Ajaloorubriik: Lugu unustatud Lausmanni heinamaast

salme1930Kui kõnnite Kalamajas Salme kultuurikeskuse juures, viibite omaaegsel Lausmanni heinamaal.

Vabriku, Valgevase ja Kungla tänava vahelist ala Kalamajas tunti vanasti masinatehase läheduse tõttu Lausmanni heinamaana. Revolutsioonilisel 1905. aastal pidasid töölised seal suuri miitinguid. Just seal asuti teele tänase Estonia teatri kohal asunud Uuele turule, kus tsaarisandarmid tapsid kogupaukudega 1905. aasta 16. oktoobril 94 rahumeelset töölist ning haavasid üle 200 inimese.

Vendade Lausmannide asutatud masinatehas tegutses Kalamajas aastatel 1881-1909. Tehas tootis viinavabrikutele seadmeid ja põllutööriistu. 19. Sajandi lõpus täitis peamiselt Balti ja Pihkva-Riia raudtee tellimusi. 1900. aastal oli tehases 225 töölist.

1901. aasta kuulutati rahaliste raskuste tõttu välja masinatehase pankrott. Samas aasta lõpus võeti aga tehas rendile ja see hakkas valmistama malmpatju ning laternaposte Peterburi Troitski silla jaoks. 1903. aastal lakkas tootmine aga taas. Veel samal aastal ostsid tehase Peterburi ärimehed, kes hakkasid seal valmistama raudteepööranguid ja aurukatlaid ning remontima vedureid. Seal töötas ligi 800 inimest. 1909. aastal läks tehas lõplikult pankrotti.

1920. aastatel asusid Lausmanni heinamaal Kalamaja rahva aiamaad. 1930. aastatel kujundati suurem osa endisest heinamaast kauniks pargialaks, mille ümber ehitati mitmed kaunid Kalamaja kortermajad (fotol).

Aastatel 1955-1965 kerkis keset parki tänase Salme kultuurikeskuse suur neoklassitsistlik hoone. Nõukogude ajal kandis see Jaan Tombi kultuuripalee nime.

Artikli autor: Jaak Juske
Allikas: http://jaakjuske.blogspot.com/

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine