Ärielu: Eestlased ostavad kinnisvara endistesse sotsmaadesse

Eesti inimesed soetavad kinnisvara põhiliselt Lätis, Bulgaarias, Rumeenias ning soojadel maadel. Kui endisi sotsialismimaid eelistatakse odava hinna pärast, siis päikeserannikule hangitakse kinnisvara puhkusele mõeldes.

Kinnisvaraspetsialist Tõnu Toompark sõnab, et lähim välismaa, kus eestlased on aktiivselt varasid ostnud, on Läti. “Seal on ikka üksjagu eestlasi arendusega tegelemas,” märgib ta. “Samuti on viimasel ajal Bulgaaria ja Rumeenia äärmiseks populaarseks saanud ning veidi on signaale ka Taisse kinnisvara soetamistest.”

Bulgaaria ja Rumeenia puhul toob Toompark esile, et pigem tormavad inimesed sinna kinnisvara ostma mitte elamamineku, vaid äritegemise eesmärgil. “Samas oleks rumal arvata, et sealsetele turgudele ei tule ei sarnast olukorda Eestiga, kus defitsiidi asemel tekib ülepakkumine ja lühiajaline kasumlik investeering muutub pikaajaliseks,” räägib ta. “Inimesed peaksid mõtlema, kuidas kasum tuleb. Olen kuulnud ideid näiteks Ladina-Ameerikas kinnisvara osta, kuid ei kujuta ette, kes tahaks endale elukohta nii kaugele?”

Investeeringu tegemiseks kinnisvarana mujal maailmas peab tundma turgu või omama usaldusväärset partnerit. Toompark nendib, et ka Eestis on palju firmasid, kes on end siin tõestanud ja kellega julgeks tehinguid teha ka kaugemates sihtkohtades.

“Eks ole ju kõigile teada, et mingid kodanikud elavad Hispaanias või Kreekas… tore ju, kui sinna elama kolida, aga samas ei saa ma aru inimestest, kes nii kaugele kinnisvara ostavad ja siis seal suvitamas käivad! Kui kõik puhkused ühes kohas veeta, kas siis igav ei hakka? Ise pigem käiks erinevatel maadel,” arutleb ta.

“Kes on aga otsustanud välismaal kinnisvara soetada, peaks end kindlasti kurssi viima kogu selle riigi majanduse ja kinnisvaraturuga, on vaja olla tark ning teha vahet heal ja kehval äril. Kui on tahtmine äri ajada, tuleb kindlasti mõelda ka mingil hetkel äri lõpetamise peale.”

Korter Türgis 660 000 krooniga

Uus Maa Kinnisvarabüroo on tegutsenud päikeserannikute kinnisvara müügiga juba mitu aastat. Alustades Hispaaniast, on aja jooksul lisandunud palju teisigi välisriike, nagu näiteks Kreeka, Küpros, Türgi ja Belize Kesk-Ameerikas. Uus Maa Kinnisvarabüroo päikeserannikute kinnisvarakonsultandi Marge Ambos sõnul pole välismaale kinnisvara soetamises enam midagi uudset ega keerulist. “See on tulus nii investeeringuna kui ka endale puhkamisvõimaluse loomiseks,” nendib ta.

Hispaania puhul ollakse peamiselt keskendunud Costa Blanca piirkonnale, mille hinnatase on madalam kui näiteks Costa del Solis. Ambos räägib, et vanemad inimesed eelistavad rahulikke ja vaiksemaid piirkondi väikeste linnakeste ääres ning looduslikumat keskkonda, kus kolmetoalise, terrassi ja aiaga korteri hind algab 99 000 eurost ehk poolteisest miljonist kroonist. Nooremad aga eelistavad osta korterit pigem linna, kus palju vaba aja veetmise võimalusi ja lihtne vajadusel korterit välja üürida. Näiteks sadamalinnas Torreviejas on võimalik soetada kolmetoaline merevaatega korter, basseini ja päikeseterrassiga hinnaga 120 000 eurot ehk 1,88 miljonit krooni. Muide, kohalikud pangad annavad kodu ostmiseks laenu umbes 70 protsendi ulatuses ostusummast.

Palju pakkumisi on Kreeta 1040 kilomeetri pikkusel rannikualal. Nii kuldsetel liivadel Pyrgose rannal kui ka tüüpilistes Kreeka külades. Villa tuntud Kamaari liivaranna, kohaliku küla ja kalasadama ligidusse ning oma aia ja privaatse basseiniga saab alates 222 000 eurost ehk 3,5 miljonist kroonist. Küprosel on pärast 2004. aastal toimunud ühinemist Euroopa Liiduga hinnad pidevalt tõusnud, siiani võib Küprose kinnisvara Ambose sõnul oma golfirajatiste, sadamate ja uute lennujaamadega pidada heaks investeerimisvõimaluseks. Mere läheduses, Sinilipuga ranna äärde saab osta kahetoalise korteri aiaosa ja ujumisbasseiniga umbes 99 000 ehk poolteise miljoni krooni eest. Samas on Chrysochou lahe ääres, jalutuskäigu kaugusel Polise linnast võimalik osta neljatoaline villa koos privaatbasseiniga 356 600 euro ehk 5,6 miljoni krooni eest.

Türgis on põhilised piirkonnad Bodrum ja Didim Egeuse mere kaldal. Alates 2006. aasta jaanuarist kehtestati seadus, mis lubab välimaa kodanikul Türgis osta kinnisvara oma nimele ning alates sellest on Türgi kinnisvarahinnad tõusnud viimase aastaga kolmandiku ja rannikualadel isegi poole võrra. Altinkumis algavad kahetoaliste merevaadetega korterite hinnad 42 280 eurost ehk 660 000 kroonist, villa Malaxa mägede jalamil maksab umbes 126 000 eurot ehk ligi kaks miljonit krooni.

Unikaalne võimalus on osta kinnisvara ka sellisesse arenguriiki nagu Belize. See on troopiline oaas, mis asub Kariibi mere südames ning kus leidub eksootilisi loomaliike, maiade varemeid, koski ja vihmametsi. Kolmetoalise maja hind algab 100 000 eurost.

Artikli autor on Gerli Ramler, artikkel on ilmunud ajakirjas Ärielu.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine