Statistika: Korteripakkumiste arv ja hind on liikumas allapoole

Tõnu Toompark

Tallinnas pakuti kinnisvaraportaalis KV.EE 02.2023 müügiks 4597 korterit keskmise hinnaga 3426 €/m². Eelmise aastaga võrreldes on kotrerite keskmine pakkumishind kasvanud 9% ja pakkumiste arv 62%.

Võrdlus aastataguste näitajatega on eksitav. Aasta tagasi oli elamispindade müügiturul pakkumiste nappuse kõige karmim hetk. Samuti on 2022. a suvel tippu jõudnud hinakõver sügisel-talvel langusesse pöördunud.

02.2022 on trendina oluline välja tuua elamispindade pakkumiste arvu aeglane, kuid kindel vähenemine, mis on kestmas juba kolmandat kuud. Samuti on korteripakkumiste keskmine hind laugelt liikumas allapoole.

Korteripakkumiste arv 02.2022 on novembrikuisest tipust tulnud allapoole 13%. Korteripakkumiste keskmine hind on augustikuisest tipust 2,3% allpool.

 

Korterite müügipakkumiste arv ja keskmine hind kinnisvaraportaalis KV.EE

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Bigbank tõstis hoiuse intressimäära pikematel perioodidel kuni 3,5%, aastase hoiuse puhul 3% tasemele

Bigbank pakub kõigile klientidele aastase tähtajalise hoiuse eest 3% intressi, pikematel perioodidel ulatub intress ka 3,5 protsendini.

“Bigbank on viimase aasta jooksul kogu aeg pakkunud turu parimat hoiuseintressi ja teeme seda ka täna. Ajal, mil Euroopa Keskpank tõstis just intressi, on see Eesti inimeste suhtes õige ja õiglane,” rõhutas Bigbanki Eesti juht Jonna Pechter meenutades, et ainuüksi eelmisel aastal tõstis pank hoiuseintresse kokku viiel korral.

Jonna Pechter meenutas, et praeguses majanduskeskkonnas on väga oluline oma säästudelt kindlat tulu teenida, sest niisama seistes raha väärtus vaid kahaneb. “Täna ei tohiks ükski inimene ega ettevõte olla nii mugav ja turult oma säästudele kõrgeimat intressi mitte otsida,” rõhutas Jonna Pechter.

Konkreetse tähtaja eest makstav intressimäär kujuneb Pechteri sõnul pankadevahelises konkurentsis ja on seda madalam, mida vähem soovib pank klientide raha enda juures hoida. “Kas Euroopa Keskpank jätkab intressimäärade tõstmist, seda me täna ei tea. Kindel võib olla aga selles, et Bigbank tahab ka edaspidi kõigile hoiustajatele teha turu parima pakkumise,” ütles Jonna Pechter panga intressipoliitikat kommenteerides.

Aastase hoiuse eest maksab Bigbank 3%, 2-aastase hoiuse eest 3,3%, 3-aastase hoiuse eest 3,4% ning 4-aastase või pikema hoiuse eest 3,5% intressi.

Bigbank on laenudele spetsialiseerunud rahvusvahelise haardega Eesti kommertspank, mille bilansimaht ületas 2021. aastal ühe miljardi euro piiri.

Nordecon: Lepingu sõlmimine Neanurme-Pikknurme teelõigu ehituseks

NordeconAS Nordecon kontserni ettevõte Tariston AS ja Transpordiamet sõlmisid töövõtulepingu riigitee nr 2 (E263) ehk Tallinn‒Tartu–Võru–Luhamaa maantee kilomeetritel 135,5-141,9 asuva Neanurme–Pikknurme 2+1 teelõigu ehituseks Jõgeva maakonnas.

Lepingu maksumus on 8,9 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Tööde valmimise tähtaeg on november 2023.

Nordeconi kontsern (www.nordecon.com) hõlmab ettevõtteid, mis on keskendunud hoonete ja rajatiste ehitamise projektijuhtimisele ja peatöövõtule. Geograafiliselt tegutsevad kontserni ettevõtted Eestis, Soomes, Ukrainas ja Rootsis. Kontserni emaettevõte Nordecon AS on registreeritud ja asub Tallinnas, Eestis. Kontserni 2022. aasta konsolideeritud auditeerimata müügitulu oli 323 miljonit eurot. Nordeconi kontsern annab hetkel tööd ligi 660 inimesele. Alates 18.05.2006 on emaettevõtte aktsiad noteeritud Nasdaq Tallinna Börsi põhinimekirjas.

Luminori prognoos: majandus peab kasvama 4%, et jõuda nulli

Luminor BankLuminori majandusprognoosi kohaselt ootab Eesti majandust tänavu ees kasv, kuid sellest ei piisa, et 2022. aasta taset ületada ning seetõttu jääb tänavune majanduskasv aastases võrdluses 0% juurde. Käesolev aasta toob kaasa hinnakasvu stabiliseerumise ja reaalpalga tõusu.

Luminori peaökonomisti Lenno Uusküla sõnul tabas Eestit 2022. aastal mitmikkriis. „Energia defitsiit, kõrged toormehinnad, üldine hinnatõus ja geopoliitilised arengud pidurdasid Eesti majanduse arengut. Lisaks piiras kasvu tõusev keskpanga intressimäär,“ ütles peaökonomist.

Uusküla sõnul võib aga tänavust aastat pidada lootusrikkaks. „Eesti on mitme suure väljakutse ees. Investeeringuid ja tähelepanu vajavad paljud valdkonnad. Energeetika valdkond ja kaitsekulutused on ilmselgelt käesoleva aasta prioriteet. Jätkub Rail Balticu ehitus. Palgasurve sunnib ettevõtteid leidma uusi tegevusvaldkondi ja turge,“ loetles peaökonomist tegureid, mis võivad majandusele uue taganttõuke anda.

Kui mullu langes Eesti majandus 2021. aastaga võrreldes 1,1% ning 2022. aasta jooksul oli langus kokku lausa 4,4%, siis tänavuseks prognoosib Luminor, et majanduskasv jääb mullusega võrreldes 0% juurde. „See tähendab, et tänavu peab majandus aasta jooksul tegelikult kasvama 4% võrra ehk jõudma 2022. aasta alguse tasemele tagasi,“ ütles Uusküla, lisades, et planeeritud eelarvemeetmed käesolevaks ja järgmiseks aastaks mängivad Eesti majanduse taastumisel väga suurt rolli.

Eesti suur hinnatõus sai läbi 2022. aasta augustis, mil saavutasid tipu energia ja teiste toormete hinnad. Uusküla sõnul võib aastale ette vaadates oodata hinnatõusu jätkumist samas tempos nagu eelneval poolel aastal, mis tähendab, et tänavu on oodata umbes 5%-st hinnatõusu.

Kogu energiahindade langus pole veel tarbijani jõudnud, seda põhjusel, et tarbijad alles liiguvad tagasi hetkel odavamale börsipaketile või fikseeritud hinnale. Seejuures võivad suvised tuulised ja päikesepaistelised päevad elektri hinda märgatavalt odavamaks muuta, millest aga fikseeritud hinnaga tarbijad osa ei pruugi saada. Samas lõppevad ka talvised toetusmeetmed elektrile ja kaugküttele.

Euroalal jätkub inflatsioon kiiremas tempos kui Eestis, tõstes importkaupade hindu. „Meie endi kauaoodatud palgatõus tõstab ettevõtete kulusid ja jõuab samuti tarbijahindadesse,“ märkis Uusküla. 2022. aasta võrdluses jääb hinnatase Eestis tänavu siiski 9% võrra kõrgemaks, sest eelmise aasta lõpu hinnad on eelmise aasta keskmistest hindadest märksa suuremad ning pool tänavusest hinnatõusust on tegelikult eelmisel aastal toimunud hinnatõus.

Palgad kasvavad Luminori prognoosi kohaselt tänavu 10%, kuid reaalpalga puhul on oodata 5%-st kasvu. „Avalikus sektoris on tehtud vajalikud otsused tuua õpetajate, politseinike ja päästetöötajate palgad järele teiste ametialade palkadele. Ettevõtted, mis valmistusid väga külmaks talveks kõrgete energiahindadega, on saanud veidi leevendust ning pole vaja hoida enam samaväärset likviidsusvaru. Töötajate palgasurve on ilmselge,“ rääkis Uusküla.

Tööpuudus võrreldes mullusega peaökonomisti hinnangul tänavu suureneb ja jõuab 7%-ni, sest statistikas leiavad kajastust ka osad Ukraina sõjapõgenikud. „Ukraina sõjapõgenikud hakkavad aasta jooksul tööd leidma, kuid samal ajal suureneb üleüldine tööpuudus, sest majanduse kohanemise käigus on vaja vahetada rohkem töökohti ning reaalpalga tõstmiseks peavad ettevõtted leidma võimalusi kulutusi vähendada. Selle käigus on tõenäoline ka töötajate arvu vähenemine,“ selgitas Uusküla.

Statistikaamet: Tööstustoodangu tootjahinnaindeksit mõjutas veebruaris puidutöötlemise hinnalangus

Statistikaamet / Statistics EstoniaTööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, langes 2023. aasta veebruaris võrreldes jaanuariga 0,2% ja tõusis võrreldes eelmise aasta veebruariga 11,6%.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas indeksit jaanuariga võrreldes eelkõige hinnalangus puidutöötlemises, elektroonikaseadmete ning paberi ja pabertoodete tootmises. Samuti mõjutas indeksit hinnatõus elektri- ja soojusenergiaga varustamises ning elektriseadmete tootmises.

2022. aasta veebruariga võrreldes mõjutas indeksit enim hinnatõus toiduainete, puittoodete ja ehitusmaterjalide tootmises. Vastupidist mõju avaldas kütteõlide tootmise hinnalangus. Töötlevas tööstuses kokku oli hinnatõus 12,1%, sealhulgas toiduainete tootmises 21,0%.

Ekspordihinnaindeks jäi veebruaris võrreldes jaanuariga samale tasemele. Kõige rohkem tõusid hinnad elektrienergial, rõivastel ning masinatel ja seadmetel. Kõige rohkem langesid hinnad mäetööstuses, pabertoodetel ja naftasaadustel. Võrreldes 2022. aasta veebruariga suurenes ekspordihinnaindeks 13,0%.

Impordihinnaindeks kasvas veebruaris võrreldes jaanuariga 0,3%. Enim tõusid hinnad elektrienergial, põllumajandussaadustel ning nahktoodetel ja jalanõudel. Hinnad langesid enim mäetööstuses, pabertoodetel ning rõivastel. Võrreldes 2022. aasta sama kuuga suurenes impordihinnaindeks 9,6%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Notarite Koda: kinnisvaraturu jahtumist on tunda reaalajas

Notarite KodaEelmisel aastal alanud kinnisvara ostu-müügitehingute vähenemine on tänavu hoogustunud ning seda on igapäevaselt tunda notarite tegevuses, ütles Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson täna Tallinnas toimunud Notarite Koja aastakoosolekul.

Saar-Johansoni sõnul kasvas notaritoimingute arv ülemöödunud aastal jõudsalt, kuid suurem pööre toimus 2022. aasta viimases kvartalis. „Mullune langus aasta kohta oli veel mõõdukas: toimingute arv vähenes 6% ja notariaalsete kinnisvaratehingute arv 9%. Tänavu on tunda süveneva majanduslanguse mõjusid, sest nii jaanuaris kui ka veebruaris kinnitasid Eesti notarid kinnisvaratehinguid üle 20% vähem kui eelmise aasta samadel kuudel. Notaritoimingute arv kokku vähenes mõlemas kuus ligi 11% ning majanduse praegused väljavaated ei tõota olukorra kiiret paranemist,“ ütles Saar-Johanson.

Jätkub kaugtõestamiste võidukäik, sest eelmisel aastal kasvas videosilla teel tehtud ametitoimingute arv 46 285-ni ehk 43%. Ühe notari kohta tegi see keskmiselt üle 500 kaugtõestamise. „Tänu kaugtõestamisele on notaritoimingud nüüd klientidele mugavamad ja jätkame e-teenuste arendamist. See hõlmab muuhulgas kaug- ja hübriidtõestamise täiustamist, samuti abieluvararegistri ja pärimisregistri avalikke teenuseid. Lisaks loodame sel aastal alustada volikirjade registri arendamist, mille kaudu saab kontrollida notariaalsete volikirjade kehtivust,“ lisas Saar-Johanson.

Saar-Johanson märkis, et eelmise aasta positiivne uudis oli notarite hea tulemus rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamisega seotud Moneyvali hindamisel. „Notarid olid ühes finantssektoriga kõige teadlikumad sanktsioonide kohaldamise nõuetest,“ ütles ta.

Notarite Koja aastakoosolekul tervitussõnavõtuga esinenud justiitsminister Lea Danilson-Järg ütles, et notaritel on oluline roll õiguskindluse ja usalduse tagamisel ning seda ka keerulistes oludes. „Oma teenuste ja nõuannetega aitavad notarid luua ja hoida usalduslikke õigussuhteid. Nad on ka elumuutvate sündmuste juures, olgu see esimese kodu ostmine, abielu sõlmimine või pärimismenetluse läbiviimine. Seetõttu on selle ameti puhul lisaks õigusalasele kompetentsile väga oluline ka suhtlusoskus ja hoolivus. Riigi esindajana mõjutab notar ühtlasi ka inimeste usaldust riigi ja õiguskorra vastu. On hea meel tõdeda, et kõiki neid rolle ja ootusi on notarid hästi täitnud ning usun, et täidavad edaspidigi, tagades kindlustunde ka muutlikel aegadel.“

Aastakoosoleku päevakorras olid 2022. aasta majandusaruande kinnitamine, revisjonikomisjoni aruanne, eelarveküsimused ning muud teemad.

Eestis töötab 88 notarit, neist lähiajal alustavad tööd kaks tänavu ametivande andnud uut notarit: Jõhvi notar Diana Lõhmus ja Pärnu notar Märt Paberit. Samuti on teenistusse asunud kolm notarikandidaati: Silja Hansen, Indra Schmidt ja Kristel Tomberg.

Notarid on kõigis maakonnakeskustes ning lisaks Narvas, Sillamäel, Räpinas, Otepääl, Sauel ja Elvas, mis teeb notariteenuse kättesaadavaks üle Eesti.

Nordecon: Construction contract (Neanurme-Pikknurme road section)

NordeconAS Nordecon group company Tariston AS and Estonian Transport Administration have concluded an agreement for the construction of 2+1 passing lanes for the Neanurme–Pikknurme section in Jõgeva county on kilometres 135.5–141.9 of the National Road 2 (E263), also known as the Tallinn–Tartu–Võru–Luhamaa highway.

The cost of the contract is 8.9 million euros plus value added tax. The works will be completed in November 2023.

Nordecon (www.nordecon.com) is a group of construction companies whose core business is construction project management and general contracting in the buildings and infrastructures segment. Geographically the Group operates in Estonia, Finland, Ukraine and Sweden. The parent of the Group is Nordecon AS, a company registered and located in Tallinn, Estonia. The consolidated unaudited revenue of the Group in 2022 was 323 million euros. Currently Nordecon Group employs close to 660 people. Since 18 May 2006 the company’s shares have been quoted in the main list of the Nasdaq Tallinn Stock Exchange.

Eesti Pank: Euroopa Keskpanga tähelepanu on hinnatõusul, hoolimata ärevusest finantsturgudel

Hinnatõus euroalal aeglustub, kuid on ikka veel liiga kiire. Seetõttu otsustas Euroopa Keskpanga nõukogu kooskõlas juba varem väljendatud ootustega tõsta keskpanga intressimäärasid seekord taas 0,5% võrra.

Otsuse langetamisel olid taustaks esiteks hiljutised majandusnäitajad, mis näitavad, et euroala majanduse olukord on endiselt suhteliselt hea ja eksisteerib tugev surve hinnatõusuks. Teiseks lähtekohaks aruteludele nõukogus oli Euroopa Keskpanga värske majandusprognoos, mille järgi jääb hinnatõus eelkõige tänu odavnenud energiahindadele järgmise kolme aasta jooksul mõnevõrra aeglasemaks, kui veel kolm kuud tagasi oodati. Sellegipoolest on käesoleval aastal eeldatavasti 5,3%ni ja järgmisel aastal 2,9%ni ulatuv tarbijahindade kallinemise tempo selgelt kiirem, kui on Euroopa Keskpanga eesmärgiks seatud 2% tase. Alusinflatsioon, milles ei võeta arvesse heitlikke energia- ja toiduhindu ning mis peegeldab seega püsivamaid hinnasurveid, ei näita veel pidurdumise märke. Samuti on majandusprognoosi realiseerumise eelduseks praegusest kõrgemad intressimäärad. Seega on keskpangal veel vara järeldada, et kiire hinnatõusu selgroog on murtud ja intressimäärade kergitamise võib lõpetada.

Viimase nädala uudised üksikute USA või Šveitsi pankade probleemidest loovad mõistagi fooni ka aruteludele euroala majanduse ja finantssektori väljavaate ja riskide üle. Praeguse parima teadmise kohaselt ei ole euroalal olulisi panku, mis oleksid võrreldaval moel avatud riskidele, mis osutusid saatuslikuks Silicon Valley Bankile. Selle konkreetse Ameerika panga puhul olid probleemid seotud osaliselt nende spetsiifilise ärimudeli, aga eelkõige ebaadekvaatse riskijuhtimisega. Euroalal on pangandusjärelevalve seevastu juba eelmisel aastal eraldi fookusena hinnanud, kas pankade riskid on korralikult juhitud moel, et nad ei satuks intressimäärade täiendava tõusu korral raskustesse. Samuti tagavad Euroopa regulatsioonid paremini, et pankade võlakirjainvesteeringute bilansiline väärtus oleks võimalikult lähedane nende turuväärtusele. Sel nädalal tekitas Euroopa finantsturgudel täiendavat ärevust Šveitsi suurpangaga Credit Suisse toimuv. Tegemist on ka globaalses mõõtmes olulise pangaga, mille probleemid on kestnud juba aastaid. Samas on Credit Suisse’i finantsnäitajad normide piires ning Šveitsi keskpanga poolt pakutud likviidsustugi andis loodetavasti investoritele vajalikku kindlustunnet. Ka euroalal tuleb finantssektoris peituda võivaid riske tõsiselt võtta. Euroopa Keskpangal on oma tööriistad kriisiolukorras tegutsemiseks, juhul kui probleemid peaksid laienema ka euroala pankadeni. Praegu saab aga öelda, et viimaste nädalate ärevus finantsturgudel ja probleemid mainitud pankadega ei peaks vahetult puudutama euroala pangandussektorit.

Kui kommertspankades on üheks võtmeküsimuseks riskide oskuslik juhtimine, siis on ka Euroopa Keskpanga otsuseid minu arvates praegu kõige parem kirjeldada läbi riskijuhtimise prisma. Kuna hinnatõususurve on euroalal endiselt liiga tugev, on kõige suurem risk Euroopa Keskpanga jaoks praegu see, et me teeme liiga vähe kiire hinnatõusu pidurdamiseks. Pikka aega kestva kiire hinnatõusu tagajärjed Euroopa ettevõtetele ja inimestele oleksid palju tõsisemad, kui seda on mõnevõrra kõrgematest intressimääradest põhjustatud raskused. Kui aga finantsturud ja ühiskond kaotaksid usu keskpanga kindlasse sihti ja võimesse hinnatõus kontrolli alla saada, on hiljem tarvis juba palju valusamaid samme (loe: veelgi kõrgemaid intressimäärasid). Kui aga peaks minema oodatust paremini, ehk kui saaksime hinnatõusu rutem tagasi 2% kursile, on keskpangal üsnagi lihtne hakata intressimäärasid langetama.

Eesti inimeste ja ettevõteteni jõuavad Euroopa Keskpanga kõrgemad intressimäärad euribori kaudu, mis tähendab, et laenude kuised tagasimaksed kasvavad. Tasub silmas pidada, et pikemaajalised euribori intressimäärad juba peegeldavad keskpanga eeldatavaid lähikuude otsuseid. Seega ei tähenda Euroopa Keskpanga selle nädala otsus veel hüppeliselt kõrgemat euribori-intressi. Küll aga on ka euriboril veel tõenäoliselt mingil määral tõusuruumi. Positiivsema poole pealt võidavad intressimäärade tõusust hoiustajad. Tähtajaliste hoiuste intressimäärad on Eestis kerkinud juba kõrgemale kui enamikes euroala riikides ning ka siin on tõenäoliselt veelgi tõusuruumi.

Domus Kinnisvara: Uued suunad kodu seotamisel

Domus KinnisvaraElamispinna ostmisel tuleb lähtuda eelkõige vajadustest ja rahakoti võimalustest. Ostjate käitumist mõjutavad alati kõrge inflatsioon, intressimäärade tõus, jätkuv sotsiaalne ja geopoliitiline ebakindlus ja võimalikust majanduslangusest tulenevad hirmud. Emotsioon üksinda on halb teejuht, kui tegeletakse kodu otsimisega. Juhul kui ei investeerita lihtsalt vabu vahendeid kinnisvarasse, vaid püütakse leida pikaaegset, oma tarbeks kasutatavat eluaset, peaks kaaluma eelkõige asukohta, kulutusi kodu haldamisele ja ülalpidamisele ning ehituslikku kvaliteeti. Alati mängivad olulist rolli pere või üksinda elava inimese tulevikuplaanid ja sissetulekuvõimalused.

Koroonapandeemia näitas ilmekalt, et büroode järele vajadus vähenes, kuid oluliseks said kodus töötamise mugavused ja erinevad valikuvõimalused kaugtöö tegemisel. Tänaseks on mingitel elualadel kaugtöö võimalused arvatavasti jäädavad, kuid tootmise ja teenuste valdkonnas töötavatele on töökoha kaugus tihti siiski oluline. Lisaks hüplevad energiahinnad tekitavad täiendavaid probleeme. See kajastub nii ostukorvis, transpordi- kui ka kommunaalkuludes. Kui kontorit ei ole vaja, siis pole vaja ka autot, millega sinna sõita. Kuid kui siiski on vaja sõita, võiks arvestada heade ühistranspordi võimalustega. Autotööstus liigub fossiilkütustelt taastuvenergia poole, uued autod on kallid ja linna keskkonnas elades ei ole nende omamine alati esmavajalik. Samuti ei ole valmis infrastruktuur uut tüüpi tankimisvajaduste rahuldamiseks. Saab ju ka vajadusel auto lühirenti kasutada ning loodetavasti paraneb sellise teenuse kättesaadavus aastaringsena lähitulevikus ka Pärnus ja teistes Eesti linnades.

Auto omamiseks ja ülalpidamiseks kulutatava raha saab alati investeerida parema kvaliteediga kodu omandamisse. Auto on väga harva käsitletav investeeringuna, aga korraliku kinnisvara väärtus ajaga siiski kasvab ja tõenäoliselt leidub sellele vajadusel alati ka ostja. Väärtussüsteem turbulentses maailmas on pidevas muutumises. Kodu ostmisel tuleks silmas pidada ka selle energiatarvet ja kasutusmugavust. Kindlasti on mõttekam investeerida energiasäästlikku, täielikult renoveeritud ja moderniseeritud või uude elamispinda, mis teenib omanikku muretult aastakümneid, kui maadelda lõputute remondiprobleemide ja hiiglaslike küttearvetega. Raha hind tõuseb ja see peaks sundima ostjaid oma tehingud veelgi põhjalikumalt läbi mõtlema.

Näiteks Pärnus kodu otsivate inimeste otsuseid peaks mõjutama ka arengud transpordiühendustes. Uus ja kiire Rail Baltic-u raudtee avardab liikumisvõimalusi Pärnu; Tallinna ja Riia vahel. Teekond Pärnust Tallinnasse võtab uuel ekspressrongil aega sama kaua kui praegu mõnest Tallinna lähivallast kesklinna.[1] Sõit Pärnust kas Tallinna või Riiga võtab tulevikus aega vaid tunni ringis (www.rbestonia.ee/kkk/: „Tallinnast Pärnusse sõidab kiire rong 43 minutiga, Pärnust Riiga tund ja 12 minutit.“). Paljudele tuleb ajaliselt lähemale ka Riia lennujaam, mis avardab „pärnakate“ võimalusi veelgi. Seega tõusevad kindlasti ka Rail Baltic-u kiirrongi peatuste lähedusse jäävate eluasemete hinnad.

Seega oma kodu ostmiseks hästi läbi mõeldud ja kaalutletud otsus on alati kõige parem soovitus kui kiirustades ja emotsiooniga tehtud otsus.

Uute korterite müügitempode info: põhjalikult ja ülevaatlikult

Tõnu ToomparkUute korterite turg on tasakaalust väljas – uute korterite pakkumisi tuleb müüki rohkem juurde kui ostjad neid ära ostavad. Mis on vastuoluliste trendide põhjus, mis tagajärg? Kus piirkonnas on probleemid suuremad, kus piirkonnas on konkurentsiolukord parem? Millised muutused toimuvad uute korterite projektide hinnakirjades?

Neile ja paljudele teistele küsimustele annab vastuse uusarenduste monitooringuteenus.

Jälgin üle 10 aasta regulaarselt kõiki avalikus müügis olevaid korterite arendusprojekte. Nii saab detailse info, milline on pakkumises olev kaup, millised on hinnad, kus piirkonnas tuleb pakkumist juurde ja kus jääb vähemaks, kus on müügitempo kiirem ja kus müük napim.

Andmete baasil saab teha järeldusi üldisemate suundumuste kohta. Samuti vaadata detailselt, kuidas ühe või teise projektiga asjad edenevad.

Aastatepikkuse andmete aegrea pealt annab teha põhjalikke analüüse, mis aitavad kinnisvaraarendajal olla edukas ja leida turu tühi nišš.

Kas tekkis huvi? Saame kokku ja räägime, mis infot mul pakkuda on ja mida sul vaja on.

Kontakteeru ja lepime kokku: Tõnu Toompark, +372 525 9703, tonu@toompark.ee.

“Kinnisvara müügikoolitus” toimub 22/03/2023

Kinnisvara müügikoolitus” toimub Kinnisvarakoolis 22/03/2023. Koolitusel annavad Jana Kivi ja Kaido Kaljuste teoreetilised teadmised kliendisuhtlusest, müügiprotsessi juhtimisest, kliendikesksusest ja praktilised teadmised tegevustest, mis tuleb kinnisvara müümisel läbi käia.

Koolitusele on oodatud:

  • kõik inimesed, kes soovivad müüa kinnisvara;
  • kinnisvaramaaklerid, kes tegelevad kinnisvara müümisega igapäevaselt või soovivad alles alustada tööd kinnisvaramaaklerina;
  • kinnisvara spetsialistid, kes tegelevad kinnisvara müügiga;
  • müügiinimesed, kes vastutavad kinnisvara objektide müügi eest.

Kinnisvara müügikoolitus” toimub 22/03/2023 kell 10.00-17.00 hübriidõppe vormis – koolitusel osalejad valivad, kas osalevad kontaktkoolitusel klassiruumis või eelistavad osaleda koolitusel veebi teel. Kinnisvarakooli koolitusklass asub Tulika 19, Tallinn, Flora Maja B-korpuse 1. korrusel.

Kõik, kes eelistavad koolitusel osaleda veebi teel, saavad enne koolituse algust personaalse veebilingi Zoom’i keskkonda.

Lisateave ja registreerumine

Registreeru koolitusele: +372 525 6655, kool@kinnisvarakool.ee või kodulehel.

Margot Toompark
Kinnisvarakool OÜ
Koolituste müük ja korraldus
+372 525 6655
kool@kinnisvarakool.ee
www.kinnisvarakool.ee

Kinnisvarakool OÜ

Kohtulahend: Olulisemad lahendid aastal 2022 II osa

LevinKas naaber saab ehitusluba vaidlustada kui ehitamine on juba lõppjärgus? Kas küttesüsteemi renoveerimise projekti saab heaks kiita häälteenamusega? Millised on juurdepääsu määramise olulised põhimõtted? Mida tuleb silmas pidada üldplaneeringut muutva detailplaneeringu menetluses? Kuidas nõuda erikasutusõiguse kokkulepet kortermajas?

2022.a. kinnisvaraalased Riigikohtu lahendid annavad vastuse.

Ehitusloa vaidlustamise aeg (3-21-2395)

Asjaolude kohaselt ehitas piirinaaber elamut, mille ümber kuhjas pinnasest künka ja see ulatus teise naabri kinnistu piirini. Lisaks rajati künka toestamiseks naabri kinnistu piiri lähedusse betoonmüür. Sellise tegevuse mõjul muutus naabri hoone esimene korrus pimedaks keldrikorruseks. Häiritud oli ka pinnaveerežiim. Piirinaaber oli küll aasta enne ehitusloa väljastamist tutvustanud naabrile kavandatavat ehitusprojekti, kuid siis küngast projektist ei nähtunud. Ehitusluba väljastati oluliselt muudetud projekti alusel, mida naabrile ei tutvustatud.

Naaber sai aru võimalikust õiguste riivest siis, kui ehitusjärk jõudis künka rajamiseni. Siis alustas ta kohe toiminguid ehitusprojekti väljanõudmiseks ja ehitusloa vaidlustamiseks. Vaidluse keskseks küsimuseks sai see, kas naaber ei olnud ehitusloa vaidlustamisega hiljaks jäänud, kuna ehitusloa väljastamisest oli möödas üle aasta.

Riigikohus leidis, et naaber võis naaberkinnistul ehitustegevust märgates põhjendatult arvata, et ehitusluba on antud projektile, millega ta oli tutvunud, ning eeldada, et kohalik omavalitsus oleks teda teavitanud tema õigusi puudutavatest olulistest muudatustest projektis. Vastasel juhul muutuks ehitusloa menetluses isiku õigus esitada asja kohta oma arvamus ja vastuväited illusoorseks. Seega antud juhul ei pidanud naaber ehituse alguses teadma, et olemas on sellise sisuga ehitusluba, nagu tegelikult antud oli.

Olukorras, kus kohalik omavalitsus ei teavitanud naabrit ei ehitusprojekti muutmisest ega ehitusloa andmisest, ei saa nõuda, et naaber siseneks ehitustegevuse algust märgates omal algatusel ehitisregistrisse, otsiks sealt välja ehitusloa ja ehitusprojekti ning kontrolliks üle, kas projekt on tema õigusi puudutavas osas samaks jäänud. Vastasel juhul pandaks riskid, mis tulenevad haldusorgani eksimustest, kolmanda isikuna menetluses osaleva naabri kanda.

Käesoleval juhul leidis Riigikohus, et kohalik omavalitsus oli puudutatud isikut ilmselgelt eksitanud. Sellega seoses jäi risk kaebetähtaja kulgema hakkamise edasilükkumiseks valla kanda, mis antud juhul tähendas, et naaber sai ehitusluba vaidlustada ka hiljem kui ehitustegevus oli olulises osas teostatud.

Küttesüsteemi renoveerimise projekti heakskiitmine kortermajas (2-21-13599)

Asjas oli vaidluse all küsimus, kas korteriühistu üldkoosolekul oli võimalik häälteenamusega võtta vastu otsus, millega kiideti heaks küttesüsteemi rekonstrueerimise projekt. Riigikohus leidis, et tegemist ei olnud ei ehitusliku ümberkorralduse otsusega (KrtS § 38) ega kaasomandi eseme ajakohastamise otsusega (KrtS § 39). Otsuse sisuks olev otsustus kinnitada projekt võis olla käsitatav üksnes eelotsusena, st otsusena, mis on eeldus hilisemale võimalikule korteriomanike üldkoosoleku otsusele, mis võidakse projekti elluviimiseks teha.

Kuivõrd praegusel juhul kinnitati otsusega üksnes renoveerimisprojekt, mitte ei otsustatud ehitustööde tellimist, siis ei saanud otsuse vastuvõtmine tekitada korteriomanikele kulusid, mida nad peaksid KrtS § 40 lg 1 kohaselt kandma. Seega said korteriomanikud sellise otsuse teha tavapärase valitsemise küsimusena häälteenamuse alusel (KrtS § 35 lg 1). Lõplik otsustamine (kas KrtS § 38 või § 39 järgi) võib tulevikus aset leida pärast seda, kui on selgunud hinnapakkumised projekti teostamiseks.

Juurdepääsu määramise põhimõtted (2-19-20416)

Riigikohus kordas taaskord üle peamised tingimused, mida tuleb jälgida juurdepääsuteede määramisel. Olulise asjana toonitas kohus, et detailplaneering ei anna alust nõuda juurdepääsu tulenevalt selles kokkulepitust, kuid võimaldab teha järeldusi detailplaneeringus märgitud juurdepääsutee võimalikkuse kohta ning kaaluda seda juurdepääsuvõimalust ühe variandina teiste võimalike juurdepääsuvariantide kõrval.

Lisaks rõhutas kolleegium veelkord, et kõigi kinnisasjade omanike, üle kelle kinnisasjade võiks juurdepääs tulla kõne alla, kaasamine on üks olulisemaid põhimõtteid juurdepääsuasjade lahendamisel. Selle põhimõtte järgimisega tagatakse, et vaidlus lahendatakse tervikuna ja korraga kõigi naabrite suhtes siduvalt. Kui kohus ei kaasa teiste kinnisasjade omanikke menetlusse, tuleb kohtul sisuliselt põhjendada, miks kohus leiab, et puudutatud isiku kohtu ette toodud alternatiivsed juurdepääsu loomise võimalused ei tule kõne alla. Vaidlus kinnisasjale juurdepääsuõiguse tagamiseks tuleb lahendada poolte huvide kaalumise teel ja nii, et võimalikult vähe koormata koormatava kinnisasja omaniku huve.

Üldplaneeringut muutva detailplaneeringu tühistamine (3-20-1310)

Riigikohus selgitas olulist põhimõtet, et detailplaneeringuga (DP) üldplaneeringu (ÜP) muutmine peaks olema pigem erandlik võimalus, mis võimaldab paindlikumalt reageerida muutuvatele oludele ja vajadustele. DP koostatakse üldjuhul selleks, et saavutada ÜP-ga kavandatu elluviimine. Kuna DP koostamisel vaadeldakse vaid väikest osa ÜP‑ga hõlmatud alast, ei ole selle menetlemisel võimalik samaväärselt arvesse võtta kogu KOV territooriumil valitsevat olukorda.

Asjaolude kohaselt sooviti DP-ga muuta ÜP põhilahendust selliselt, et ÜP‑s määratud maakasutuse juhtotstarvet sooviti muuta puhkeotstarbelisest maast osaliselt väikeelamute maaks. Samuti sooviti muuhulgas nihutada rohevõrgustiku haljastu ja rohekoridori asukohta ja tehti ettepanek ranna ehituskeeluvööndi vähendamiseks puhkeotstarbeliste rajatiste püstitamise eesmärgil.

Vaidlus puudutas muuhulgas küsimust, kas ÜP muutmiseks esineb põhjendatud vajadus. Riigikohus selgitas, et olukorras kus kehtiva ÜP‑ga on juba määratud alale teistsugune maakasutuse juhtotstarve, on see oluline avaliku huvi väljendus, mida DP menetluses arvestada. Juhul kui maaomanik ei ole nõus ÜP‑ga määratud juhtotstarbega, on tal võimalik ÜP‑d selles osas vaidlustada.

Riigikohus selgitas ka, et rohekoridori kaardi muutmine on ÜP muutmine, mis on põhjendatud vajaduse korral põhimõtteliselt lubatud. Seejuures tuleb arvestada vajadust tagada rohevõrgustiku kui terviku toimimine. Kõrgema tasandi planeeringuga terviklikult kujundatud rohevõrgustiku tõhusust ei tohi ohtu seada selle tükkhaaval muutmisega DP tasandi, st väiksemale alale fokusseeritud otsustega.

Käesoleval juhul sai DP kehtivusele saatuslikuks hoopis protseduuriline viga. Nimelt olukorras, kus tegemist oli üldplaneeringut muutva detailplaneeringuga, oli kohalik omavalitsus arendajaga sõlminud halduslepingu planeeringu koostamise tellimise üleandmiseks. Olukorras aga, kus tegu on ÜP-d muutva DP-ga, keelab planeerimisseaduse § 130 lg 2 p 2 seda lepingut sõlmida. Kohus selgitas, et ÜP‑d muutva DP menetluses tuleb avalikke huve ning ÜP‑järgset vallaülest terviklahendust tavapärasest tugevamalt arvesse võtta. Seega on sellises menetluses arendaja roll planeeringu koostaja või koostamise tellijana keelatud.

Kuna tehtud oli ka kaalutlusvigu, ei saanud välistada, et kaalutlusvigade tekkimist soodustas sellesama lepingu arendajaga sõlmimine, mille tõttu planeeringu koostamisel võidi võtta menetluse alguses lähtekohaks erahuvid. Eeltoodud kaalutlustel Riigikohus tühistas detailplaneeringu.

Erikasutusõiguse kokkulepe (2-19-43)

Asjaolude kohaselt taotles kortermaja elanik kohtu kaudu endale keldripinna kasutusõigust ja nõudis teistelt korteriomanikelt vastava kokkuleppe sõlmimist (erikasutusõiguse kokkulepe). Elanik väitis, et ta ei saa keldrit kasutada ning tal ei ole võtit, samas teised korteriomanikud väitsid vastupidist.

Kohus selgitas, et avalduse lahendamiseks peavad olema täidetud seadusejärgsed eeldused (KrtS § 9 lg 2 p 1 ja 2), st olemasoleva olukorra säilitamine peab olema kõiki asjaolusid arvestades vastuolus hea usu põhimõttega ning muudatusega ei kahjustata ülemäära ühegi korteriomaniku õigustatud huve. Kohtutel on kohustus välja selgitada objektiivne olukord, kuna sellistes küsimustes on kohtul uurimiskohustus.

Kui üks korteriomanik soovib saada erikasutusõigust ning teine korteriomanik vaidleb sellele vastu, peab kohus hindama kas selline vastuvaidlemine on heauskne. See tähendab, et kui teise korteriomaniku vastuväited ei ole heauksed, siis võibki olla tegemist juhtumiga, mille kohaselt tuleks avaldus erikasutusõiguse saamiseks rahuldada.

Olukorraga, kus korteriomaniku vastuvaidlemine ei pruugi olla heauskne, võib olla tegemist nt siis, kui vastuväite esitanud korteriomanikul on ka endal võimalik avaldusega sarnast erikasutusõigust taotleda ja avaldaja on sellega nõus. Seejuures erikasutusõiguse määramist ei takista see, kui teised korteriomanikud ei soovi samasugust erikasutusõigust saada, st antud juhul keldriboksi kastutamise õigust. Oluline on, et vastutasuks peaks kokkulepet taotlev korteriomanik andma teistele korteriomanikele nõusoleku kokkuleppe sõlmimiseks, millega saaksid kõik korteriomanikud endale erikasutusõigused.

Antud juhul oli tõenäoliselt tegemist olukorraga, kus kunagi varem olid korteriomanikud sõlminud kokkuleppe, millega määrati kindlaks keldri kasutuskord. Kuna seda kokkulepet kinnistusraamatusse ei kantud, siis selline kokkulepe ei kehtinud avaldaja kui uue omaniku suhtes. Kui selline varasem kokkulepe leiab tuvastamist, siis on uus korteriomanik õigustatud nõudma, et talle antakse samale pinnale erikasutusõigus ja see õigus kantakse kinnistusraamatusse.

Pille Pettai
LEVIN Advokaadibüroo partner, vandeadvokaat

Hepsor: Hepsor ASi tütarettevõte Hepsor RD5 SIA sõlmis ehituslepingu Nameja Rezidence projekti ehitamiseks Riias

Hepsor ASi kontserni ettevõte Hepsor RD5 SIA ja Mitt&Perlebach SIA allkirjastasid 16. märtsil 2023 lepingu Nameja Rezidence arendusprojekti ehitamiseks Riias. Ehituslepingu maht on ligikaudu 4,6 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks.

Projekti müügiga alustati juba 2022. aasta neljandas kvartalis ning 38 korteriga Nameja Rezidence arendus valmib 2024. aasta teises kvartalis.

Hepsori juhatuse liikme Henri Laksi sõnul esindab Nameja Rezidence arendusprojekt kontserni rohelist mõtteviisi kombineerides linnaelu mugavused ümbritseva roheluse ja rahuliku elukeskkonnaga. „Alustasime kodude müügiga aasta lõpus ning tänaseks lepingutega kaetud juba ligikaudu 16% projekti kogumahust. Tänased koduostjad hindavad aina enam keskkonnateadlikku lähenemist, sh rohealade lähedus, A-energiaklass, elektriautodele mõeldud laadimiskohad, jalgrataste ja lapsevankrite hoiuruumid ning mänguväljakud. Seda kõike oleme ka Nameja Rezidence projekti arenduses silmas pidanud,“ ütles Laks.

Kohtulahend: Olulisemad lahendid aastal 2022 I osa

LevinKas kaasomanikud saavad kinnisasja jagada kui detailplaneering kinnistu jagamist ette ei näe? Mis juhtub, kui arendaja rikub rajatiste väljaehitamise kohustust? Kui vaba on vaba ehitustegevus ja millal on lammutamise ettekirjutus õigustatud? Kas korteriomanik vastutab veelekke eest? Mis saab siis, kui kasutuskorra kokkulepet ei ole ja asja kasutab ainult üks omanik? Mis tagajärjed on sellel, kui riik tekitas kinnistusraamatusse ebaõige kande?

2022.a. kohtupraktikast leiab vastused.

1. KINNISASJA JAGAMINE KUI DETAILPLANEERING JAGAMIST ETTE EI NÄE (3-20-952)

Kaasomanikud soovisid jagada kinnistu reaalosadeks ja esitasid kohalikule omavalitsusele taotluse kinnistu jagamiseks. Eesmärk ei olnud muuta kinnisasja sihtotstarvet ega ehitusõigust, vaid sooviti lihtsalt kaasomandit lõpetada. Linnavalitsus jagamisega ei nõustunud, sest kehtiv detailplaneering ei näinud krundi jagamist sel viisil ette nagu kaasomanikud soovisid.

Riigikohtu hinnangul on kinnistu jagamine ilma uut planeeringut kehtestamata võimalik, kuid see saab toimuda pigem erandlikel juhtudel. Kokkuvõtvalt leidis Riigikohus, et:

  • Planeerimisseaduse § 126 lg 6 ei keela juba moodustatud katastriüksuse hilisemat jagamist.
  • Kui jagamise käigus ei soovita muuta kehtiva detailplaneeringuga määratud ehitusõigust, oleks kogu detailplaneeringuala hõlmava uue detailplaneeringu koostamise nõue ebaproportsionaalne vahend eesmärgi saavutamiseks. Avalikku huvi ja omanike õigusi riivaks oluliselt, kui kord juba kokku lepitud planeeringulahendus lihtsalt kehtetuks tunnistataks olukorras kus see ei ole eesmärgi saavutamiseks vajalik.
  • Kehtiva detailplaneeringu alal tuleks kinnisasja jagamisel läbi viia avatud menetlus.
  • Kohalik omavalitsus peab arvestama, et kinnisasja jagamine ei tohi minna vastuollu kehtiva detailplaneeringu maakasutus- ja ehitustingimuste ega ehitiste kasutamise otstarvetega. Kui detailplaneeringut on asutud ellu viima, peab kohalik omavalitsus tagama, et detailplaneeringuga ettenähtu viiakse ellu nii, nagu planeering naabrite õigusi või avalikke huve kaitsvaid tingimusi silmas pidades kindlaks määras.

2. RAJATISTE VÄLJAEHITAMISE KOHUSTUSE RIKKUMINE ARENDAJA POOLT (3-20-120)

Asjaolude kohaselt sõlmis arendaja linnaga detailplaneeringu menetluses lepingu, millega arendaja võttis kohustuse tagada planeeringus ettenähtud avalikult kasutatavate teede, üldkasutatava haljastuse, välisvalgustuse ja vihmaveekanalisatsiooni väljaehitamine. Arendaja pidi vastavad rajatised püstitama hoonete kasutusloa saamise hetkeks, kuid mitte hiljem kui viie aasta jooksul pärast ehitusloa väljastamist. Selle kohustuse tahtliku rikkumise puhuks nähti arendajale ette leppetrahv 3% teede, haljastuse ja tehnovõrkude rajamise maksumusest.

Arendaja algatusel peeti hiljem läbirääkimisi lepingu muutmiseks, et rajatisi saaks ehitada välja etapikaupa, ning et lepingusse kaasataks kaasfinantseerijaid teiste arendajate näol. Linn lepingu muutmisega ei nõustunud.

Kuna arendaja ei ehitanud lepingule vastavaid hooneid välja, saatis linn arendajale lepingu alusel leppetrahvinõude. Arendaja leppetrahvi ei tasunud ega ehitanud ka rajatisi välja. Seepeale pöördus linn arendaja vastu kohtusse ja nõudis lepingu täitmist ning leppetrahvi tasumist. Kohtumenetluses sai keskseks küsimuseks, kas linna poolt esitatud leppetrahvinõue on haldusakt, mida arendaja saanuks õigeaegselt halduskohtus vaidlustada ning mille osas enam mitte mingeid vastuväiteid esitada ei saanud.

Riigikohus leidis, et:

  • Vaidlusalune leping on haldusleping. Haldusleping sõlmitakse kirjalikus vormis. Halduslepingu muutmine peab toimuma samuti kirjalikus vormis
  • Halduslepingu alusel esitatud leppetrahvinõue on haldusakt, isegi kui selles puudub vaidlustamisviide.
  • Leppetrahvi sissenõudmine halduslepingu rikkumisel ei pea toimuma sarnaselt tsiviilõiguslikele võlasuhetele. Avaliku õiguse eripäraks on avaliku võimu kandja pädevus määrata üksikisiku õigused ja kohustused kindlaks ühepoolselt. Avaliku võimu kandjal ei ole nõuete maksmapanekuks üldjuhul tarvis pöörduda kohtu poole.
  • Läbirääkimistele vaatamata ei olnud lepingut muudetud, seega pidi arendaja täitma lepingut esialgsetel tingimustel.

3. VABA EHITUSTEGEVUS JA LAMMUTAMISE ETTEKIRJUTUS (3-19-2398 )

Asjaolude kohaselt olid põllumaale rajatud ilma ehitusteatiseta väikeehitised (kolm aiamaja, kasvuhoone, kiviplaatidest rada, aiavundamendiga aed, kuivkäimla ja muldkelder). Vald tegi lammutamise ettekirjutuse, millega kohustas ehitised lammutama. Kinnistu omanikud vaidlustasid haldusakti kohtus. Riigikohus leidis järgnevat:

  • Kuna ehitised olid ehitatud isikliku kasutusõiguse alusel, ei saanud lammutamise ettekirjutust teha kinnistu omanikule. Õige adressaat oleks olnud isikliku kasutusõiguse omaja, kellele kuulub isikliku kasutusõiguse alusel püsitatud ehitis. Sel põhjusel kuulus ettekirjutus tühistamisele.
  • Kuna hooned on õiguslikult käsitatavad elamute või nende teenindamiseks vajalike hoonetena, ei olnud tulenevalt EhS lisast 1 praegusel juhul alla 20 m2 ehitisealuse pinnaga ja kuni 5 m kõrge hoone püstitamiseks vaja esitada ehitusteatist või taotleda ehitusluba.
  • Samas kehtib ka vaba ehitustegevuse korral EhS § 12 lg‑st 2 tulenev nõue, et ehitis peab olema kooskõlas ehitise asukohaga seonduvate kitsenduste ja planeeringuga. Praegusel juhul nägi üldplaneering ette, et elamugruppide ehitamiseks peab hajaasutusalal koostama detailplaneeringu.
  • Kui lammutamisettekirjutusega hõlmatud ehitised pole ohtlikud ning nendest ei lähtu piirnevate kinnisasjade omanikele püsiv negatiivne mõju, ei saa lammutamisettekirjutust teha EhS § 132 lg 3 p‑des 1 ja 2 sätestatud alustel.
  • Lammutamisettekirjutust ei tohi teha pelgalt seetõttu, et ehitamine on õigusvastane. Lisaks sellele peavad esinema kaalukad põhjused. Üheks selliseks põhjuseks võib olla ehitise ettenähtavas tulevikus seadustamise võimatus. Kui seadustamist takistab kehtiv üldplaneering, on ehitise seadustamine võimatu eelkõige siis, kui üldplaneeringu muutmise püüded on asjakohases menetluses osutunud edutuks või on ettenähtav, et üldplaneeringu vastavas osas muutmine on õiguslikult võimatu. Vaba ehitustegevuse korral saab ehitise lugeda seadustatuks, kui see on kooskõlas kitsenduste ja planeeringutega EhS § 12 lg 2 mõttes.

4. KORTERIOMANIKU VASTUTUS (2-19-9543 )

Asjaolude järgi toimus kortermajas kahjujuhtum, milles sai kahjustada ühe korteri sisustus, lagi ja põrand. Kahju põhjustas naabri korteris tekkinud veeleke, mis sai alguse küttesüsteemi õhutusklappide rikkest.

Riigikohus leidis, et:

  • Naabri korteris purunes ühise küttesüsteemi osa. Korteriomandite ühiseks kasutamiseks vajalikud seadmed, mis on üks tervik ega saa olla jaotatud osadeks, on korteriomanike kaasomandis sõltumata sellest, kas need asuvad korteriomandi eriomandi esemel või mitte. Seega lähtus veekahju korteriomanike kaasomandi osast.
  • Üldjuhul kaasomandi osast lähtunud kahju hüvitamist võib kahjustatud korteri omanik või tema asemel kindlustusandja nõuda korteriomanikult, korteriühistult ja muult isikult, kes on oma kohustusi rikkunud, rikkumine ei ole vabandatav, korteriomanikule on tekkinud kahju ning rikkumise ja kahju vahel on põhjuslik seos.
  • Kui kahju tekkis korteriomandite kaasomandi osa esemest, kuid ükski korteriomanik ega korteriühistu ei ole oma kohustust rikkunud, saab kahjustatud korteri omanik nõuda kahju hüvitamist teistelt korteriomanikelt korteriühistu kaudu.

5. KAASOMANIKE RAHALISED NÕUDED KUI KASUTUSKORDA EI OLE KOKKU LEPITUD (2-19-12055)

Kohus on selles asjas selgitanud, et isegi kui puudub kaasomanike vahel kinnisasja valdamise kokkulepe, ei pruugi see, kui kaasomandis olev kinnisasi on ühe kaasomaniku ainukasutuses, tähendada teiste kaasomanike õiguste rikkumist.

Kaasomandis oleva asja kasutuskorra kokkuleppe puudumisel tuleb kasutuseelise hüvitamise nõude esitamiseks teha mh kindlaks, kas kaasomanik on ühist asja kasutades rikkunud teiste kaasomanike õigusi, eelkõige seda, kas kaasomanik on takistanud teistel kaasomanikel kaasomandis oleva asja kaaskasutust. Seega, kaasomanikud saavad kasutuskorra kokkuleppe puudumisel nõuda kaasomandis oleva kinnisasja või selle osa enda ainukasutusse võtnud kaasomanikult asja sellise kasutamisega saadavate kasutuseeliste hüvitamist juhul, kui ta rikub sellega teiste kaasomanike õigusi, eelkõige takistab teistel kaasomanikel kaasomandis oleva asja kaaskasutust.

6. KINNISTUSRAAMATU KANDE EBAÕIGSUSE TAGAJÄRJED (3-19-1340)

Antud asjas oli tegemist erandlike asjaoludega seoses kinnistusraamatu kande ebaõigeks osutumisega. Nimelt oli arendajal kinnistusraamatu kande kohaselt kinnistu, mis koosnes ka osaliselt merealast (Läänemeri). Kui arendaja soovis 2017.a. kinnistu jagada ja moodustada veeala osas eraldi katastriüksuse, tekkis Maa-ametis tõrge ja vastavat kannet ei tehtud. Maa-amet leidis, et Läänemeri saab kuuluda vaid riigile, olgugi et vastav veekogu ala oli juba 1999.a. arvatud kinnistu koosseisu ning oli eraomanikule 2000.a. erastatud. Maa-ametiga läbitud varasemas kohtumenetluses jõudiski Riigikohus seisukohale, et veekogu ala kuulub riigile ning et kinnistusraamatu kanne oli selle ala arendajale kuulumise osas ebaõige.

Arendaja nõuab riigilt kahju hüvitamist, sest on alusetult tasunud kõrgema müügihinna, veeala osas notari tasu, tehingu riigilõivu ja omanikuks oleku aastatel veealalt maamaksu. Kahjunõude üle käib vaidlus edasi kuid hetkel selgitas Riigikohus kahjunõude esitamise tähtaja küsimust, kuna olukord oli erandlik.

Kahju tekkis 1999.a. haldusaktist, millega moodustati katastriüksus, mis hõlmas Läänemere ala. Kaebuse esitamise hetkeks oli möödunud maksimaalne 10 aasta pikkune tähtaeg kahjunõude esitamiseks. Käesoleval juhul ennistas Riigikohus kaebetähtaja, sest kinnistusraamatu ja maakatastri andmed, millest lähtuvalt notar kinnistu ostu‑müügitehingu kinnitas, 15 a jooksul välja saadetud maamaksu teated ja muud avalik‑õiguslikud menetlused, milles loeti kaebaja ekslikult ka veeala omanikuks, ei võimaldanud kaebajal aru saada enesele kahju tekkimisest. Avaliku võimu asutused ei kõrvaldanud viga pika aja jooksul (ebaõigetest andmetest lähtuti 15 aastat; kinnistu koos veealaga registreerimisest koguni 19 aastat (1999-2018)), mis võis kaebaja usaldust kehtiva olukorra suhtes süvendada. Pooli, kes samamoodi ekslikest registrikannetest lähtusid, oli suhteliselt palju (kinnistu müüja, notar, maakatastri ja kinnistusraamatu andmed, Maksu- ja Tolliamet, maavanem, Tallinna linn).

Olukorda arvestades leidis kolleegium, et kaebajale kõrgema hoolsuskohustuse panemine võrreldes avaliku võimu asutustega ei ole põhjendatud. Professionaalse kinnisvaraarendaja kohustusi ei saa siinkohal pidada suuremaks. Õiguste kaitse ja hea halduse põhimõtetele tuginedes on riigiorganitel kohustus tagada asjaajamise ja registriandmete õigsus. Kaebaja suhtes oleks ebaõige jätta kaebetähtaeg ennistamata, arvestades, et kahjunõue puudutab just nende samade avaliku võimu kandjate tegevust (tegevusetust), kes ise samamoodi ekslikest registrikannetest lähtusid.

Pille Pettai
LEVIN Advokaadibüroo partner, vandeadvokaat

Eesti Pank: Euroopa Keskpanga pressiteade: rahapoliitilised otsused

Inflatsioon püsib eeldatavalt liiga kiire liialt pika aja jooksul. Seetõttu otsustas EKP nõukogu täna tõsta kolme EKP baasintressimäära 50 baaspunkti võrra kooskõlas oma eesmärgiga tagada, et inflatsioon naaseks aegsasti keskpika aja eesmärgiks seatud 2% juurde. Valitsev suur ebakindlus kinnitab andmepõhise lähenemisviisi tähtsust EKP nõukogu intressimääraotsuste tegemisel. Need otsused sõltuvad nõukogu hinnangust inflatsiooniväljavaatele, pidades silmas laekuvaid majandus- ja finantsandmeid, alusinflatsiooni dünaamikat ja rahapoliitika mõju ülekandumise tõhusust.

EKP nõukogu jälgib tähelepanelikult praegusi turupingeid ja on valmis võtma vajalikke meetmeid, et säilitada hinna- ja finantsstabiilsus euroalal. Euroala pangandussektor on vastupidav ning kapitali- ja likviidsuspositsioonid on tugevad. Igal juhul on EKP käsutuses kõik rahapoliitilised vahendid, et pakkuda euroala finantssüsteemile vajaduse korral likviidsustuge ja säilitada rahapoliitika mõju sujuv ülekandumine.

EKP ekspertide uue makromajandusliku ettevaate koostamine jõudis lõpule märtsi alguses enne hiljutiste pingete ilmnemist finantsturgudel. Need pinged võivad kaasa tuua täiendavat ebakindlust inflatsiooni ja kasvu põhiprognooside suhtes. Enne hiljutisi suundumusi olid EKP eksperdid juba koguinflatsiooni põhiprognoosi allapoole korrigeerinud. Selle peamiseks põhjuseks on energiahindade varem eeldatust väiksem mõju. EKP ekspertide hinnangul peaks inflatsioon olema 2023. aastal keskmiselt 5,3%, 2024. aastal 2,9% ja 2025. aastal 2,1%. Samal ajal on hinnasurve jätkuvalt tugev. Kui energia ja toiduainete komponent kõrvale jätta, hoogustus inflatsioon veebruaris jätkuvalt. EKP ekspertide hinnangul ulatub inflatsioon 2023. aastal keskmiselt 4,6%ni, mis on detsembri ettevaates prognoositust kiirem. Seejärel peaks inflatsioon aeglustuma 2024. aastal 2,5%ni ja 2025. aastal 2,2%ni sedamööda, kuidas varasematest tarnešokkidest ja majanduse taasavanemisest tingitud tõususurve taandub ning karmim rahapoliitika pärsib üha enam nõudlust.

Majanduskasvu 2023. aasta põhiprognoosi on korrigeeritud ülespoole keskmiselt 1,0%ni seoses energiahindade langusega ja majanduse suurema vastupanuvõimega keerulises rahvusvahelises keskkonnas. Seejärel peaks kasv EKP ekspertide hinnangul veelgi hoogustuma ja ulatuma nii 2024. kui ka 2025. aastal 1,6%ni. Seda toetavad vastupidav tööturg, kindlustunde paranemine ja reaalsete sissetulekute tõus. Samal ajal jääb kasvu hoogustumine 2024. ja 2025. aastal rahapoliitika karmistumise tõttu loiumaks, kui prognoositi möödunud detsembri ettevaates.

EKP baasintressimäärad

EKP nõukogu otsustas tõsta kolme EKP baasintressimäära 50 baaspunkti võrra. Nõukogu otsustas kehtestada alates 22. märtsist 2023 põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimäärana 3,50%, laenamise püsivõimaluse intressimäärana 3,75% ning hoiustamise püsivõimaluse intressimäärana 3,00%.

Varaostukava (APP) ja pandeemia majandusmõjude ohjeldamise erakorraline varaostukava (PEPP)

Varaostukava portfelli maht väheneb mõõdukas ja prognoositavas tempos, kuna eurosüsteem ei reinvesteeri enam kõiki aegumistähtajani jõudnud väärtpaberitelt laekuvaid põhiosa tagasimakseid. Vähenemine ulatub keskmiselt 15 miljardi euroni kuus kuni 2023. aasta juuni lõpuni ja selle edasine ulatus määratakse kindlaks aja jooksul.

Samuti kavatseb EKP nõukogu reinvesteerida pandeemia majandusmõjude ohjeldamise erakorralise varaostukava raames ostetud aegumistähtajani jõudnud väärtpaberitelt laekuvaid põhiosa tagasimakseid vähemalt kuni 2024. aasta lõpuni. Igal juhul kavatsetakse erakorralise varaostukava portfelli edaspidist likvideerimist juhtida, et vältida sekkumist asjakohasesse rahapoliitika kurssi.

EKP nõukogu säilitab jätkuvalt paindlikkuse pandeemia majandusmõjude ohjeldamise erakorralise varaostukava portfelli raames laekuvate tagasimaksete reinvesteerimisel, et ohjeldada pandeemiast tulenevaid rahapoliitika ülekandemehhanismi ähvardavaid riske.

Refinantseerimisoperatsioonid

Samal ajal kui pangad maksavad tagasi suunatud pikemaajaliste refinantseerimisoperatsioonide kaudu laenatud vahendeid, hindab EKP nõukogu korrapäraselt, kuidas suunatud laenutehingud toetavad tema rahapoliitika kurssi.

***

EKP nõukogu on valmis kõiki oma rahapoliitilisi instrumente oma volituste piires kohandama, et tagada keskpikas perspektiivis inflatsiooni naasmine 2% tasemele ja säilitada rahapoliitika ülekandemehhanismi sujuv toimimine. Meie käsutuses on kõik rahapoliitilised vahendid, et pakkuda euroala finantssüsteemile vajaduse korral likviidsustuge. Ühtlasi on loodud rahapoliitika ülekandemehhanismi kaitse instrument (TPI), et ohjeldada põhjendamatut korrapäratut turudünaamikat, mis kujutab endast tõsist ohtu rahapoliitika mõju ülekandumisele kogu euroalal. See instrument võimaldab EKP nõukogul oma hinnastabiilsuse tagamise eesmärki tõhusamalt täita.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

22.03.2023 Kinnisvara müügikoolitus