Arco Vara analüüsib Baltikumi kinnisvaraturgu

Seoses Arco Vara aktiivse tegevusega kogu Baltikumi kinnisvaraturul, on valminud ka kõiki Balti riike võrdlevalt hõlmav ingliskeelne Baltikumi kinnisvaraturu ülevaade, mis vaatleb 3 riigi turgusid 2004.aasta lõikes. Ülevaade on kättesaadav Arco Vara kodulehel aadressil

Lähtudes riikide majandusnäitajatest, on analüüsitud vastavate lokaalsete turgude arengusuundi, kinnisvara hinnataset ning 3 riigi erinevusi peamiste kinnisvarasektorite lõikes. Ülevaade hõlmab ka lühemat tutvustust valdkonda puudutava seadusandluse ning finantseerimisvõimaluste kohta. Jooksvalt on analüüsi kaasatud tänane turuseis võrrelduna ca 5 aasta taguse ajaga. Peamiselt on vaatluse all 3 riigi pealinnade kinnisvaraturul toimuv, analüüsitud nii elamis-, büroo-, kaubandus-, tootmis- ja laopindade sektoreid. Lisatud on ka lühem kirjeldus hotelliturul toimuva osas.

Elamispindade osas on 3 Balti riigi peamine sarnasus kesklinna ja vanalinna kinnisvara osas kõrge nõudlus ning ka vastav hinnatase. Peamine erinevus on märgatav aga uuselamute osas, kus Lätis ning Leedus siiski suur osa uusi kortereid seni müüdud ilma siseviimistluseta, nõudlus ületab antud sektoris tunduvalt pakkumist ning hinnad kujunevad sageli pigem ehitushindadest kui piirkonnast ja selle potentsiaalist lähtuvalt. Seega on Eestiga võrreldes arengupotentsiaal mõnevõrra suurem.

Büroopindade osas on kõigis 3 riigis uute pindade hoogne lisandumine keskmist üürihinda vähendanud. Tallinnas lisandus 2004.aastal ca 170 000m2, Riias 57 000m2 ning Vilniuses ca 140 000m2 uusi büroopindasid.

Ka siinkohal on linnade mastaape arvestades Riias ja Vilniuses potentsiaal kõige suurem. Hinnatase on büroopindade osas kõigis riikides suhteliselt samal tasemel, jäädes olenevalt asukohast ning objekti omapärast vahemikku 12 – 25 EUR/m2. Kaubanduspindade sektori osas on enim käesoleval aastal juurde lisandumas Riia turule (ca 192 000 m2), Riia ning Vilniuse osas on märgatav kesklinna ja vanalinna kaubanduspindade osas Tallinnaga võrreldes madalam hinnatase.

Tootmispindade turusektori kõigi kolme riigi trendina tasub mainida hoonete rajamist peamiselt omatarbeks ning suuremate tehnokülade lisandumist.

Arco Vara Baltikumi teenindusgrupi juhi Ivar Siimari sõnul on ülevaade igati loomulik jätk meie väga aktiivsele tegevusele nii kõigis kolmes riigis nii vahendus-, hindamis- kui ka arendusturul. “Oleme Lätis täna seotud ca 30 arendusprojektiga, mahukad plaanid on ka Leedu turul. Kopeerime Eestis edukalt teostatud Veskimöldre ning Merivälja2 projektide know-howd ning kogemusi ka mujal Baltikumis, kaalume laienemist ka Ida-Euroopa riikidesse. Kasvav huvi välismaalastest klientide ning investorite poolt on mõjutanud ka meie senisest tihedamat ning kompaktsemat info kogumist ning levitamist kogu Baltikumi kinnisvaraturu osas. Ülevaade on vajalik info ning töövahend nii meile endale kui kõigile meie partneritele ning klientidele”.

Lisaks on Arco Vara loomas kontsernipõhist kodulehekülge http://www.arcorealestate.com/ kuhu koondatakse oluline korporatiivinfo ning huvitavad pakkumised kogu regioonist.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

01.12.2022 Kinnisvaraõiguse ABC