Arco Vara: Korter uusarenduses või kümme aastat vanas majas?

Arco VaraPaljud koduostjad on dilemma ees, kas soetada kodu uusarendusse või kümmekond aastat vanasse majja, mis on ju ka sisuliselt nagu uus. Mõlemal juhul tulevad mängu omad plussid, kirjutab Arco Vara nooremmaakler Liis Reisner.

Praegused uusarendused on reeglina kõrgemas hinnaklassis kui möödunud buumi ajal ehitatud kodud, mille hinnatase on üldist turuolukorda vaadates pisut madalam ja paljudele ostjatele ilmselt vastuvõetavam – seega, vanemal korteril on väike hinnaeelis. Kuna seal on inimesed varem sees elanud, siis jäävad alguses ära ka suuremad kulutused köögi ja muu juba sisseehitatud mööbli näol.

Samas on uusarenduste kõrgem hind enamasti õigustatud, sest viimasel ajal rajatud arendused tõstavad kogu ümbritseva piirkonna väärtust, kuna maju rajatakse koos rohealade, mänguväljakute, poe- ja teeninduspindade ning mitmete muude elukeskkonda väärtustavate elementidega, mida ei leia alati vanemate elumajade juurest.

Uusarendused püütakse ehitada alati perspektiivsesse piirkonda, mis vahel tähendab seda, et kõige magusamad krundid on juba ära napsatud ja vaade, eriti just madalamate korruste korterites võib olla kellegi teise aknasse või hoopiski seina – jällegi miinus.

Vastukaaluks said 10 aastat tagasi ehitatud majad, eriti sellistes paikades nagu Kalamaja kaugemad osad, endale suurepärased vaated merele, mõnusale tänavale või pargile. Need vaated on jäänud üldiselt ka püsima. Praegu on Kalamajast näiteks müügil stuudiokorter, mis kindlasti oma asukoha poolest konkureerib nii mõnegi päris uuega.

Vanemate majade puhul jääb alati oht, et lähedusse võib kerkida uusi hooneid, mis muudavad majast avanevat vaadet. Kompensatsiooniks saab vanematele elumajadele asjaolu, et kui lähedusse ehitatakse uusarendusi, kaasneb sellega uus taristu, restoranid ja poed ning see tõstab ka pikemas perspektiivis vanema korteri hinda.

Uusarendustes müüakse parkimiskohta ja panipaika tihti lisatasu eest, samas kui vanemas majas on need loomuliku osana juba hinna sees.

Uusarendusse kodu ostes peab aga arvestama lisaks korteri maksumusele ka selle sisustamisele kuluva summaga, mis sõltuvalt korteri suurusest ja tubade arvust, võib küllaltki kulukaks osutuda. Uus korter on ju põhimõtteliselt kaks akent ja neli valget seina. Isegi kui on olemas juba mööblit, mida saab kaasa võtta, siis suuremad kulud on enamasti seotud just sisseehitatava mööbliga nagu köök ja garderoobid. Lisaks suurematele sisustuskuludele tuleb arvestada ka ajafaktoriga, sest üha enam on levinud trend, et mööbel tuleb tellida. Tellimuste ajad aga võivad sõltuvalt mööblist olla kuni 2-10 nädalat ja köögi puhul koguni kuni kolm kuud.

Vanemasse majja ostes aga tasub arvestada seda, et isegi kui peale vaadates tundub mööbel ja tehnika korralik ja kauakestev, siis just viimase elutsükkel jääbki enamasti sinna 10-15 aasta kanti. Mistõttu võivad nad mingi hetk siiski vajada välja vahetamist.

Kinnisvaraturu olukord on praegu väga aktiivne, uusi ehitisi üha kerkib ja põhjalikult renoveeritakse ka vanu. Mõned ehitustööd teostatakse äärmiselt kvaliteetselt, aga kindlasti on ka neid arendajaid, keda kannustab raha ja surub tagant aeg – uue eluaseme kvaliteeti tasub igal juhul hoolega kontrollida.

Vanemal majal on ehituskvaliteet ennast juba mingil määral tõestanud. Esmased ehitusvead on välja tulnud ja ostja oskab nendega paremini arvestada. Umbes 10 aasta vanustes majades on välja kujunenud ka toimiv ühistu ja maja elanikud on üldiselt omavahel tuttavad. See soodustab olukorda, et kõik ühiselt soovivad oma kodumaja korras hoida.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine