BLRT ja Merko arendatava Noblessneri elamukvartali arhitekt on Arhitektuuribüroo Pluss

BLRT ja Merko poolt korraldatud rahvusvahelise kutsutud arhitektuurikonkursi Noblessneri elamukvartali arhitektuurse lahenduse väljatöötamiseks võitis Arhitektuuribüroo Pluss projektiga Kodusadam. Väärika ajalooga üha arenevasse Noblessneri kvartalisse on planeeritud Eestis ainulaadne korteriarendus, mille raames kerkib vahetult mere kaldale Noblessneri Jahtsadama kõrvale kokku neli äripindadega kortermaja. Esimese hoone ehitusega plaanitakse alustada 2015. aasta lõpus ning selle eeldatav valmimise aeg on 2017. aasta kevad.

„Kuigi tegu oli kutsutud arhitektuurivõistlusega, on hea meel tõdeda, et kutse saanud arhitektuuribüroode esinduslik valik, kus kohalike arhitektide kõrval olid esindatud ka kolleegid Soomest, Rootsist ja Taanist, tagas kõrgetasemelise tulemuse. Žürii ette seatud ülesanne ei olnud kergete killast – viimasele koosolekule kogunedes ei olnud mul endal veel ettekujutust, millist sõelale jäänud töödest eelistada, rääkimata veel siis žürii konsensuslikust seisukohast. Arusaadavalt oli selle võistluse puhul väga suur kaal sellel, kuidas on arhitektid käsitlenud hoonetevahelist avalikku ruumi, kuna võistlusala hõlmas nii vastset Adam Johann von Krusensterni väljakut kui osa mereäärsest rannapromenaadist. Olen veendunud, et võistlustöö realiseerimisel on Tallinn astunud suure sammu edasi kinnistamaks oma identiteeti merelinnana,“ ütles žürii liige, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhataja kohusetäitja, linna peaarhitekt Endrik Mänd.

„Oli rõõm osaleda niivõrd kõrgetasemelisel rahvusvahelisel arhitektuurikonkursil. Oma töös seadsime prioriteediks jalakäijasõbraliku linnaruumi, millele sekundeerib peredele orienteeritud uuenduslik ning kvaliteetne arhitektuur,“ ütles arhitekt Indrek Allmann.

Konkursi võitnud Arhitektuuribüroo Pluss projekti Kodusadam keskmeks on inimsõbralik keskkond. Arendatavas elamukvartalis pakuvad erinevas vanuses inimestele tegevust ja ruumi põnevad väljakud, mängu- ja puhkealad ning avatus merele. Elamukvartali avalik ala pakub erinevaid võimalusi väliürituste korraldamiseks. Siinsete elanike privaatsust aitavad hoida sisehoovid, mille pääsud on kavandatud nii, et hoovid jääksid varjatuks nii kõrvaliste pilkude kui tuulte eest. Eesmärgiga tagada korteritest parimaid võimalikke vaateid ümbrusele, on kõikidel korteritel elutsoonist aken hoone tänavaperimeetris. Lisaks on kõik korterid varustatud klaasitud rõduga. Hoonete fassaadide liigenduses ja ülesehituses on lähtutud Madalmaade veeäärsete linnade arhitektuuri tüpoloogiast.

Kogu piirkonna arendamisel on eelkõige fookuses inimene ning parimast kaasaegsest linnaehituse praktikast lähtuvad elamis-, liikumis- ja tegevusvõimalused. Samaaegselt elamukvartaliga valmib BLRT poolt arendatav ajalooline Jahtklubi hoone restorani ja täiendavate funktsioonidega ning kõrval paiknevast Valukojast on välja kujunemas multifunktsionaalne kultuurikeskus.

Staapli tn 3, 4, 8 ja 12 asuvasse Noblessneri elamukompleksi on planeeritud neli kortermaja kokku ligikaudu 200 korteriga, äripinnad asuvad esimestel korrustel ning parkimiskohad ja panipaigad hoonete maa-alustel korrustel. Kokku 1,7 hektari suurust ala arendab AS Merko Ehitus ja BLRT Grupp Aktsiaseltsi poolt loodud ühisettevõte Kalaranna Arenduse OÜ.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.12.2023 Planeerimisseaduse ja ehitusseadustiku muudatused ning rakenduspraktika