Domus Kinnisvara: Kas sulle sobib pigem korter, maja või ridaelamu?

Domus KinnisvaraIgal inimesel on oma nägemus sellest, kus ja kuidas ta elada tahaks. Kui palju ollakse valmis oma elu võõrastega jagama või kui suur on privaatsuse vajadus. Kas on soovi tegeleda remontöödega ise või oleks lihtsam helistada ja probleem lahendatakse ära? Kas sulle on oluline oma aias varbad rohuvaipa peita või kardad sa aiatööd?

Kes sa siis oled? Korteri-, maja-, või ridaelamuinimene?

Vaatame igat vormi eraldi:

Korter

Korteri puhul ei pea enamasti probleemide korral ise väga palju tegema. Kulud on normaalsed ja tegevusi on vähe, et kodu korras oleks. Muidugi on erandeid, kuid üldiselt on korter nn. laiskade inimeste ideaalkodu.

Toru läheb katki või elektriga on jama, siis helistad ja korteriühistu ajab asja korda. Lumi on lükatud, muruniitmine pole sinu mure, prügiauto käib, soe vesi ja tuba on olemas ja sa ei pea mõtlema kuidas need süsteemid toimivad jne. Enamasti asub korteriinimese kodu kohas, kus kõik eluks vajalik on käe-jala juures. Teda ei häiri see, et tema all, peal ja kõrval elavad inimesed, kes ei ole sinu pereliikmed, vaid korteriühistu liikmed. See on tänapäeval omamoodi ,,perekond“ , kellega koos remonditakse ja ehitatakse ning otsustatakse oma kodu olulisi asju. Tark oleks kõigi oma naabritega hästi läbi saada.

Samas on korteri puhul ka mitu miinust, mida tihtipeale parandada ei saa. Mitmel pool on ruumikitsikus üsna oluline probleem. Paljude nõukaajal ehitatud kortermajade juures ei ole arvestatud sama paljude autodega ja parkimiskohad on tõsine murekoht. Tänapäevastes majades püütakse sellega juba arvestada.

Samuti võib otsustada sinu naaber hakata pianistiks ning sina oled sunnitud tema klaverimängu taluma (seda õnneks muidugi kella 11-ni õhtul). Ka võib juhtuda, et suur osa maja elanikest ei leia, et maja kaasajastamine neile kasu toob ning rekonstrueerimistööd jäävad ära.

Kokkuvõtteks sa oled korteriinimene kui:

  • Sind ei häiri teiste inimeste elutegevus, mis sinu koju kostub
  • Sa armastad mugavat elu, kus enamus muresid kodu toimimise osas on jagatud mure
  • Sa armastad vaba aega, korteris sul on seda kindlasti kodutööde arvelt rohkem
  • Sulle sobib, kui sinu kodu asub lärmakas piirkonnas ja looduse nautimiseks pead sa kodust lahkuma

Maja

Maja on olnud läbi aegade staatuse sümbol. Juba esivanematel oli suur vahe, kas sa olid majaomanik või lihtsalt rentnik. Maja puhul on väga suur vahe selles, kus see asub. Kui ta asub linnas on mitmed miinused pehmemad, kuid samas on taas naabri mure teravam. Kui aga asub keset metsa, on mitmed plussid juures ja miinused teravamad.

Majainimene peab nautima talvel lume ja teede lahti lükkamist. See on tihti viimane asi, mille peale mõeldakse, eriti kui mitu aastat on olnud pehmed talved. Samuti sügisene ja kevadine pori. Kõik mured alates prügist kuni lekkiva toruni on ainult sinu mured.

Suviti on kindlasti kadetsejaid, kes sinu ilusat aeda, grillipidusid ja privaatsust ihkavad, aga mis hinnaga? Niitmine, remont jms on ainult sinu enda teha. Kaugematest kantidest on raske linna teatrisse ja mujale välja saada ( kui just autot ei kasuta). Lastele peab olema pidev taksojuht, jne. Linnamajadel on küll enamik asutusi lähemal, kuid nagu öeldakse, maja ei saa kunagi valmis ja kui ühest otsast valmis saad, peab teisest otsast taas pihta hakkama. Muidugi tänapäevastel majadel on kütte-, niitmis-, jne, süsteemid väga mugavad ja maja saab ennast ise koristatud ja hooldatud suurepäraselt. Sul peab lihtsalt selleks piisav rahakott olema.

Sa oled majainimene kui:

  • Oled rohenäpp ja oled valmis talvel ka lund lükkama
  • Tahad elada oma reeglite järgi ja armastad rohkem privaatsust
  • Armastad ise tegemist ja soovid oma kodu puudutavaid otsuseid ainuisikuliselt vastu võtta
  • Armastad avarust ja ruumi enda ümber
  • Oled valmis kandma suuremaid ja kohati ettenägematuid kulusid

Ridaelamu

Kellele korter jääb liiga ahistavaks ja maja liiga paljunõudvaks on ridaelamu inimene. Eestis ei ole ridaelamud äärimiselt populaarsed, kuid nooremate seas on hakanud ridaelamud hinda minema. Sa ei ole oma muredega remondi ja rohealaga üksi, kuid samas sa elad nagu majas.

Eriti hinnas on küljeboksid, mis võimaldavad rohkem omaette olemist ja nende juurde kuuluv maatükk on tavaliselt suurem. Ridaelamuid eelistavad lastega pered, sest seal on lastel võimalik oma õuemurul mängida ja vanematel grillpidusid pidada, kuid samas säilib sul rohkem vaba aega kui päris oma majas elades. Ridaelamus tuleb aga samuti arvestada oma naabritega, kellega sa maja jagad. Päris kõik ridaelamud ei ole projekteeritud nii, et su privaatsust ei häiritaks ja võib juhtuda, et naabrilapsed mängivad järsku ka sinu akende all. Samuti võib probleeme tekkida liiga väikse korteriühistuga, kuna siis on kohati raske kokkulepetele jõuda.

Ridaelamu sobib sulle kui:

  • Sa armastad privaatsust kuid samas mitte liiga palju
  • Sa soovid hoovi, kuid oled valmis seda ka jagama
  • Sa soovid ruumi ja avarust, kuid oled valmis kandma suuremaid kulusid
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine