Pindi Kinnisvara: Kinnisvara ostmine muutub jõukate pärusmaaks

Pindi Kinnisvara 17 suurema linna korterite keskmist tehinguhinda kajastav Pindi Indeks tõusis aprillis 4% võrra ning jäi pidama hinnatasemel 2077 €/m².

Märtsis oli korterite keskmist hinda seirav Pindi Indeks korrigeeritud andmetel 2003 €/m². Kui märtsis tehti indeksilinnades kokku 1640 korteriomandi tehingut, siis aprillis oli tehingute arv 1481. Võrdluseks – 2021. aasta aprillis tehti indeksilinnades 1669 korteriomandi tehingut.

Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 €/m²) on Pindi Indeks 233 protsendi võrra kõrgemal.

juhatuse liige Peep Sooman ütles, et hoolimata kevade kohta ebatavaliselt madalast tehingute arvust surub pakkumiste vähesus siiani kinnisvarahindu ülespoole. „Samas on oluliselt suurenenud inimeste hulk, kes ei taha või suudagi enam tekkinud hinnataseme pealt tehingusse minna. Kui nii edasi, siis varsti käib ka kõige tavalisema korteri soetamine keskmisele inimesele üle jõu ja elama jäädakse sinna, kus on juba aastaid elatud,“ sõnas Sooman.

„Kõik on kallimaks läinud, alates kütusest ja lõpetades piimaliitriga ning selle valguses pidevalt rekordeid tegeval kinnisvaraturul kanda kinnitada ei ole paljudel enam võimalik,“ selgitas ta. „Hetkel näib, et oleme liikumas vana- suunas, kus soetamine on jõukate inimeste pärusmaa ja ülejäänud rahvas peab leppima üürniku staatusega,“ lisas ta.

koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab üle 800 000 elaniku eluaset läbi enam kui 18 aastase ajaloo.

Kinnisvara ostmine muutub jõukate pärusmaaks

 

EfTEN: EfTEN United Property Fund osakute avaliku pakkumise esmased tulemused ja osakute pakkumishind

EfTEN Capital AS viis Finantsinspektsioonis 18.04.2022 registreeritud pakkumise prospekti alusel läbi EfTEN United Property Fundi osakute avaliku pakkumise esimese vaheperioodi vahemikus 09.05.2022 kell 9:00 kuni 20.05.2022 kell 11:00. oli suunatud kõigile juriidilistele ja füüsilistele isikutele Eestis. Vaheperioodi pakkumise maht oli kuni 460 000 pakutavat osakut, mida on fondivalitsejal võimalik suurendada 300 000 pakutava osaku võrra, mille kasutamise otsustab fondivalitseja osakute jaotamisel.

Vaheperioodil esitati kokku 2 716 märkimiskorraldust. Märkimise käigus märgiti 1 217 730 pakutavat osakut. Pakkumise maht märgiti üle 2,65 kordselt. EfTEN Capital ASi töötajad ja seotud osapooled märkisid ligikaudu 15% kogu märgitud osakutest.

Osakute pakkumishinnaks ( osaku NAV 30.04.2022 seisuga) kujunes 10,62 eurot pakutava osaku kohta.

„Võrreldes eelmise aasta lõpukuudega, on tänane avalikul teel raha kaasamiseks oluliselt raskemaks muutunud. Intresside tõus ja aktsiaturgude langus on avaldanud negatiivset mõju üle maailma. Ka Eestis on investorkond oluliselt ettevaatlikumaks ja valivamaks muutunud, millele osundab mitme hiljutise emissiooni alamärkimine. Selle taustal on hea meel tõdeda, et EfTEN United Property Fundi emissioon investorite poolt nii hea vastuvõtu osaliseks sai. Emissiooni 2,65 kordne ülemärkimine kinnitab investorite usaldust ja on suur tunnustus EfTENi seni tehtule“, kommenteeris EfTEN Capital AS jaeärisuuna juht Kristjan Tamla.

Osakute jaotus kinnitatakse 24. mail 2022 või selle lähedasel päeval.

Suur elamispindade turuülevaade kevad-suvi 2022

Tõnu ToomparkVeel aasta alguises kardetud kinnisvaraturu riskidest on realiseerunud kõige hullem – alanud on sõda. Sõja ja kõige sellega kaasneva kõrvalt pole kuhugi kadunud ülikõrge inflatsioon, tarneahetalte kriis, energianappus, koroona… Mis toimub sellises keskkonnas Eesti/Tallinna elamispindade turul?

2022. a kevad-suvine elamispindade suur turuülevaade heidab pilgu ebakindlale makrokeskkonnale. Vaatame lähemalt, millised on arengud laenuturul, kuhu liiguvad intressimäärad ja milline on nende tegurite mõju tehingute tegemisele.

Heidame pilgu elamispindade turu tehingutele ja hindadele, lähemalt uusarenduste turule. Uurime, kas on võimalust pakkumise defitsiidile lõpu leidmiseks?

Elamispindade ostu-müügituru kõrval läheb põgus pilk üürisektorile. Vaatame, milline on olnud üüriinvestorite tehingute osakaal tehingute kogumahus ja millised võiksid selle valdkonna edasised arengud olla.

Turuülevaadet käin esitlemas ettevõtetes. Vajadusel teeme esitluse Zoom’i vms rakenduse kaudu. Esitluse tellimiseks palun kontakteeru: Tõnu Toompark, +372 525 9703, tonu@toompark.ee.

Alternatiivina ettevõttes tehtavale turuülevaate esitlusele on võimalik osaleda 26.05.2021 veebiseminarina toimuval Kinnisvarakooli turuülevaate seminaril. Veebiseminarile registreerumine Kinnisvarakooli kodulehel.

Tallinna elamispindade turu trendid kevad-suvi 2022

Viimane võimalus registreerida seminarile “Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest”

Seminar “Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest” toimub 25/05/2022. Jurist Evi Hindpere annab ülevaate Eesti Vabariigis kehtivast pärimisseadusest ja seletab lahti pärimisprotsessi toimingud, mida tuleks teha enne ja pärast pärimismenetluse algust.

Praktiline seminar “Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest” on suunatud:

 • kõigile, kes soovivad ennast kurssi viia Eesti Vabariigis kehtiva pärimisseadusega;
 • kõigile, kes tunnevad huvi pärimismenetluse protsessi vastu.

Seminar “Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest” toimub 25/05/2022 kell 16.00-19.15 hübriidõppe vormis – seminaril osalejad valivad, kas osalevad kontaktkoolitusel klassiruumis või eelistavad osaleda veebi teel.

Kinnisvarakooli koolitusklass asub Tulika 19, , Flora Maja B-korpuse 1. korrusel.

Kõik, kes eelistavad koolitusel osaleda veebi teel, saavad enne koolituse algust personaalse veebilingi Zoom’i keskkonda.

Lisateave ja registreerumine

Registreeru koolitusele: +372 525 6655, kool@kinnisvarakool.ee või kodulehel.

Margot Toompark
Kinnisvarakool OÜ
Koolituste müük ja korraldus
+372 525 6655
kool@kinnisvarakool.ee
www.kinnisvarakool.ee

Kinnisvarakool OÜ

KV.EE Indeks: Õhus on märgid defitsiidi trendi pöördumisest

Eesti elamispindade pakkumishinna liikumisi peegeldav KV.EE indeks hüppas 156 punktile. Aastane indeksi kasvumäär on 30%. Viimase kuuga on KV.EE Indeks kerkinud 3,2%. KV.EE elamispindade pakkumiste arvu indeks on jäänud toppama 40 punkti peale. Elamispindade müügipakkumisi on portaalis KV.EE 18% vähem kui aasta tagasi. Viimase kuu ajaga pole pakkumiste arv siiski olulisel määral muutunud.

Pakkumiste arvu stabiliseerimine on esimene pääsuke, kes kuulutab, et elamispindade müügipakkumiste defitsiidi aeg võiks ehk läbi hakata saama. Pakkumiste nappus on leevendust saamas läbi liiga kõrgele kerkinud hinnataseme. See on turule toonud kinnisvaramüüjad, kes loodavad kinnisvarale hea hinnaga ostja leida.

Teisalt on kõrge hinnatase vähendanud nõudlust, sest ostjate rahakott ei hakka enam tehingule nii lihtsalt peale.

Nõudlust vähendab ka üleüldine halvenenud kindlustunne. Kindlustunnet veavad alla Venemaa terrorirünnak Ukrainas, kõrgele kerkinud inflatsiooninäitaja ehk kõikide kaupade üleüldine oluline kallinemine, oodatavalt kasvama hakkavad intressimäärad ja suurenev töötute arv.

Sellises keskkonnas võiks kinnisvaraturul oodata elamispindade kiire hinnatõusu aeglustumist mõistlikkuse piiresse ja tehingute arvu vähenemist. Portaalis KV.EE võiks pakkumiste arv pisitasa hakata tõusma, kuid liiga kiireid muutuseid inertselt kinnisvaraturult oodata ei tasu.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Koolituse või koosoleku korraldamine Kinnisvarakooli koolitusruumis

KinnisvarakoolKinnisvarakooli koolitusruum pakub suurepärast võimalust erinevate seminaride, koolituste, koosolekute ja õpitubade korraldamiseks. Avaras koolitusruumis on 12 lauda, mis mahutavad istuma 24 inimest. Teatristiilis paigutusega mahub osalema kuni 36 inimest.

Koolitusruumi põhivarustuses on konverentsiseade Konftel, ekraan 86″ UHD TV (projektoriga võrreldes teravam ja kontrastsem pilt), tahvel koos markeritega, veeautomaat topsidega (külma ja kuuma vee võimalus). Võimalus tellida ka kohvipause.

Kinnisvarakooli koolitusklass asub Tallinnas Kristiine linnaosas aadressil Tulika 19, Flora Maja B-korpuse 1. korrusel ruumis number 138 (sissepääs sisehoovist). Flora Maja sisehoovis on tasuline parkla, kuid parkimine ümberkaudsetel tänavatel on tasuta.

 • Minimaalne rentimise aeg on 3 tundi, maksumus 40 €, hinnale lisandub käibemaks.
 • Iga järgnev tund on 10 € + käibemaks.
 • Päeva rent (8 tundi) on 60 € + käibemaks.

Koolitusklassi rentimiseks helista +372 525 6655 (Margot Toompark) või kirjuta kool@kinnisvarakool.ee.

EfTEN: EfTEN United Property Fund saab alusfondist planeeritust suurema dividendi

Eilsel üldkoosolekul kinnitasid EfTEN Kinnisvarafondi (EKF) aktsionärid eelmise aasta majandusaruande ning otsustasid kasumi jaotamise. Fond maksab dividende kavandatust rohkem ehk 16,03 senti aktsia kohta. Dividende saab ka jaefond EfTEN United Property Fund.

„EKFi mullused tugevad finantstulemused lubavad maksta aktsia eest dividende 9 protsenti prognoositust rohkem ehk 14,68 sendi asemel laekub investoritele iga aktsia eest dividende 16,03 senti. Kuna EKF on üks EfTEN United Property Fundi alusfonde, siis dividende saab ka meie jaefond,“ ütles EfTEN Capitali jaeärisuuna juht Kristjan Tamla.

EKFi aktsiad moodustavad 18 protsenti EfTEN United Property Fundi mahust, millega EKF on jaefondi üks suurimaid investeeringuid. EKFi dividendidest makstakse 187 079 eurot EfTEN United Property Fundi investoritele.

Vastavalt EfTEN United Property Fundi tingimustele makstakse alusfondidesse nagu EKF tehtud investeeringutelt laekuv vaba rahavoog osakuomanikele täies ulatuses välja. EfTEN United Property Fund plaanib teatada osakuomanikele tehtava väljamaksete päeva ja suuruse käesoleva aasta juunis. Jaefond teeb väljamakse ka osakute eest, mida investorid omandavad EfTEN United Property Fundi 20. maini kestva avaliku pakkumise käigus.

EfTEN United Property Fund osakute avalik pakkumine lõpeb reedel, 20. mail 2022 kell 11.00. Emissiooni maht on 5 miljonit eurot. Fondiosakud on kavas noteerida Tallinna börsil 31. mail 2022. Pakkumise täpsed tingimused on pakkumise prospektis aadressil https://eften.ee/wp-content/uploads/2022/05/EfTEN_United_Property_Fund_prospekt.pdf.

EfTEN United Property Fund alustas tegevust 22. juunil 2021 ning fond investeerib Baltimaade äri- ja elukondlikusse kinnisvarasse. Alates fondi loomisest on sellega liitunud 5300 investorit ning fondi maht on 19,3 miljonit eurot. Fondi saab investeerida iga inimene alates 10 eurost. Fondi on investeerinud ka EfTEN-i juhtivtöötajad ja asutajad.

EfTEN United Property Fund investeeringud on hajutatud 27 erineva kinnisvaraobjekti vahel. Fondi seni suuremad investeeringud on Menulio büroohoone Vilniuses, Uus-Järveküla elamurajooni arendus ja Danske panga peahoone Vilniuses, kuhu fond on investeerinud EfTEN Real Estate Fund 5 kaudu.

Üleeile toimus EfTEN United Property Fundi veebiseminar, kus Kristjan Tamla tutvustas fondi ning fondi osakute emissiooni (IPO) tingimusi.

Uus Maa: Eesti kinnisvaraturg aprillis 2022

Uus MaaAprilli tehingud annavad kõnekalt märku muutustest kinnisvaraturul. Valdavalt on tehingute arvu pidurdumise taga väiksem pakkumine – KV.EE andmetel on võrreldes aasta algusega korterite pakkumine küll suurenenud, ent see on mullusega võrreldes ligi kolmandiku võrra väiksem, ent Harjumaal ja eriti Tallinnas, kus kinnisvara taskukohasus on kõige madalam, on turgu samaväärselt mõjutamas tarbijate ebakindluse kasv, mis on tingitud kiirest inflatsioonist ja Ukraina sõjast. Intressimäärade peatne kasv on ligi veerandit Eesti koduomanikest negatiivselt mõjutamas, kuna suurem osa eluasemelaenudest on võetud turuhinnaga ning laenukohustuste maht suhtena sissetulekutesse on kasvanud. Tehingute arvu langus ja intressimäärade kasv on peamisi kinnisvara hinnalanguse indikaatoreid, vastupidises suunas mõjutavad hindu liikuma aga kiirelt kasvanud sisendhinnad ning tugev nõudlus, mistõttu oleme lähiajal tunnistajaks kahe turujõu omavahelisele konkureerimisele, mille tulemusena näeme ka selgemat pilti kinnisvarahindade muutuste osas.

Aprilli tulemused korteriturul olid võrreldes märtsiga veelgi madalamad, kui märtsis sõlmiti 2314 korteriomandi ostu-müügitehingut, siis aprillis sõlmiti 2131 tehingut, mida oli 10 protsenti vähem, kui mullu samal perioodil. Aasta esimese nelja kuuga on tehingute arv langenud 4%. Tehingute mediaanhind oli aprillis 1966 €/m2, mis oli rekordiline tulemus ning ületas eelmise aasta märtsi tulemust 22%. Aastas esimese nelja kuu lõikes on mediaanhind suurenenud ligi 20%.

Eesti korteriturg

Esimese nelja kuu tehingute põhjal langes tehingute arv aastases võrdluses seitsmes maakonnas, neist Harjumaal 10%, Tartumaal 2% ja Pärnumaal 1%, samas kui Ida-Virumaal suurenes tehingute arv 13%. Mediaanhind langes vaid Järvamaal, kuid tänu suuremale tehingute arvule oli nii Järvamaal kui ka teistes maakondades tehingukäive mullusega võrreldes tugevas kasvus (Harjumaa 3%, Tartumaa 11%, Pärnumaa 26%, Ida-Virumaa 28%).

Eesti korterituru dünaamika, aprill 2022

Tallinna korteriturg

Tallinnas sõlmiti aprillis 788 tehingut, mida oli ligi 23% vähem kui samal ajal aasta tagasi. Lisaks väiksemale pakkumisele (viimase aasta lõikes umbes 300 korterit väiksem) on turgu üha enam mõjutamas globaalsed faktorid nagu kiire inflatsioon, ostujõu vähenemine, Ukraina sõjast tekkinud ebakindlus ning lähituleviku ooperiks kujunev intressimäärade tõus. Ebakindlus on kõige enam löönud madalamat keskklassi ja vaesemat elanikkonda ning andmed näitavad, et nn „mägede“ järelturu korterites pole sel aastal enam hinnatõusu toimunud. Uute korterite müüginäitajad on endiselt head, mistõttu on mõistlik eeldada, et saame näha vanemate ja uute korterite hinnavahe kasvu. Aasta esimese nelja kuuga on sõlmitud 14% vähem tehinguid (järelturul -6%), tehingute mediaanhind oli aprillis rekordiline (2643 €/m2) ning selliseid rekordeid võib näha vähemalt järgmise 12 kuu jooksul, mil uusarendustehingud jõuavad viitega statistikasse ning ka nende osakaal suureneb. Võrreldes eelmise aasta esimese nelja kuuga on mediaanhind tänavu suurenenud 20% (2138→2556 €/m2).

Tallinna korteriturg, aprill 2022

Tartu korteriturg

Tartus sõlmiti sisuliselt sama palju tehinguid kui eelmisel kuul, ent suurim erinevus oli selles, et nüüd moodustasid esmamüügid koguni 43% tehingutest. Järelturul sõlmiti 136 tehingut, mida oli 40 võrra vähem kui märtsis ning 12 võrra vähem kui eelmise aasta samal ajal. Sarnaselt Pärnu turule on täna veel suurimaks turu mõjutajaks pakkumise vähesus, globaalsed trendid peaksid siiski varem või hiljem turule jõudma. Väike pakkumine ja suur uusarenduste osakaal tähendas loomulikult uut hinnarekordit, mediaanhind ületas esmakordselt 2000 €/m2 piiri, jõudes tasemele 2248 €/m2. Aasta esimese nelja kuuga on Tartus tänu uusarendustehingute arvu kasvule tehingute arv suurenenud 2% (820→835), ehkki järelturul on tehingute arv langenud 7%. Tehingute mediaanhind oli esimese nelja kuu tehingute põhjal 2007 €/m2 ning võrreldes mullusega on hinnatase suurenenud 12%.

Tartu korteriturg, aprill 2022

Pärnu korteriturg

Pärnu turu märtsikuine aktiivsus jätkus aprillis, sõlmiti 100 tehingut, neist 22 sooritati uusarenduskorteritega. 78 järelturu tehingut on tänavuse aasta parim tulemus ning teist kuud järjest oli tehingute arv vähemalt 100. Võrdluses eelmise aastaga on aga selge, et järjest väiksem pakkumine ei võimalda enam tehingute arvu suuremaks paisutada. Ehkki tarbijate ebakindlus pole veel turule jõudnud, on järelturul aasta esimese nelja kuuga sõlmitud 17% vähem tehinguid ning vaid tänu uusarenduste suuremale mahule on tehingute arvu langus jäänud alla 10% (350→327). Aprillis oli tehingute mediaanhind 1750 €/m2, aasta esimese nelja kuuga on mediaanhind mullusega võrreldes suurenenud koguni 38% (1268→1750 €/m2).

Pärnu korteriturg, aprill 2022

Narva korteriturg

Väikese pakkumise kiuste sõlmiti aprillis Narvas 76 tehingut, mida oli küll vähem kui veebruaris või märtsis, ent 7 võrra rohkem kui möödunud aasta samal ajal. Pakkumiste vähesus ja tugev aktiivsus on tõstnud pakkumishinda, mis viimasel kahel kuul on kajastunud ka tehingute hinnakasvus. Tehingute mediaanhind oli 540 €/m2, viimati ületas mediaanhind ühe kuu lõikes 500 €/m2 piiri 2014. aasta septembris, ent siis oli keskmine palgatase umbes 50% madalam. Aasta esimese nelja kuu lõikes on Narva turg olnud väga elav: tehingute arv on suurenenud 14% (285→326), mediaanhind 8% (430→464 €/m2) ja tehingukäive 23%.

Narva korteriturg, aprill 2022

Majade ja suvilate turg

Majade ja suvilate turgu mõjutab tugevalt energiahindade ja ehitushindade kiire kasv. Aprillis sõlmiti majadega 222 tehingut ja suvilatega 71 tehingut, mis oli sama palju kui märtsis, ent ligi 40% võrra vähem kui möödunud aasta aprillis, kui turg oli väga kuum. Aasta esimese nelja kuu võrdluses on majade ja suvilatega tänavu sõlmitud 26% vähem tehinguid ning ehkki majade keskmine müügihind on 12% kasvanud, on käive tehingute arvu suurema kukkumise tõttu langenud koguni 17%. Sarnast trendi on näha ka krunditurul, kus tehingute arv on vähenenud (-42%), ent hinnatase on kiirelt kasvanud (käive +11%).

Maade ja majade turg (2022 vs 2021 esimesed neli kuud)

Swedbank: Consumer spending strong despite rising inflation and war uncertainty

SwedbankRetreating pandemic risks and looser virus curbs have made shopping and services consumption more accessible and more enjoyable in the Baltics. According to the Google mobility data, the flow of people in retail stores and recreation places was notably larger at the start of this year compared to the beginning of 2021, especially in Latvia and Lithuania. The pent-up demand, job, wage and pension growth, government aid, and savings, including due to the funded pension scheme pay-outs in Estonia, are supporting consumption, despite rising inflation, which is increasingly denting the private purchasing power.

Russia’s invasion of Ukraine and associated price pressures have shattered consumer confidence. The fear caused by the war led to a spike in Swedbank ATM cash withdrawals in late February and early March, especially in Lithuania. However, so far households are not showing any signs of holding back their spending, and cash withdrawals have already normalised.

In the first quarter, the Swedbank card spending, and cash withdrawal surged by 39%, 27% and 25% over the year in Lithuania, Latvia, and Estonia respectively. Real consumption growth is also strong, but it is expected to slow considerably later in the year.

Read full analysis here

Arco Vara: Arco Vara ASi aktsionäride korralise üldkoosoleku otsused

Arco Vara17.05.2022 toimunud Arco Vara AS-i aktsionäride korraline üldkoosolek võttis vastu järgmised otsused:

 1. Kinnitada Arco Vara AS-i 2021. aasta majandusaasta aruanne.
 2. Kanda 31.12.2021 lõppenud majandusaasta puhaskasum summas 2071 tuhat eurot jaotamata kasumi hulka.

Maksta dividendi 0,06 eurot aktsia kohta. Dividend makstakse välja 4 osas alljärgnevalt:

 • 0,02 eurot aktsia kohta makstakse aktsionäridele 15.06.2022 ülekandega aktsionäri pangaarvele. Aktsionäride, kellel on õigus saada vastavat dividendi, nimekiri (record date) fikseeritakse seisuga 08.06.2022.
 • 0,01 eurot aktsia kohta makstakse aktsionäridele 15.09.2022 ülekandega aktsionäri pangaarvele. Vastava dividendi record date on 08.09.2022.
 • 0,02 eurot aktsia kohta makstakse aktsionäridele 15.12.2022 ülekandega aktsionäri pangaarvele. Vastava dividendi record date on 08.12.2022.
 • 0,01 eurot aktsia kohta makstakse aktsionäridele 15.03.2023 ülekandega aktsionäri pangaarvele. Vastava dividendi record date on 08.03.2023.
 1. Kinnitada optsiooniprogramm vastavalt üldkoosoleku materjalide hulgas olevatele ja aktsionäridele kättesaadavaks tehtud optsiooniprogrammi tingimustele.
 2. Valida audiitor kaheks aastaks ja nimetada selleks AS PricewaterhouseCoopers. Maksta audiitorile tasu Arco Vara AS-i 2022.a ja 2023.a majandusaasta majandustegevuse auditeerimise eest vastavalt Arco Vara AS-i ja AS-i PricewaterhouseCoopers vahel sõlmitud lepingule.
 3. Kinnitada Arco Vara AS-i juhatuse tasustamispõhimõtted vastavalt üldkoosoleku materjalide hulgas olevatele ja aktsionäridele kättesaadavaks tehtud juhatuse tasustamispõhimõtetele.

Arco Vara ASi dividendimaksete ex-date

Arvestades, et dividende saama õigustatud aktsionäride nimekirjad fikseeritakse järgmistel kuupäevadel (record date):

 • 08.06.2022
 • 08.09.2022
 • 08.12.2022
 • 08.03.2023

Arco Vara AS informeerib, et väärtpaberitega seotud õiguste muutumise päevad (ex-date) on vastavalt:

 • 07.06.2022
 • 07.09.2022
 • 07.12.2022
 • 07.03.2023.

Arco Vara AGM presentatsioon EST

Baltic Horizon: Baltic Horizon Fondi osakuomanike üldkoosolek: teade investoritele

Baltic Horizon FundNorthern Horizon Capital AS kutsub Baltic Horizon Fondi osakuomanikke osakuomanike korralisele üldkoosolekule, mis toimub 7.juunil 2022.a algusega kell 14.00 (kohaliku Eesti aja järgi). Koosolek toimub Northern Horizon Capital AS kontoris asukohaga Tornimäe 2, 24. korrus, 10145 Tallinn, Eesti. Koosolekule registreerimine algab kell 13:00. Üldkoosolek toimub inglise keeles.

Üldkoosolek kutsutakse kokku juhindudes Baltic Horizon Fondi reeglite punktidest 8.12, 10.4 ja 10.6 ja investeerimisfondide seaduse paragrahvi 47 lõikest 1.

Baltic Horizon Fondi osakute ja häälte koguarv on 119,635,429.

Osakuomanikel on võimalik oma õiguste teostamiseks anda hääletusjuhisega volikiri. Pakume võimalust kaaluda esindajaks määrata fondijuht Tarmo Karotam.

Lisaks pakume üldkoosoleku jälgimiseks võimaluse osaleda üldkoosolekut kajastaval veebiseminaril 7.juunil 2022.a kell 14.00.

Veebiseminaril osalemiseks palume teil registreerida järgneva lingi kaudu:

https://nasdaq.zoom.us/webinar/register/WN_L6L4xYS5QYuSAR_TYSIe2Q

Teile saadetakse link ning juhised veebiseminariga liitumiseks. Veebiseminar salvestatakse ning on kõigile kättesaadav meie veebilehelt www.baltichorizon.com.

Päevakord

 1. Baltic Horizon Fondi 2021.a auditeeritud majandusaasta aruande ning 2022.a I kvartali vahearuande ülevaade;
 2. Ülevaade Nasdaq Stockholmi turul kaubeldavate fondiosakute seisu kohta seoses Euroclear Sweden lepingu lõppemisega 30. septembril 2022;
 3. Otsus Baltic Horizon Fondi osakute tagasiostuprogrammi loomise kohta.

Palume osakuomanikel saata päevakorra punktidega seotud küsimused ja märkused fondijuhi e-maili aadressile Tarmo.Karotam@nh.cap.com hiljemalt 31. mail 2022.a. Northern Horizon Capital AS vastab küsimustele ja märkustele esimesel võimalusel kuid hiljemalt üldkoosoleku ajal.

Õigus üldkoosolekul osalemiseks ja teavitus osalemisest

Üldkoosolekul osalemiseks on õigustatud osakuomanik, kelle nimel on Baltic Horizon Fondi osakuomanike Nasdaq CSD SE poolt peetavas registris registreeritud Baltic Horizon Fondi osakuid 10 päeva enne üldkoosoleku toimumist, s.o 27. mai 2022.a Nasdaq CSD SE tööpäeva lõpu seisuga.

Üldkoosolekul sujuva registreerimise protsessi toimimise huvides palume osakuomanikel, kes hoiavad osakuid enda nimel, teavitada oma üldkoosolekul osalemise soovist e-maili aadressile bhfmeeting@nh-cap.com hiljemalt 31.mail 2022.a. Teavitus peab sisaldama investori nime, isikukoodi (juriidilise isiku puhul registrikoodi), aadressi ja esindatud osakute arvu; samuti, juhul kui see on asjakohane, üldkoosolekul osaleva esindaja informatsiooni koos tema nime ja isikukoodiga. Üldkoosolekul esindaja osalemine ei välista ka osakuomaniku enda osalemist üldkoosolekul.

Juhised Euroclear Sweden AB, Rootsi süsteemis registreeritud osakute omanikele

Palume osakuomanikel teavitada oma üldkoosolekul osalemisest e-posti aadressil bhfmeeting@nh-cap.com hiljemalt 31.mail 2022.a kell 16.00 Eesti aja järgi. Teavitus peab sisaldama investori nime, isikukoodi (juriidilise isiku puhul registrikoodi), aadressi ja esindatud osakute arvu; samuti, juhul kui see on asjakohane, Üldkoosolekul osaleva esindaja informatsiooni koos tema nime ja isikukoodiga. Üldkoosolekul esindaja osalemine ei välista ka osakuomaniku enda osalemist Üldkoosolekul.

Volikirja alusel esindamine

Palume osakuomanikel, keda esindatakse Üldkoosolekul volikirja alusel, esitada selleks kirjalik volikiri eesti või inglise keeles (käesoleva teate lisaks nr 1 on volikirja näidis).

Volikirja koopia tuleb saata e-posti aadressile bhfmeeting@nh-cap.com koos teavitusega soovist üldkoosolekul osaleda. Juhul kui volikirja on andud juriidiline isik, tuleb esitada ka kinnitatud koopia registrikaardist või sellega võrdsest dokumendist ja kui asjakohane, siis ka kinnitatud koopia dokumendist, mis tõendab volikirja allkirjastanud isiku esindusõigust.

Kuivõrd Baltic Horizon Fond on registreeritud Eestis, juhime tähelepanu, et teatud juhtudel võib olla vajalik volikirja ja juriidilise isiku registrikaardi notariaalne või apostilliga kinnitamine (näiteks kohaldub apostilliga kinnitamise nõue Soomes ja Rootsis välja antud notariaalselt kinnitatud volikirjadele).

Instruktsioonid Üldkoosoleku päevaks

Palume Üldkoosolekul osalejatel olla valmis esitama isikut tõendav dokument (pass või ID kaart) ning esindaja puhul ka esindusõiguse aluseks oleva volikirja originaaldokument eesti või inglise keeles. Juhul kui osakuomanik on juriidiline isik, palume esitada eesti- või inglisekeelsed dokumendid, mis tõendavad osakuomaniku esindamise õigust ja kui asjakohane, siis volikirja allkirjastanud isiku esindusõigust.

Northern Horizon Capital AS kasutab volikirjade ja Nasdaq CSD SE poolt peetava osakuomanike registri ning Euroclear Sweden AB, Rootsi süsteemis registreeritud osakute omanike kohta kogutud teavet osakuomanike Üldkoosolekule registreerimiseks.

Fondivalitseja ettepanekud Üldkoosoleku päevakorra punktide osas

3. Otsus Fondi osakute tagasiostuprogrammi kohta
Northern Horizon Capital AS teeb ettepaneku luua Üldkoosoleku otsusega Baltic Horizon Fondi osakute tagasiostuprogrammi ning volitab Northern Horizon Capital AS-i (või temal mandaadil tegutsevat isikut) omandama Fondi arvel Fondi osakuid järgmistel tingimustel:

 1. Fondi osakute tagasiostu tehingud tehakse kas Nasdaq Tallinna ja/või Nasdaq Stockholmi reguleeritud turul kooskõlas vastava turu reeglitega ning rangelt kooskõlas kohalduva õigusega;
 2. Tagasiostuprogrammi eesmärk on tugevdada Baltic Horizon Fondi kapitalistruktuuri omandades fondi osakuid hinnaga, mis on alla fondi osaku puhasväärtust antud hetkel;
 3. Tagasiostud tehakse hinnaga, mis on alla Baltic Horizon Fondi osaku puhasväärtust antud hetkel;
 4. 36-kuulise perioodi jooksul, mis algab 30. juunist 2022, võidakse omandada kuni 10,000,000 osakut kuni 10,000,000 euro eest;
 5. Baltic Horizon Fondi poolt tagasiostetud ja hoitavate osakute koguarv ei tohi ühelgi ajahetkel ületada 10% fondi osakute koguarvust;
 6. Omandatud osakute eest tasutakse rahas;
 7. Fondile kuuluvad osakud ei anna Baltic Horizon Fondile ega Northern Horizon Capital AS-ile mingeid osakutest tulenevaid õigusi;
 8. Northern Horizon Capital AS tühistab tagasiostetud osakud 3 kuu jooksul pärast nende omandamist.

Käesoleval hetkel ei kuulu Baltic Horizon Fondile oma osakuid.

Lisa 1:

1. Volikirja näidis üldkoosolekul osakuomanike õiguste teostamiseks (eesti keeles)
2. Volikirja näidis üldkoosolekul osakuomanike õiguste teostamiseks (inglise keeles)

Annex 1 – poa.Investors-General-Meeting-template.2022-05-16 EST

Annex 1 – poa.Investors-General-Meeting-template.2022-05-16 ENG

Uus Maa ekspert: Eesti kinnisvaraturgu ootab veel tänavu ees mitu muutust

Uus MaaEesti suurima kinnisvarabüroo Uus Maa juhi Jaanus Lauguse sõnul ootab tänavu kinnisvaraturgu jätkuv hinnatõus ja müügimahtude vähenemine ning järgmisel aastal jõuab kohale praegusest veelgi suurem defitsiit.

Jaanus Lauguse kinnitusel jätkub ehitusmaterjalide defitsiidi ja kallinemise tõttu kinnisvara kerge hinnatõus terve tänavuse aasta. „Kindlasti ei kiirusta arendajad mingeid hinnalangetusi tegema, pigem tõstetakse või jäetakse üldse müümata. Selge see, et lähiajal midagi odavamaks ei lähe,“ rääkis Laugus.

„Samal ajal on nii ostjad kui arendajad äraootaval seisukohal ning ei tõtta pimesi tehinguid tegema. Samuti on märgid rahatrüki pidurdumisest ja laenuintresside tõusust, mis vähendavad tehingute mahtusid. Praegu on suur huvi enam-vähem valmis kinnisvaraarenduste vastu, kus seinad püsti ja aknad-uksed ees ja selliste puhul on juba ka hinda 15-20% tõstetud. Aga päris niiöelda paberil müüakse ja ostetakse praegu uusarendusi pigem vähe,“ rääkis Laugus.

„Suures plaanis on oodata valmivate uusarenduste mahu vähenemist ning selline seisak võib kesta aasta-kaks aastat, kuni maailm jälle normaalselt toimima hakkab. Siis peaks ka hinnad pidama jääma. Arendajad ostavad praegugi krunte kokku, et uueks aktiivsuse tõusuks valmis olla, aga enne jõuab kätte defitsiidi uus laine,“ hoiatas Laugus.

„Tänavu on selged trendid maa hinna tõus, Tallinna valglinnastumine ja väikelinnade populaarsuse kasv. Kui huvi eramaja omamise vastu viimasel kümnendil järjest langes, siis nüüd on see selgelt tõusuteel. Inimesed otsivad suuremaid krunte ja elamisi, kuhu mahuks nii kodukontor, trenninurk kui mänguruum lastele,“ lisas Laugus.

Baltic Horizon: Baltic Horizon Fond avaldab osaku puhasväärtuse 2022. aasta aprilli seisuga

Baltic Horizon FundBaltic Horizon Fondi (Fond) osaku puhasväärtus (NAV) 2022. aasta aprilli lõpu seisuga on 1,1086 eurot osaku kohta. Fondi osaku puhasväärtus võrreldes eelneva kuu lõpu seisuga kahanes -0,25%. Puhasväärtuse langust mõjutas peamiselt osakuomanikele deklareeritud väljamakse summas 1,6 miljonit eurot. Fondi kogu puhasväärtus vähenes 132,6 miljoni euroni. Kui välistada välja kuulutatud dividendide väljamakse, oleks NAVi kasv äritegevuse tulemustest eelmise kuuga võrreldes kasvanud +0,92%. EPRA NRV 2022. aasta aprilli lõpu seisuga on 1,1859 eurot osaku kohta, mis tähendab -0,36% langemist viimase kuuga.

2022. aasta aprilli auditeerimata konsolideeritud üüritulu kasvas eelmise kuuga võrreldes 1,5 miljoni euroni (1,4 miljonit eurot 2022. aasta märtsis). Portfelli tootlus paraneb jätkuvalt tänu netorenditulu taastumisele kaubanduskeskuste segmendis. Aprillis sai Fond Läti riigilt toetust 0,3 miljoni euro ulatuses, et osaliselt hüvitada Galerija Centrsi COVID-19 pandeemiast tulenevad kahjud. Fond teenis 2022. aasta aprillis auditeerimata konsolideeritud puhaskasumit 0,9 miljonit eurot.

2022. aasta aprilli lõpus moodustas Fondi konsolideeritud raha ja raha ekvivalendid 11,0 miljonit eurot (31. detsember 2021: 16,1 miljonit eurot), mis näitab head likviidsust ja finantsilist paindlikkust. Fond plaanib tuleva aasta jooksul jätkuvalt investeerida osa olemasolevast rahast arendusprojektidesse.

30. aprill 2022 seisuga oli Fondi konsolideeritud varade kogumaht 346,8 miljonit eurot (31. detsember 2021: 346,3 miljonit eurot). Fond on investeerinud täiendavalt 1,1 miljonit eurot Meraki büroohoonete käimasolevatesse ehitustöödesse ja Europa ostukeskuse rekonstruktsiooni 2022. aasta aprillis.

Arco Vara: Decisions of the Annual General Meeting of shareholders of Arco Vara AS

Arco VaraThe annual general meeting of shareholders of Arco Vara AS held on 17 May 2022 adopted the following decisions:

 1. To approve the annual report of Arco Vara AS for 2021.
 2. To allocate the net profit for the year ended on 31 December 2021 in the amount of 2071 thousand EUR to retained earnings.

To pay dividends to the shareholders 0.06 euros per share. The dividend will be paid out in 4 instalments as follows:

 • 0.02 euros per share will be paid to the shareholders on 15 June 2022 by transfer to the shareholder’s bank account. The list of shareholders entitled to respective dividends (record date) shall be fixed on 8 June 2022.
 • 0.01 euros per share will be paid to the shareholders on 15 September 2022 by transfer to the shareholder’s bank account. The respective dividend record date is on 8 September 2022.
 • 0.02 euros per share will be paid to the shareholders on 15 December 2022 by transfer to the shareholder’s bank account. The respective dividend record date is on 8 December 2022.
 • 0.01 euros per share will be paid to the shareholders on 15 March 2023 by transfer to the shareholder’s bank account. The respective dividend record date is on 8 March 2023.
 1. To approve the share option program in accordance with the conditions described in the materials of the Annual General Meeting made available to the shareholders.
 2. To appoint an auditor for two years and appoint AS PricewaterhouseCoopers as the auditor. To pay the auditor for auditing the annual report of Arco Vara AS for 2022 and 2023 according to the agreement concluded between Arco Vara AS and AS PricewaterhouseCoopers.
 3. To approve Arco Vara AS’ Management Board remuneration policy in accordance with the conditions of the Management Board’s remuneration policy among other materials of the Annual General Meeting made available to the shareholders.

Dividend payment ex-date of Arco Vara AS

Taking into account that the list of shareholders who are entitled to dividends (record date) shall be fixed on the following dates:

 • 8 June 2022
 • 8 September 2022
 • 8 December 2022
 • 8 March 2023

Arco Vara AS hereby informs that the respective dividend payment ex-dates are the following:

 • 7 June 2022
 • 7 September 2022
 • 7 December 2022
 • 7 March 2023.

Arco Vara AGM presentation ENG

Statistika: eluasemelaenude jäägi kasv on viimaste aastate kiireim

Tõnu Toompark

2022 I kvartalis väljastasid Eestis tegutsevad kommertspangad Eesti Panga andmetel 461 miljoni euro väärtuses eluasemelaene. Aastataguse ajaga võrreldes suurenes väljastatud eluasemelaenude maht 23%.

Elamispindade tehingute arv oli tänavu I kvartalis aastatagusest väiksem. Suurema laenukäibe põhjus on kiiresti kerkinud elamispindade hinnad. 2022 I kvartali elamispindade hinnad on aastatagusega võrreldes kerkinud 25-35%.

Eluasemelaenude jääk kerkis 2022 I kvartali lõpuks 9,64 miljardi euro peale. Aastataguse ajaga võrreldes kasvas eluasemelaenude jääk 9,8%.

Aktiivse kinnisvaraturu tõttu on laenukäive liikunud tõususuunas. Kasvav eluasemelaenude käive on kiirendanud eluasemelaenude jäägi kasvu. Eluasemelaenude aastane kasvumäär 9,8% on viimaste aastate kiireim.

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.05.2022 Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest