Arco Vara: Tahan müüa, kohe!

Arco VaraOled sa olnud olukorras, kus tundub, et aeg lihtsalt ei liigu? No ei tule palk üle, ei saa veel neid eksamitulemusi teada, pangatöötaja pole tagasi helistanud ja maakler pidurdab maja müügiga. Me kõik tahame ju asju saada kohe, ilma ooteajata ja närvikuluta. Kahjuks on mul sulle uudis – kinnisvara müük võtabki aega ja ongi kohati närvesööv. Mistõttu tuleks enne endale mõned asjad selgeks teha, et vältida hilisemaid ebameeldivaid üllatusi.

Esimene asi oleks loomulikult oma kinnisvara olukorra selgeks tegemine. Sa ju ei taha osta põrsast kotis? Samuti ei soovi inimesed osta maja, mille andmed ja info on puudulik, EHR näitab aiateibaid ja omanik ei tea, kas tal on seal teisel korrusel ahi või soojuspump. Ära lase ajapuudusel end eksitada – hiljem võtab vigade parandamine tunduvalt rohkem aega, kui nende ennetamine. Seega, punkt 1 – kontrolli oma kinnisvara andmed üle, www.ehr.ee lehel ja kui seal on midagi muud, kui tegelik olukord, siis asu asja lahendama. Siia alla käib ka aegsasti pangaga suhtlemine müüdava kinnisvara hüpoteegi ja lisatagatiste osas, sest on imekspandav, kui palju võtab sellise info kogumine aega, eriti suvel.

Nüüd jõuame tõelise ajaröövlini – see on asjaajamine ametkondadega ja järjekorrad spetsialistide juurde. Eeldatavasti võtab kasutusloa taotlemine majale, algusest lõpuni, aega umbes 6 kuud. See sõltub mõistagi asjaoludest ja mõneti ka sellest, millises piirkonnas kinnisvara asub, kuid fakt on, et seda aega mõõdetakse kuudes, mitte nädalates. Juba EHR-i taotluse jaoks info kokkupanemine võtab tublisti aega. Punkt 2 – ole ettenägelik ja asu juba enne maja müüki panemist selle dokumentatsiooni korrastama.

Järgmine põhjus, miks müük võib jääda venima on ebareaalsed ootused hinna osas. Omanik on alati emotsionaalselt oma varaga seotud, kuid ometi peab kinnisvara müües säilitama kaine mõistuse. Sa võid ju arvata, et sinu 3-toaline linnalähedane korter on väärt maja hinda, kuid tehtud tehingud selles piirkonnas ja turuolukord, räägivad enese eest. Maakler alati selgitab turuolukorda ja püüab leida koos omanikuga sobiva hinna. Seega, kui sinu kinnisvara ripub portaalides kauem, kui see sulle meeldiks, küsi endalt, kas võibolla on hind liiga kõrge? Punkt 3 – usalda maakleri soovitusi hinna osas ja tee koostööd.

Ja viimaks, isegi kui kõik on korras, kasutusload olemas, andmed õiged, panga käest info saadud ja hind müügiks paigas – ikkagi võib ette tulla ootamatuid olukordi, mis panevad kõigi osapoolte närvid proovile ning ähvardavad edukat müüki nurjata. Siinkohal soovitan säilitada rahu ja huumorimeel – maakler reeglina ei ole pidur, vaid vajalik abiline, kes aitab sind nõu ja jõuga.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine