Jää hakkab liikuma – pealinna veearveid kärbitakse 25%?


2008. aastal alustasime esialgu Don Quiote´likuna tunduvat võitlust Tallinna Veega. Nüüd tundub, et tõepoolest hakkab jää liikuma ka veehindade osas.

Omanike Keskliit poolt juba 2009. aasta jaanuaris kokku kutsutud ümarlaual käisime välja mõtte, et vee pealinnas peaks 20-30% langema. Pärast seda kogusime vee- ja kütte monopolide ohjeldamise seadusmuudatuste eelnõu toetuseks ligi 30 000 koduomaniku allkirja.

Koostasime Advokaadibüroo Tamme&Otsmann konkurentsiõiguse spetsialistide kaasabil juriidilise analüüsi ning pöördusime kaebusega nii Konkurentsiameti, Maavanema kui ka Õiguskantsleri poole. Kuid sügiseks polnud mingit vastust ja järjest enam tundus, et mõte oli õige ning teostatav, kuid kahjuks, nagu idanaabrid ütlevad, tuli välja nagu tavaliselt.

Lootuskiired kõrvetavad kommunaalarve väiksemaks?

Kuid sügiskaamose tulekuga saabusid äraspidisel kombel esimesed lootuskiired. Oktoobris esitati monopolide ohjeldamise seadusmuudatuste pakett Riigikogule. Eelnõu kiitis enne valimisi üsna nobedalt heaks ka vabariigi valitsus. Nüüd on käimas menetlus ning selle ümber toimuvad vaiksed, kuid vihased lahingud. Nimelt küsimus, nagu tavaliselt, on detailides. Need määravad päeva lõpuks, kas koduomanike põhjendamatu nöörimine kommunaalarvetega saab jätkuda.

Omanike Keskliit jätkas kohtukaasuste ettevalmistamist: tsiviilhagi ja halduskaebus Tallinna Vee vastu lõpetamaks koduomaniku kurnamine raskel perioodil. Kuigi ka talupojamõistusega Tallinna Vee majandusnäitajatele peale vaadates näeme, et kasuminumbrid ületavad kordades Lääne-Euroopas lubatut. Teatasime, et kaasuse nõrk koht on autoriteetse audiitori majandusliku analüüsi puudumine. Eesti juhtivad audiitorfirmad esitasid meile pakkumisi, mille küündis lausa miljoni kroonini ning seega ei tulnud see kõne allagi. Nüüd on lõpuks õla alla pannud ning sõnaselgelt asunud meid toetama. Viimastel päevadel meediakanalites kajastatud ameti seisukoht on küll asjaosalistele ammu selge – Tallinna Vee poolt esitatavad arved peaks vähenema ca 25%. Seda proportsionaalselt nii äritarbijatele kui ka kodutarbijatele. Konkurentsiameti avaldus annab meile kohtukaebuseks ka piisava toetuspunkti .

Seega oodata on palju huvitavaid arenguid. Võiksime koos arutada, kuidas saaksime kaasa aidata monopolide ohjamisel.

Kas peaksime juba praegu Riigikogule üle andma 30 000 allkirja monopolide ohjamise seadusmuudatuste paketi toetuseks?

Kas Omanike Keskliit peaks minema kohtusse Tallinna Vee vastu?

Avalda arvamust Koduomanike Foorumis…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

32 + = 33

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

17.05.2022 Kinnisvara arendusprojekti juhtimine