A-klassi büroohoonetes on vakantsus minimaalne

Käesoleva aasta algusega on A-klassi büroohoonetes muutunud vakants minimaalseks või puudub sootuks. Põhjuseid võib välja tuua mitmeid. Võrreldes kahe aasta taguse ajaga on oluliselt paranenud üldine majanduslik olukord ja sellega seoses ka ettevõtete usk helgemasse tulevikku.

Samas on büroohoonete üürihinnad endiselt oluliselt madalamad kui nad olid aastal 2007 ning ettevõtted, mis on majanduskriisi edukalt üleelanud saavad endale lubada pindasid, mis varem võib-olla ülejõu käisid. Samuti on õige hetk kasutada ära soodsat üürihinda tulevikule mõeldes, hoolimata sellest et paljud üürileandjad rakendavad astmelisi üüritõuse.

Valminud A-klassi hoonetest on südalinnas väike vakants veel Nordea majas Liivalaia tn-l ja mõningaid „teise ringi“ pindasid on pakkuda Foorumi hoones Narva mnt-l, samuti on viimased vabad pinnad veel saadaval Peterburi ärikvartalis. Pakutavad pinnad jäävad vahemikku 120-400m2 ehk kõige raskem on leida, vähemalt lähima aasta perspektiivis, väikest või suurt bürood.

Kuna vakants on minimaalne on juba märgata kerget survet hindade tõusuks, sest nõudlus hakkab muutuma suuremaks kui on pakkumine. Südalinnas on A-klassi hoonete hinnatase al 12 EUR/m2, äärelinnas jääb ta madalamaks, kuid ületab üldjuhul 9 EUR/m2 piiri.

Kui eelpool said välja toodud nõudluse suurenemise põhjused, siis pakkumiste vähesus on tingitud asjaolust, et paaril eelneval aastal ei tulnud arendajad välja uute projektidega. Hinnad olid põhjas, varem ehitatud hoonetes vakants küllaltki kõrge ning seega puudus põhjus nii-öelda koppa maasse lüüa. Kuid nagu ikka toimuvad muutused teistes majandusvaldkondades kiiremini kui kinnisvarasektoris.

Peamised käesoleval aastal valmivad büroopindade arendused ja seega võimalus üürida ettevõttele ka suuremat A-klassi büroopinda kui paarsada ruutmeetrit on Targa Äri Linnas Ülemiste Citys (ca 30 000m2, millest poole üürib Maksuamet) ning Teaduspargis Tehnopol, TTÜ, IT-kolledži ja paljude edukate ettevõtete vahetus läheduses valmiv Mehhatroonikumi äri- ja büroohoone (ca 8300m2).

Kuna nagu ülalpool mainitud on A-klassi hoonete üldine vakants väga madal ja lähimas perspektiivis neid eriti palju veel ei valmi, tuleks huvilistel ka antud hoonete puhul kiirustada kui on soovi veel käesoleval aastal ettevõtet laiendada või töötingimusi parandada ja saada osa edumeelsete ettevõtete vahelisest sünergiast. Näiteks on suvel Mustamäel valmiv Tehnopol 1 hoone (ca 10 000m2) juba täielikult üürilepingutega kaetud.

Kuigi alati on ettevõtteid, kellel on oluline viibida südalinnas on viimasel ajal suurenenud ettevõtete hulk, kelle jaoks on olulisem nt parkimiskohtade saadavus, mis kesklinna piirkonnas muutub ainult kehvemaks. Antud asjaolu ja ka võimalus saada osa uutest ja hästi läbimõeldud ärilinnakutest paneb ühe rohkem ettevõtteid otsustama uue asukoha valikul äärelinna kasuks.

Mauri Linnas
Rime Kinnisvara
Äripindade konsultant

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

+ 14 = 19

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.10.2021 Kasutusluba ja selle taotlemine