Eesti Pank: Hinnakasv jaanuaris pidurdus

Eesti PankStatistikaameti teatel aeglustus Eesti aastane hinnakasv jaanuaris 2,7%ni. Euroala inflatsioon oli esialgse hinnangu kohaselt samal ajal 1,4%.

Inflatsioon oli jaanuaris märksa aeglasem kui eelmise aasta viimastel kuudel. Selle taga oli peamiselt nafta madalam hind maailmaturul, mille tõttu odavnesid mootorikütused aastaga 4,7%. Hinnakasvu hoiab aga endiselt kiirena elekter, mis on aastaga kallinenud 18%. Elektri börsihind tõusis eelmise aasta suvel põhjamaade elektribörsil järsult ja elektri hind on püsinud praeguseni kõrge. Jaanuaris moodustas 0,6 protsendipunkti kogu tarbijakorvi kallinemisest just elekter.

2019. aasta keskmine hinnakasv on Eesti Panga prognoosi kohaselt 2,6%. Hinnad kasvavad tänavu aeglasemalt kui mitmel varasemal aastal, sest aktsiisitõusude mõju on väiksem. Kolme viimase aasta jooksul on aktsiisid kergitanud Eesti hinnataset 2,2% võrra. Eelmistel aastatel on hinnakasvu paljuski hoogustanud ka toidutoorme kallinemine maailmaturul, sest ilmaolud ei ole põllumajandust soosinud. Toidukaupade hinnakasv on viimastel kuudel siiski järk-järgult aeglustunud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

9 + 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

Planeerimisseaduse ja ehitusseadustiku uus rakendus- ja kohtupraktika