Eesti suurettevõtete optimism äritegevuseks on kasvanud

SEB PankebSEB ülebaltiline suurettevõtete finantsjuhtide uuring näitab, et hinnang ärikliimale on paranenud, samas on Eesti ettevõtted oma prognoosides lõunanaabritest endiselt konservatiivsemad. Eesti suurettevõtete peamised murekohad on madal nõudlus ning kasvavad tööjõukulud.

Leedu ettevõtete esindajate meelestatus on kõige optimistlikum – 57 protsenti neist hindab oma ettevõtte äritingimusi hetkel üle keskmise soodsaks. Lätis jagab sama arvamust 44 protsenti finantsjuhtidest. Kuigi võrreldes möödunud aastaga on Eestis optimism kasvanud, peab oma ettevõtte ärikliimat pigem soodsaks lõunanaabritest vähem finantsjuhte, vaid 36 protsenti ja enam on neid, kelle arvates on ärikeskkonna olukord keskmine.

SEB ettevõtete panganduse valdkonna juht Indrek Julge: „Sarnaselt möödunud aastale peab oma ettevõtte üldist finantsseisu positiivseks ligi kaks kolmandikku Eesti finantsjuhtidest. Siseturule orienteeritud ettevõtete jaoks on ärikliima täna hea, kuid eksportivate ettevõtete olukord on keerukam ja selle osutab ka teine pool uuringu tulemustest. Seitse protsenti suurettevõtetest tõdeb, et nende finantsolukord on hetkel nõrk ja 30 protsenti peab olukorda rahuldavaks.“

„Eesti ettevõtjate jaoks on endiselt üheks olulisemaks väljakutseks nõudlus, kuigi selle tähtsus on möödunud aastaga võrreldes langenud 61 protsendilt 44 protsendini. Tööjõukulude mõju peab oluliseks eelmise aasta 30 protsenti asemel tänavu juba 43 protsenti. Kvalifitseeritud töötajate leidmine on aina raskem, mis pingestab ettevõtete eelarvet ja ohustab konkurentsivõimet. Samal ajal prognoosib veerand finantsjuhtidest töötajate arvu kasvu, mida võib selgitada positiivsete ootustega ärikliima paranemisele,“ lisas Julge.

Tulevastele rahavoogudele antud hinnangutes on Eesti suurimate ettevõtete finantsjuhid optimistlikud, iga teine prognoosib kasvu. Ligi kaks kolmandikku Eesti ettevõtete finantsjuhtidest eelistaks hea finantsseisu juures peamise valikuna investeerida kohalikule turule, mis on võrreldes möödunud aastaga märgatavalt tõusnud. Järgnevad investeeringud välisturgudele ja kohustuste vähendamine, mõlemad 15 protsendiga.

SEB korraldas uuringu Baltimaade suurimate ettevõtete finantsjuhtide seas 2015. aasta septembris. Uuringus osales 239 Eesti, Läti ja Leedu suurettevõtet. Uuringu tulemustega saab lähemalt tutvuda CFOUuring2015_est

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

6 + 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.10.2021 Kasutusluba ja selle taotlemine