Hea krunt maksab miljon krooni

Kui eramukrundi eest maksta miljon krooni ehk tuhat krooni ruutmeetrist, võib Tallinna populaarsematest eramupiirkondadest valida soodsa asukohaga väga hea krundi.

Kui võrrelda Tallinna kolme populaarsemat eramupiirkonda – Kakumäe, Viimsi ja Nõmme -, siis igaühel on oma head ja vead.

1000kroonise ruutmeetrihinnaga krundi ostjal tasub enne ostuotsust kaaluda erinevaid piirkondi.

Väga oluline on hinnata eri piirkondade tulevikupotentsiaali ning seda, millisel tasemel väljaarendatud projekti konkreetse hinna eest siiski pakutakse.

Kakumäe kruntide hindades peitub tõusuruumi

Kakumäe piirkonna populaarsus on viimase paari aasta jooksul püstloodis liikunud. Kakumäe kruntide ruutmeetrihinnad jäävad 1000 kroonist allapoole. Siiski on seal ka kõrgemas hinnaklassis krunte.

Kruntide hinna tõus on Kakumäel olnud senini Nõmmest ja Viimsist aeglasem. See tähendab, et Kakumäe peidab endas küllalt potentsiaali lähitulevikus kinnisvarasse investeerimise seisukohast.

Kakumäe piirkonna kasuks räägivad palju ümbruskonnas olevad kaubandus-, teenindus- ja vabaajakeskused ning sportimisvõimalused. Viimaseid on lähiajal piirkonda juurdegi tulemas.

Veel on müügis viimased krundid Kammelja elamurajoonis, kus suurte (2300-3400 m²) kruntide ruutmeetri hind on kuni 1300 krooni. Hiljuti algas taas aktiivne tegevus müügihitiks kujuneda tõotavas Merirahu elamurajoonis, mille arendamise esimene etapp lõppeb 2004. aastal. Merirahu arendamise teise etappi kuulub ka privaatse jahisadama rajamine, mille esimesi konstruktsioone võib juba täna näha. Kakumäe piirkonna eelis on lähedus kesklinnale. Kaheksakilomeetrine autosõit kesklinna võtab aega vaid loetud minutid.

Merirahu elamurajooni hinnatase ületab küll piirkonna konkureerivaid projekte, samas on 49 müügis oleva krundi juures välja arendatud kõik kommunikatsioonid ja teed. Piirkonna küte põhineb tsentraalsel gaasikatlamajal, mis võimaldab olulist kokkuhoidu tulevastes halduskuludes. Merirahu unikaalsus on merevaade igast majast, mis tuleneb avarast planeeringust – elamukrundid moodustavad rajooni kogupindalast vähem kui 40 protsenti.

Merirahu kruntide eripäraks on ka see, et liitumised kommunikatsioonidega on juba krundi hinna sees ning ostja täiendavaid kulusid kandma ei pea. Tavapäraselt on uuselamurajoonide puhul tasu kommunikatsioonidega liitumise eest 100 000-250 000 krooni.

Viimsis hinnad enam ei tõuse

1000kroonise ruutmeetrihinnaga on Viimsis võimalik leida kuni 1500ruutmeetrine kommunikatsioonidega varustatud krunt, mis asub merele suhteliselt lähedal. Suuremate kruntide ruutmeetri hind on madalam, sest ostja jälgib absoluutnumbris esitatavat lõppsummat. Viimsi on olnud ajast aega populaarne elamupiirkond, kus suurem kinnisvara hinna tõus tänaseks on juba toimunud.

Viimsi nõrgema külje pealt tuleb välja tuua kõrghaljastuse vahelduvuse – igale krundile puid alati ei jätku.

Samuti on Viimsi kesklinnast kaugemal, mis suurendab transpordile minevat aega ja kulutusi. Tallinna-Viimsi suunal on väiksem valik kaubandus- ja teeninduskeskusi, mis sunnib vajaminevat vahel kaugemalt otsima. Viimsi kruntide maksimaalne ruutmeetri hind on 1200 krooni. Erandlikel juhtudel ka kuni 1400 krooni ruutmeetri eest.

Nõmmel on valik väike

Nõmme kruntide suurus on 800-2500 ruutmeetrit. Maatükkide pakkumine Nõmmel on märkimisväärselt väike ja piirkonna prestiižikus hoiab nõudlust pidevalt kõrgel. See on mõnel puhul viinud Nõmme kruntide hinnad 1300-1400kroonise ruutmeetrihinnani. Lõpphinda võib kergitada krundil olev maja, mis uue ehitamiseks lammutatakse. Nõmme vaieldamatu eelis on piirkonna hea ja turvaline maine. Samuti on kogu linnaosas kõrghaljastus. Miinuspoolel on Nõmme vahelduva kvaliteediga hoonestus – uhiuue ja kaasaegse maja naabriks võib olla hütt, kus viimati remonti tehti aastakümneid tagasi. Selline vana hoonestus võib mõjuda negatiivselt ümbruskonna kinnisvara turuväärtusele.

Nõmme kitsaskohaks on ruuminappus nüüdisaegse, nii stiililt, kvaliteedilt kui ka elanikkonnalt ühtse elamurajooni arendamiseks.

Kakumäe

plussid
+ krundid kuni 1900 m2
+ lähedal südalinnale
+ palju kaubanduskeskusi ja meelelahutust
+ potentsiaal hinnatõusuks

miinused
– kõikjal pole tsentraalset gaasi
– bussiühendus vilets

Viimsi

plussid
+ kruntide suurused kuni 1500 m2
+ kommunikatsioonid
+ suurte kruntide ruutmeetrihind langeb
+ meri lähedal

miinused
– kõrghaljastust vähe
– südalinn kaugel
– kaubandust vähe

Nõmme

plussid
+ krundid kuni 2500 m2
+ piirkond prestiižikas
+ turvaline
+ kõrghaljastus

miinused
– pakkumine väike
– krundiga koos tuleb osta lammutamisele minev maja
– hoonestus vahelduva heakorraga
– vaba maa puudus

Artikli autor on Raivo Juhanson. Artikkel on avaldatud 20.10.2003 väljaandes Äripäev –

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine