Kui ma oleksin kihla vedanud… (2. osa)

Märtsi keskpaigas jäi mul teise poole passiivsuse tõttu sõlmimata väljapakutud kihlvedu kinnisvaraturu prognoosi osas. Prognoosisin, et korteriomandite keskmine ruutmeetrihind langeb aastaga Eestis ja Tallinnas 20% ning tehingute arv väheneb 15%.

Täna on aeg teha esimene igakuine kokkuvõte ja vaadata, kas tehtud prognoos peab paika või on tõepoolest tegemist liiga mustades värvitoonides tehtud ennustusega nagu kihlveo pakkuja arvas.

Tegelik tehingute arv ületas prognoosi

Illustratsioon

Korteriomanditetehingute arvu prognoosimises olen eksinud. Korteriomanditehingute arv jäi nii Eestis kui Tallinnas (vastavalt 1515 ja 654 tehingut) on kõrgemal kui minu prognoositud näitaja.

Samas peab siin kindlasti märkima kahte asjaolu. Esiteks tegin prognoosi lihtsutamiseks lineaarse prognoosi. See tähendab, et ennustasin igakuiselt võrdset tehingute arvu langust suuruses, et kogulangus aasta pärast on 15 protsenti.

Samas on aga kevad ehk märts-aprill sesoonsetel põhjustel alati olnud aeg, mil kinnisvaraturg aktiveerub. Oleks väga imelik kui isegi vaatamata selle aasta kehvale ajale toimuks kinnisvaraturul märtsis vähem tehinguid kui jaanuaris-veebruaris.

Teine asjaolu, mida siin tuleb märkida on see, et tehingute arvu langus on taas kiirenenud. Kui jaanuaris ja veebruaris 2008. aasta tehti korteriomanditega 35% vähem tehinguid kui aasta varajasemal ajal, siis märtsis tehti aastataguse ajaga võrrelduna juba 39% vähem tehinguid.

Tehingute arvu osas võib arvata, et lähim suurem langus tuleb suvisel ajal, kus turuolukorra selginemist ootavad inimesed kinnisvaratehingute tegemisele päevitamist ja suplemist eelistavad.

Korterite hinndade langus kiireneb

Illustratsioon

Reaalne hindade langus, kus aastataguse ajaga võrreldes korteriomanditehingute hinnad alanesid sai alguse alles novembris 2007. a. Selle ajani olid hinnad aastatagusest näitajast veel kõrgemal.

Korteriomandite hinnalangus võrrelduna aastataguse ajaga kiireneb. Kui jaanuaris oli Eesti keskmise korteriomanditehingu ruutmeetrihind 7% madalam kui 2007. aasta jaanuaris, siis veebruariks oli hinnalangus jõudnud 11 protsendini. Märtsis oli vastav näitaja juba 12 protsenti.

Tallinna korterite hinnad langesid Eesti keskmisest enam. Tallinna korteritehingute keskmine hind oli 2008. aasta märtsis 23 092 krooni ehk 13% madalam kui aasta varem.

Võrreldes prognoosiga on Tallinna korteriomanditehingute keskmise hinna ennustus läinud enam-vähem täppi. Küll olen pessimistlikumalt ennustanud kogu Eesti korteriomanditehingute keskmist hinda. Siingi tuleb aga silmas pidada nii lineaarset prognoosi kui sesoonset turu elavnemist.

Järeldused ja kokkuvõtted

Kokkuvõtteks tuleb öelda, et esimese kuu kokkuvõtte baasil on minu prognoosid olnud reaalsusega võrreldes liiga pessimistlikud. Samas – tibusid loetakse sügisel. Ehk siis nõnda lühikese perioodi tõttu ei ole veel vajadust algset prognoosi üle vaadata ega täpsustada.

Ja veel märkusena märgiksin mõnele kriitikule, et kinnisvaratehingute ja hindade languse näol ei ole tegemist minu sooviga selles osas, mis kinnisvaraturul turul juhtub. Tegemist on minu arvamusega juhtuvast.

Korteriomanditehingute arv ja prognoos

 Korteriomanditehingute arv ja prognoos

Korteriomanditehingute ruutmeetrihind ja prognoos

 Hulgi ning jae

Vaata ka

Kui ma oleksin kihla vedanud… (1. osa)

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine