Arendajad peaksid maaklereid kaasama juba detailplaneeringu koostamise faasis​

Arco VaraMaaklerite kaasamise teema kinnisvara ostu-müügi protsessi on tänaseks mitmekülgset käsitlemist leidnud, kuid nende kogemuse arvestamine uusarenduste rajamisel on endiselt lapsekingades, kirjutab Arco Vara vanemmaakler Agur Tammistu​.

Kuni kinnisvaraturg on tõusutrendis ja tundub, et kõik uusarendused saavad müüdud niikuinii, käib müügiprotsess lihtsalt: arendaja võtab endale palgale mõningate kogemustega maakleri, too paneb kinnisvara- ja muudesse müügiportaalidesse kuulutused üles, tutvustab klientidele müüdavaid objekte, teeb broneeringuid, viib ostja tehingusse ja annab lõpuks korteri üle.

Arendajal tundub kõik kulgevat suurepäraselt, sest tal on ehitaja, ehitajal on kraana ja kõik muu tehniline olemas, telliskivid saavad paika, hooned püsti ja müük toimib suuremate tõrgeteta. Seda aga vaid niikaua, kui turul ollakse valmis kõike valimatult ostma. Kui kinnisvaraturg paigal tammub või langeb, tulevad mängu hoopis teised mõjurid.

Olulised on suhted ja informatsioon

Müügi puhul, eriti küllastunud või langeval turul, mängib suurt rolli inimeste vaheline suhe ning sellest tulenev informatsioon ja see on juba professionaalsete müügimeeste teema.

Kinnisvarafirmad omavad kogemusi paljude, mõned väga paljude arendusobjektide müümisel ja mis kõige tähtsam, neil on olemas andmebaas võimalikest huvilistest ning teadmised potentsiaalsete klientide soovidest ja nõudmistest.

Riskide maandamiseks tuleks seega arendajal alustada sellest, et kaasata maakler juba detailplaneeringu koostamise faasi. Kõige tähtsam on leida õige sihtgrupp, kellele planeerida ja mida planeerida. Kindlasti tuleks maakler kutsuda ka planeeritava hoone arhitektuurikonkursile. Arhitektid oskavad väga hästi joonistada ja teavad täpselt tehnilisi lahendusi, maakler teab kliendi soove ja kui nüüd need teadmised vastavalt võimalustele ühendada, saab kokku toote, mis on ka müüdav.Kodulahe arendusprojektis kaasasime arendusprotsessi erinevad osapooled ja tänu sellele meeldivad korterid ka ostjatele, sest enne ehituse algust on juba veerand korteritest broneeritud.

Kui arendaja on võtnud suure ja staažika kinnisvaraettevõtte oma kaupa müüma, siis tihti tekivad küsimused maaklertasu suurusest ja tulemusest, mida selle summa eest saab. Samuti tahetakse olla veendunud, kas maaklerfirma garanteerib kiire müügitulemuse. Kui maaklerfirma kaasata juba detailplaneeringu faasi, siis leiavad need küsimused tavaliselt lihtsasti kõiki osapooli rahuldavad lahendused.

Mida kinnisvaraettevõte teeb arendusprojekti müügiks?

Alustuseks otsib maaklerfirma arendajale sobiva kinnistu kortermaja ehitamiseks. Seejärel teeb detailplaneeringu käigus kohalikule omavalitsusele sihtgrupi turuanalüüse ja nõustab arhitekti ostjate vajaduste osas vastavalt ehitatava hoone ja piirkonna omapärale.

Detailplaneeringu kehtestamisel alustab korterite eelmüüki, uurimaks ja hindamaks huviliste hulka. Ehitusloa saamisel panustab kinnisvarafirma suuremasse reklaamikampaaniasse ja alustab ostjatega läbirääkimisi. Viimased suunatakse ostuhuvi korral pankadesse, kus kinnisvarafirmal on koostöö raames paremad tingimused ja kiirem teenindus.

Maaklerfirma esindab arendajat notaris võlaõiguslike lepingute sõlmimisel ja aitab ostjatel välja valida ka siseviimistluspakette.

Maaklerid viibivad iganädalaselt ehituskoosolekutel, et anda ostjatele ajakohast informatsiooni ja olla kursis ehitustööde kulgemisega. Suurema projekti (100+ korterit) viibib üks maakler ehitataval objektil, selleks kohandatud müügisoojakus. Maja valmides esindab arendajat notaris asjaõiguslepingute sõlmimisel ning annab ostjatele korterid üle.

Tasu kogu selle protseduuri eest, mis võib sõltuvalt projekti suurusest kesta 3-4 aastat, saab maakler alles korteri üleandmisel. See ongi maaklerfirma garantii arendajale, et müüja panustab nii nõustamisse kui marketingi oma raha ja seetõttu on ta huvitatud, et projekt oleks algusest alates hästi läbimõeldud ja edukalt müüdav.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

02.04.2024 Korteriühistu juhtimise ABC