Ajaloorubriik: Mardi uulits, lõbumajad ja saun

Tallinna kesklinnas vanas Keldrimäe asumis kulgeb põneva ajalooga Mardi tänav.

Tänav sai nimetuse piirkonna kinnisvaraomaniku Diedrich Christian Martensi järgi. Aja jooksul kasutati tänava kohta erinevaid nimekujusid: Martena tänav (1885), Martensgasse (1893), Martinstraße (1907), Мартенская ул. (1907), Martenstraße (1913).

Aastatel 1936–1991 kandis vana tänav aga Lennuki tänava nime. Toona algas tänav nüüdse Rävala puiestee kohalt ning lõppes Juhkentali tänavas. Täna on Lennuki nimi ajaloolise Mardi tänava osal, mis jääb Liivalaia tänavast kesklinna poole Sibulaküla asumisse.

Tsaariajal oli Mardi tänav tuntud mitmete avalike lõbumajade poolest. Sellest omaaegsest Tallinna punaste laternate piirkonnast on tänagi alles veel paar maja, kus omal ajal bordell asunud. Näiteks Mardi 3 puumaja, mis oli algselt tütarlaste pansionaat.

Hiljem ostis hoone aga proua Jevdokia Blohhina, kes avas seal Tallinna ühe peenema lõbumaja. Härrasmeeste seas väga hinnatud asutusest räägib vana tudengilaul Maja Mardi uulitsas. Hiljem oli Mardi 3 majas haigla, täna saatuse irooniana aga AIDSi ennetuskabinet.

Mardi tänava teises otsas keskturu kõrval on aga alles roosat värvi vana kivimaja, kus samuti bordell asunud. Selle naabruses on säilinud ka suurem grupp vanu puumaju.

Lisaks oli Mardi tänav tuntud kinnistuomaniku järgi nime saanud Ignatjevi sauna järgi. 19. sajandil kroonu täittapusaunana uksed avanud asutust tunti hiljem Lennuki tänava saunana. Paekivist saunahoone on tänaseni alles. Muide, kohe sauna kõrvalt voolas kuni 1930. aastateni avatuna üle Mardi tänava mere suunas Härjapea jõgi.

Mardi tänav pääses suuremate purustusteta 1944. aasta märtsipommitamisest. Häving saabus aga kolm aastakümmet hiljem, mil 1976. aastal lükati suurem osa Mardi tänava vanadest puumajadest kokku.

Asemele kerkisid valdavalt üheksakorruselised paneelmajad, samuti lasteaia hoone. Mardi tänava ajaloolise trassi müürisid aga kinni Liivalaia, toona Kingissepa tänava äärde Kaasani kiriku kõrvale ehitatud kõrged elumajad.

Mardi tänavale uue ilme andmine jätkub ka täna. Juba mainitud Mardi 3 puumaja vastas asuvale suurele lagedale kinnistule on just asutud rajama mitut kõrget elumaja.


Fotol Mardi 3 vana lõbumaja hoone, taamal paistab omaaegne Lennuki tänava saun.

Artikli autor: Jaak Juske
Allikas: http://jaakjuske.blogspot.com/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

− 1 = 1

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.01.2022 Üürikoolitus