötab meie meeskond kodukontorites ning on endiselt kättesaadav meilide ja telefoni teel. Oleme üle vaatamas oma püsi- ja muutuvkulusid ja plaanime teha muudatusi seal, kus vajalik. 31. detsember 2019 seisuga oli AS-i Pro Kapital Grupp konsolideeritud raha jääk üle 10 miljoni euro ja veebruaris refinantseerisime edukalt tagatud võlakirjad, mille tarbeks emiteerisime uued, lunastustähtajaga 2024. aastal. Kuigi maailma majandus on hetkel COVID19 pandeemiast tugevalt mõjutatud, on AS-i Pro Kapital Grupp tegutsemismudel orienteeritud pikaajalisusele. Hindame oma riske jooksvalt ja meie eesmärk on minimeerida väliseid mõjusid selliselt, et AS Pro Kapital Grupp suudab saavutada oma eesmärke.

Pro Kapital: Harju County Court initiated reorganisation proceedings of AS Tallinna Moekombinaat

Pro KapitalOn 31 March 2020 the owner and operator of T1 Mall of Tallinn shopping centre, AS Tallinna Moekombinaat (TMK, a group subsidiary of AS Pro Kapital Grupp), submitted an application to Harju County Court for commencement of reorganisation proceedings with the purpose to overcome temporary liquidity issues, reasonably reorganise liabilities and increase profitability of TMK. On 3 April 2020 Harju County Court initiated reorganisation proceedings. On 2 June 2020 TMK has to submit to the Court a reorganisation plan on implementation of reorganisation measures, including impact of reorganisation to the creditors. The creditors will need to vote to accept the plan and the final decision on approval will be taken by the Court.

The initiation of reorganisation proceedings shall not influence in any way the day-to-day economic activities of the T1 Mall of Tallinn, its tenants and partners – it means that after the restrictions set by the Estonian government to the shopping centres are lifted, T1 Mall of Tallinn will be fully opened and shall continue its operations as before. The purpose of reorganisation proceedings is to ensure continuation of normal daily business by safeguarding the rights and interests of investors, employees, creditors and all cooperation partners. The reorganisation process involves only AS Tallinna Moekombinaat and has no direct influence to any other group company of AS Pro Kapital Grupp.

As at 31 March 2020, AS Tallinna Moekombinaat had 71 creditors with the total of ca 7 million euros past due debts. The main creditor is an international financing platform TSSP with Lintgen Adjacent Investments S.a.r.l acting as this lender’s agent. At the end of 2016, AS Tallinna Moekombinaat signed a loan agreement to finance the construction works of the shopping centre, situated at Peterburi road 2, for the total amount of 65 million euros. It is a specific 5-year development loan facility for interim financing, with a higher interest rate than cash flow project loans and this loan is repayable as a bullet at the end of the term. There has been a plan to refinance the abovementioned development loan with a cash flow project loan when the shopping centre reaches a stable cash flow generating ability. The development loan is secured with a pledge on Peterburi road 2 land plot in the amount of 84,5 million euros. On 31 March 2020, the principal amount of the loan was ca 75,4 million euros. The principal amount has increased by interests, which have been accumulated until interest payment start date. Interest payment obligation started in September 2019. High interest rate aside, the loan agreement also includes financial covenants as non-monetary obligations. Due to significantly longer launch period of the shopping centre and the consequent lower income performance than expected, AS Tallinna Moekombinaat has not been able to meet the agreed financial covenants nor pay correctly the interest payments to the lender. Also, TMK would not be able to repay the principal amount in case the loan is accelerated.

Today’s situation has been brought about by the following:

 • The construction period overran and the centre was opened later than planned.
 • The financial prognosis of AS Tallinna Moekombinaat were made in 2016, at the moment of signing of the loan agreement considering the market as at that time. During the construction period, the changes in the retail market influenced the strategies of many brands, making them more cautious to open new shops. Today, the centre still has vacant premises. The opening of some larger spaces with significant delay has also influenced the operations. Start-up of the centre has taken more time than originally planned and the revenues and results have not reached expected ones.
 • In order to halt the spread of the corona virus, Estonia has declared an emergency situation in the country, as a result of which TMK has been forced to temporarily close down most of the T1 Mall of Tallinn centre (only Selver, a couple of food shops and the pharmacy are allowed to remain open).

Under these circumstances AS Tallinna Moekombinaat is not able to fulfil its monetary and non-monetary obligations before its creditors. AS Pro Kapital Grupp disclosed information regarding breaches of the TSSP agreement in its stock exchange notice of 28 February 2020 (please see the Chairman’s summary). Amidst the global pandemic situation of COVID-19, constructive negotiations with the lender have not yielded any results and there is a risk that the lender will terminate the loan agreement and accelerate the repayment of the loan. Also, there is no certainty how long the emergency situation will last and what will be its full impact on the operations of TMK. To ensure operations continue and that tenants, employees and other stakeholders of T1 Mall of Tallinn are protected, AS Tallinna Moekombinaat has submitted an application to commence its reorganisation proceedings. The next steps shall be to compile and approve a reorganisation plan, how to increase the operations of the centre to the maximum extent possible, given the temporary influence of the COVID-19 crisis on consumer behaviour and on the economy as a whole.

The operations of AS Tallinna Moekombinaat were profitable in 2019 – the centre generated operating profit each month. Due to high financing costs and the non-monetary decrease in the property value the net result at the end of 2019 was negative. TMK estimates to be able to fulfil its obligations, if the conditions of its debt would be reasonable (considering normal activities before emergency situation). As the management of the shopping centre considers its activities sustainable, the application for reorganisation is a necessary measure to protect its stakeholders. T1 Mall of Tallinn is a unique and first of its kind concept in the Baltics, which offers its visitors multifaceted entertainment next to a traditional shopping experience. In addition to the spacious and well-lit interior for shopping and art, T1 Mall of Tallinn also provides unique dining experiences in Estonia. Most of the restaurants and cafes are situated on the top floor above the shopping areas, offering views of the City. The centre has a state-of-the-art cinema, the largest inhouse family entertainment centre in the region Super Skypark and the Skywheel on the rooftop, which is one of its kind in all of Europe. Today, T1 Mall of Tallinn has ca 180 tenants, who together employ more than a thousand persons. Since the opening, close to 6 million people have visited the centre.

Update on other operations of AS Pro Kapital Grupp

AS Pro Kapital Grupp operates in the capitals of three Baltic states and in Bad Kreuznach in Germany.

 • In Tallinn we are currently developing sea-side residential area of Kalaranna Kvartal in the City center and also Kristiine City not far from the City centre. The bank financing of the ongoing developments has been secured and relevant presales agreements with the clients have been signed to guarantee the necessary proceeds to complete the works. There is currently no stock of completed apartments available for sale in Tallinn. New apartments will be ready in 2021 and presales are ongoing. Construction works of Kalaranna Kvartal and Ratsuri Houses in Kristiine City are ongoing according to the plan and we currently do not foresee any delays in completion timing.
 • In Riga there is currently no ongoing construction and preparations are being made to start the new stage of development in Kliversala Quarter and projecting is ongoing for the other two developments: in Tallinas and Brivibas streets. There is unsold inventory available in the River Breeze Residence, which is one of the high-end projects in the city. As the prices are in accordance with the luxury quality of the product, the sale of this project has been slower than in Tallinn, already before the start of the pandemic Though, there has been some interest towards the apartment sale in spite of the economic situation in the world. The remaining loan balance related to the unsold inventory in River Breeze Residence is 1,7 million euros.
 • In Vilnius construction of five new residential buildings was completed in 2019. More than 70% of the apartments have been sold and there have been customers interested in buying apartments even during last weeks. The development loan has been repaid in full.
 • In Bad Kreuznach our hotel operations were paused from 23 March until 30 April according to local restrictions set in relation to corona virus spread. The hotel operator expects to retain all the workforce and is meanwhile minimizing the costs to be ready to reopen in full after release from restrictions.

Considering the start of new residential developments, AS Pro Kapital Grupp will monitor the economic situation in all Baltic countries and in the world in general and if necessary, might postpone its development plans until the situation will stabilize. To secure health and wellbeing of our employees, clients and partners, the employees in our offices are working remotely, however being available by e-mails and on the phone. We are reviewing our fixed and variable costs and plan to make adjustments to spending where appropriate. AS Pro Kapital Grupp has reported the consolidated cash balance over 10 million euros on its accounts as at 31 December 2019 and has in February successfully refinanced secured bonds with the new ones, which are redeemable in 2024. Although the economies of the world have been severely hit by the current situation, the business model of AS Pro Kapital Grupp is having a long- term view. We are constantly reviewing our risks and we strive to minimize any external impact to enable AS Pro Kapital Grupp reach its targets.

Justiitsministeerium: Notariaalse kaugtõestamise võimalused laienevad oluliselt

JustiitsministeeriumHiljaaegu käivitunud notariaalse kaugtõestamise võimalused laienevad oluliselt. Edaspidi on võimalik tõestada ka näiteks kinnisvaratehinguid üle videosilla, oma kodust või kontorist lahkumata. Kuigi esialgu oli uut lahendust kavas katsetada järk-järgult, siis koroonaviiruse leviku piiramiseks ning samas oluliste riiklike teenuste tagamiseks, otsustas justiitsministeerium kiirendada kaugtõestuse rakendamist.

„Kaugtõestamise projekt on olnud edukas. Aprilli alguse seisuga ehk kahe kuu jooksul sellise võimaluse loomisest on tehtud kaugtõestamisega juba ligikaudu 100 ametitoimingut,“ ütles justiitsminister Raivo Aeg.

„Arvestades notarite võimekust ja klientide vajadust enamate ametitoimingute järele, tahame anda notaritele võimaluse teha kõiki ametitoiminguid kaugtõestamise teel ning kaotada piirangud tehingute tegemisel väljaspool välisesindusi. Riigi funktsioneerimine peab olema tagatud ka praeguses eriolukorras, kus on samamoodi tarvis teha tehinguid ja neid notariaalselt tõestada. Muudatus seda võimaldabki,“ rõhutas Aeg.

Kaugtõestamisega toimingut võib taotleda kõigilt notaritelt – selleks ei pea pöörduma tingimata samas piirkonnas tegutseva notari poole.

Notarite koja esimehe Merle Saar-Johansoni sõnul oli algselt kavas kaugtõestamist testida pilootprojekti korras. ”Tahtsime laiendada kaugtõestuse teel tehtavate teenuste ringi järk-järgult, kuid eriolukorrast tulenevalt ning nii klientide kui notarite tervise huvides on teenustevaliku plaanitust kiirem laiendamine vajalik,” ütles Saar-Johanson.

Kaugtõestamise teel tehtav ametitoiming on nagu tavapärane notaribüroos tehtud toiming. Ainus erinevus on selles, et notar ja osaleja ei viibi samas ruumis, suhtlus toimub üle videosilla ja dokumendid allkirjastatakse digitaalselt.

„Oluline on märkida, et tegemist on võimaluse, mitte kohustusega,“ selgitas Aeg. „Notar ega ametitoimingus osaleja ei saa kohustada kedagi teist tegema toimingut kaugtõestamise teel. Igaühel on õigus nõuda kohtumist notaribüroos.“

Süsteem võimaldab vähimagi kahtluse või tehnilise tõrke korral tehingu viivitamatult katkestada. “Kui näiteks  kehva interneti tõttu on videoühendus katkendlik või pole selle kvaliteet piisav inimese isiku ja tema tahte veenvaks tuvastamiseks, siis loomulikult tuleb tehing katkestada. Lisaks võib notar katkestada tehingu tegemise, kui ta saab toimingu tegemise käigus aru, et inimene pole piisava arvutioskusega, et kõik vajalikud toimingud, alustades videosilla loomisest kuni digitaalallkirjastamiseni, lõpule viia,” selgitas Saar-Johnason. “Notar keeldub tehingust kui ta kahtlustab, et lepingupoole heausksust kuritarvitatakse või survestatakse teda tehingut tegema vastu tahtmist. See põhimõte kehtib nii büroos kui kaugtõestamisel,” rõhutas notarite koja esimees.

Kaugtõestamise teel ei ole võimalik abielusid sõlmida ja lahutada ning teha abielu- ja abielulahutuse kandeid.

Seni on kaugtõestamine olnud võimalik Eesti välisesindustes Brüsselis, Stockholmis ja Riias ning teenus on käivitamisel Helsingis. Samuti sai sel viisil teha vaid toiminguid vaid osaühingu osadega, volikirju, esitada abiellumis- ja lahutamisavaldusi ning pärimisavaldusi. Võimalik oli ka asjaõiguste ja kommertspandi kustutamine ning loovutamine.

Kuidas teha notariaalset toimingut kaugtõestuse teel?

1. Eelnevalt tuleb notariga kas notar.ee iseteeninduse kaudu või otse kokku leppida kaugõestuse tehtav toiming ja selle tegemise aeg.
2. Kaugtõestusega toimingu tegemiseks eeldab  kliendilt veebikaamera ja mikrofoniga varustatud arvuti, ID-kaardi koos kaardilugejaga või mobiil-ID olemasolu ja kasutamist digiallkirjastamiseks.
3. Kaugtõestus toimib ainult Google Chrome veebibrauseris ning internetiühenduse kiirus peab võimaldama videokõnet.
4. Toimingu tegemiseks tuleb notar.ee lehel logida iseteenindusse.

Värsked kinnisvarauudised

Värsked kinnisvarauudisedAdaur.ee on portaal, kus ilmub kõige rohkem kinnisvarauudiseid päevas.

Kajastamist leiavad nii turuanalüüsid kui muud aktuaalsed teemad. Sõna saavad juristid, maaklerid, analüütikud, arendajad, hindajad…

Kui soovid uudiste kokkuvõtet oma meilile, pane meiliaadress kirja ja saadame Sulle värsked kinnisvarauudised iga päev meilile.


 

Uus Maa: Linnainimesed on maale kolimise taas päevakorda võtnud

Uus MaaInimeste huvi maamajade vastu on kasvanud. Veel enam, kui Tallinnas on korterite ja eramute vaatamas käimise aktiivsus langenud, siis pealinna ümbruses on see kõrge.

Päringuid tuleb pidevalt ning huvi tuntakse nii talude, kinnistute, suvilate kui ka väikelinnade ja alevike korterite vastu. Maal on rahulikum, inimesi vähem ning seda tajuvad kohalikud ja pealinnast pärit huvilised.

Just tallinlaste huvi maale kolimise vastu on kasvanud ning eriti ahvatlev on omada talu, linnalähedast maamaja või aastaringseks kasutamiseks sobivat suvekodu, kuhu saaks pageda viiruse eest, säilitades või taasluues kontakti loodusega. Unistatakse, et oleks oma aed, kus tegevust leida ning käed mullaseks teha.

Teisalt on inimesed, kes istuvad perekonniti koos oma linnakorteris, hakanud enam mõtlema ka elukorralduse ja -stiili peale ning paljudele näib, et olenemata praegusest kriisisituatsioonist on ka tulevikus nende elu kusagil linnalähedases piirkonnas jätkusuutlikum.

On tõenäoline, et selle kevade trendiks saab linnalähedane maja, suvila või talu. Võidavad need müüjad, kes võtavad kuulda spetsialistide nõu ning panevad on kinnisvara müüki täpse turuhinnaga.

08/04/2020 toimub veebikoolitus “Kinnisvaraõiguse ABC”

Evi HindpereVeebikoolitus “Kinnisvaraõiguse ABC” toimub Kinnisvarakoolis 08/04/2020. Lektor on Raid & Ko OÜ jurist Evi Hindpere.

Koolitus on suunatud:

 • Kõigile inimestele, kes soovivad saada rohkem infot kinnisvaraga seotud õigusaktidest;
 • kõigile, kellel on  soov oma tulevik siduda kinnisvara valdkonnaga;
 • kõigile kinnisvaramaakleritele, kes tunnevad, et oleks vaja värskendada oma teadmisi kinnisvaraõigusest või keda ootab ees kutseeksam;
 • kõigile spetsialistidele  ja ametnikele, kelle igapäevatöö hõlmab kinnisvara valdkonda;
 • kõigile investorid, kes peavad vajalikuks tunda oma investeerimisvaldkonna õigusakte.

Koolitus „Kinnisvaraõiguse ABC“ annab Sulle:

 • Põhjaliku ülevaate tsiviilseadistiku üldosa seadusest;
 • läbilõike perekonnaseadusest;
 • kokkuvõtte pärimisseadusest;
 • teadmised asjaõigusseadusest;
 • ülevaate võlaõigusseadusest;
 • oskuse koostada üürilepingut;
 • infot ehitusõigusest.

Koolitus “Kinnisvaraõiguse ABC” toimub 08/04/2020 kell 10.00-13.15 Tallinna kesklinnas.

Lisateave ja registreerumine

Registreeru koolitusele: +372 525 6655, kool@kinnisvarakool.ee või kodulehel.

Margot Toompark
Kinnisvarakool OÜ
Koolituste müük ja korraldus
+372 525 6655
kool@kinnisvarakool.ee
www.kinnisvarakool.ee

Kinnisvarakool OÜ

1Partner: Esimese korruse kaubanduspindade nõudlus on oluliselt kasvanud

1Partner1Partner Kommertskinnisvara juhi Kirill Viguli sõnul otsivad paljud kaubanduskeskustesse lõksu jäänud jaeettevõtjad eraldiseisvates hoonetes esimese korruse kaubanduspindasid, et äri uuesti lahti teha.

Kirill Viguli kinnitusel on ärikinnisvara turul küll väga palju ebaselgust ning toimuvad lauaalused läbirääkimised, kuid esimene šokk hakkab üle minema. “Kuna suurem osa jaekaubandusest oli koondunud kaubanduskeskustesse, siis nende sulgemise järel otsivad aktiivsemad ettevõtjad lahendusi ning üritavad ärid uuesti käima panna,” ütles Vigul.

“Hüppeliselt on kasvanud nõudlus eraldiseisva hoone esimesel korrusel asuvate äripindade järgi, mida riiklikult pole suletud. Kindlasti peab
pinna juures olema parkimine, sest inimesed praegu jala suurt ringi ei liigu. Kasuks tulevad ka privaatne sissepääs, hea nähtavus ning vitriinaknad,” rääkis Vigul.

“Ettevõtjad üritavad praegu äriga kiirelt jätkata ning otsustavad peale kriisi, mida uue pinnaga edasi teha. Turul on võim üürniku ja ostja käes ning tingimused on läbiräägitavad,” lisas Vigul.

“Samas mitte kõik ärid ei ole raskustes. Näiteks maakohtade väikestel toidupoodidel läheb tavapärasest paremini. Samuti teevad korralikku
käivet ka muud esmatarbekaupade pakkujad,” ütles 1Partner Kommertskinnisvara juht.

“Ka päris paljud restoranid on oma kaasatellimise käima saanud, sest inimesed ei oska või pole harjunud iga päev ise kolm-neli toidukorda valmistama,” lisas Vigul.

“Kinnisvaramaakleri ABC” on abimeheks maaklerikarjääriga alustamisel

Kinnisvaramaakleri ABC. Praktilised soovitused ja nõuanded kinnisvaramaaklerileKäsiraamat „Kinnisvaramaakleri ABC. Praktilised soovitused ja nõuanded kinnisvaramaaklerile“ annab praktilisi soovitusi ja nõuandeid  maakleriametis alustamisega, kuni maakleri ja maakleribüroo suheteni ning tehingute tegemiseni.

„Ma puutun kinnisvaramaaklerite, nende murede ja rõõmudega kokku igapäevaselt,“ ütleb käsiraamatu autor Evi Hindpere. „Pikk kogemus maakleribüroo juristi ja koolitajana annab hea baasi kirjutada just sellest, kus maaklerite king kõige rohkem pigistab. Siiani ei olnud ühte head kohta, kus selle kinnisvaramaakleri ameti kohta terviklikku infot otsida. Nüüdseks on vajalik teadmine kaante vahele jõudnud,“ lisas Hindpere.

Käsiraamat keskendub praktilistele soovitustele ja nõuannetele, mis pakuvad mõtlemisainet kõikidele, kel on huvi maakleriameti vastu. Vaid täiuslik teadmine töö terviklikust protsessist annab võimaluse osutada kvaliteetset teenust.

Samuti pakub käsiraamat mõtlemisainet juba tegutsevatele maakleritele, kuidas senine töö efektiivsemaks muuta.

Käsiraamatu „Kinnisvaramaakleri ABC“ autor Evi hindpere on ka käsiraamatute „Kinnisvaraõiguse ABC“, “Pärimine” ja “Perekonnaõigus ja varasuhted” autor ning „Korter üürile – närvesööv hobi või rikkuse allikas?“ kaasautor.

Soodsaim võimalus kinnisvarakäsiraamatute soetamiseks on Kinnisvarakooli raamatupood https://www.kinnisvarakool.ee/raamatud/. Samuti on käsiraamat võimalik leida suuremate raamatupoodide müügilettidelt ja internetipoodidest.

Lisad

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!