Eesti Pank: Laenunõudlus püsis oktoobris suur

  • Eesti PankEluasemelaenuportfelli kasv kiirenes veelgi
  • Ettevõtete laenunõudlus püsis samal tasemel nagu eelmistes kuudes
  • Hoiused kasvasid oktoobris aasta võrdluses 11%

Eluasemelaenuportfelli kasv kiirenes ka oktoobris, aasta võrdluses 6,7%ni. Majapidamiste laenunõudlus on sissetulekute kasvu ja kõrgema kindlustunde toel suur. Eluasemeturg püsis aktiivne ja hindade kasv jätkus. Uusi eluasemelaene anti 112 miljoni euro väärtuses ehk 18% rohkem kui samal ajal aasta tagasi. Viimastel kuudel on uusi laenulepinguid sõlmitud ühtlases tempos ja ka lepingute keskmine väärtus on püsinud sama. Uusi autoliisingulepinguid sõlmitakse endiselt palju ja portfell suurenes aastataguse näitajaga võrreldes 15%.

Ettevõtete laenunõudlus püsis eelmiste kuude omaga sarnane. Uusi pikaajalisi laene anti 229 miljoni euro väärtuses. Suurim osa, peaaegu 40% uutest pikaajalisest laenudest läks kinnisvara- ja ehitusettevõtetele ning pisut üle 10% said kaubandus- ja tööstusettevõtted. Eesti ettevõtete Eestis tegutsevatest pankadest võetud laenude portfelli aastakasv on aga alates augustist aeglustunud, kuna üks pank suunas osa oma laenudest välismaise emapanga portfelli. Selleta oleks ettevõtete laenu- ja liisinguportfelli aastakasv ulatunud viimasel kolmel kuul keskmiselt 6%ni.

Uute laenude keskmised intressimäärad on püsinud viimastel kuudel pigem stabiilsed. Ettevõtete uute pikaajaliste laenude intressimäärad on viimasel kahel aastal olnud keskmiselt 2,4% ning keskmine laenuintressimäär on jäänud viimastel kuudel sellest pisut madalamaks. Uute eluasemelaenude keskmine intressimäär tõusis aasta esimesel poolel pisut ja on viimastel kuudel jäänud püsima varasemale tasemele. Oktoobris kujunes uute eluasemelaenude keskmiseks intressimääraks samuti 2,4%.

Ettevõtete ja majapidamiste hoiused kasvasid sarnaselt eelmiste kuudega ka oktoobris kiiresti, aasta võrdluses 11%. Majapidamiste hoiuste kasvu kujundab sissetulekute kiire kasv. Majapidamiste hoiused suurenesid oktoobris 9% ehk 6,6 miljardi euroni ning nende kasv on viimastel kuudel kiirenenud. Ettevõtete hoiuste kasv on viimastel kuudel aeglustunud, kuid on endiselt väga kiire, aasta võrdluses 12%. Majanduskasvu kiirenemine ja müügitulu kasv toetavad likviidsete varade suurenemist, kuid samal ajal on suurenenud ka ettevõtete põhivarainvesteeringud ja see võib ettevõtete likviidsete varade kasvu aeglustada.

171123 Joonis 1. Eesti ettevõtetele ja majapidamistele antud laenude ja liisingute mahu kuine muutus ja aastakasv

171123 Joonis 2. Majapidamistele kuu jooksul välja antud laenud ja liisingud

171123 Joonis 3. Kuu jooksul välja antud eluasemelaenude ja ettevõtete pikaajaliste laenude keskmine intressimäär ja 6 kuu EURIBOR

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

50 + = 57

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.01.2022 Kuidas edukalt kliendisuhtlust juhtida?