Arco Vara: Kuidas saavutada kinnisvaramaakleriga parim koostöö?

Arco VaraIntervjuu Arco Vara maakleri Märt Roosiga

Aeg-ajalt võime sotsiaalmeedias lugeda kommentaare, kus inimesed tunnevad rahulolematust kinnisvaratehingute ja -maaklerite suhtes. Enamasti jääb mulje, et rahulolematuse põhjuseks on tegelikult kommunikatsiooniprobleemid või valed eeldused.

Millega peaks oma kodu müüja arvestama maakleri teenust tellides?

Maakler on professionaal, kellel on aega objektile ja selle müügiprotsessile pühenduda. Tal on juba väljakujunenud praktika, kuidas erinevaid objekte turundada, presenteerida ja müüa selliselt, et kõik oleks juriidiliselt korrektne ning osapoolte õigused kaitstud. Maakler on koostööpartner mitte ainult müüjale, vaid ka ostjale, kes võib abi vajada pangaga suhtlemisel või erinevates juriidilistes küsimustes.

Maakleri teenust tellides peab arvestama, et osapoolte vahel sõlmitakse siduv leping, mis kaitseb mõlemaid osapooli. Leping annab müüjale ülevaate, milleks on maakler kohustatud ja selles on ära toodud ka müüja kohustused. Samuti sätestab see tingimused, mis juhul tuleb müüjal teenuse eest tasuda ning millises ulatuses.

Millised eeldused peaks olema täidetud tellija poolt, et maaklerteenusega rahule võiks jääda?

Müüja peaks arvestama, et maaklerile tuleb esitada müüdavast objektist võimalikult objektiivne ülevaade. Mainida tuleks kõik võimalikud probleemid ja puudused, vastasel juhul ei saa maakler teid õigel hetkel nõustada või abistada mõne tulevikus tekkiva probleemi lahendamisel. Samuti tuleks maaklerile esitada objektiga seotud olemasolev dokumentatsioon ning vajadusel võimaldada nendest koopiaid.

Ostja leidmisel on väga oluline kiire reageerimine. Maaklerile tuleks võimaldada objekti esitlemine potentsiaalsele ostjale esimesel võimalusel. Tihti tunnevad ostjad ennast mugavamalt kui objekti omanik ei viibi selle esitlemisel kohal. Omaniku ees ei julgeta kõiki detaile küsida. Maakleri näol on tegemist kolmanda osapoolega, kes annab objektiivset hinnangut nii ostjale kui ka müüjale.

Mis on maakleri eelised versus „müün ise“ olukorraga?

Maakleril on olemas reaalne ülevaade turuseisust ning objekti turuväärtusest. Tänu sellele on maakleril võimalik prognoosida müügiprotsessi pikkust ja võimalikku lõpphinda. Omanikud, kes müüvad oma kodu, lisavad tihti reaalsele turuväärtusele ka emotsionaalse väärtuse, mis mõjutab oluliselt pakkumise hinda. Kuna hind ei ole paigas, müüakse objekti eeldatust oluliselt kauem ning ei saavutata soovitud tulemust.

Nagu eelpool mainitud, on maakler abimees nii müüjale, kui ka ostjale. Tihti pelgavad ostjad otse omanikult osta, kuna neil puuduvad piisavad teadmised ning varasem kogemus kinnisvara tehingutega. Samuti on maakleril reeglina lai valik erinevaid reklaami ning turunduskanaleid, läbi mille objekti paremini müüa.

Iga suurema kinnisvarabüroo portfellis on juba suur hulk kliente, kellel on erinevad ostusoovid. On tehinguid, kus maakler viib müüja ja ostja kokku ilma konkreetset müügikuulutust avaldamata.

Kõigil ei ole piisavalt aega kinnisvara müügiga tegeleda. Müük ei seisne ainult müügikuulutuse koostamises. Huvilistega on vaja suhelda, läbi rääkida, objekti on vaja tutvustada ning seda tihti mitmeid kordi. Samuti peab korras olema varaga seotud dokumentatsioon. Kui kinnisvara müügis kogenematu klient hakkab ise kinnisvara müüma, siis pole garantiid, et kõik paberid on korras. Pahatihti selgub alles notari juures, et midagi on vajaka ja halvemal juhul lõpeb asi tehingu edasi lükkamisega või hoopiski katkemisega.

Mida ei tohiks mingil juhul oma kodu müües teha?

Kui kinnisvara müümisel puudub varasem kogemus, aga on soov sellega ise alustada, tuleks teha endale selgeks põhitõed ja konsulteerida mõne spetsialistiga. Omamata piisavat arusaama turuolukorrast, võib juhtuda, et müüte oma vara alla selle turuväärtuse. Kui aga hind on liiga kõrge, hakkab müügiprotsess venima ning te ei saavuta samuti oodatud tulemust. Kui paari nädala jooksul peale objekti avaldamist ei ole teie vara vastu huvi tuntud, on selge, et müügiprotsessis on midagi valesti ning tasuks pöörduda professionaali poole.

Valides koostööpartneriks mõne kinnisvarabüroo tasub valida üks ja konkreetne, kes tekitab teis kõige rohkem usaldust. Juhul, kui lasete oma vara müüa mitmel ettevõttel paralleelselt, võib see jätta võimalikele huvilistele objektist vale mulje. Samuti ei pruugi sellisel juhul kõik bürood pühendada objekti müümiseks kõiki oma ressursse, kuna puudub kindlus müügitehingu realiseerumisel.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

02.04.2024 Korteriühistu juhtimise ABC