Juuni hinnalanguse põhjustasid välistegurid

Eesti PankStatistikaameti andmetel langes tarbijahinnaindeks juunis aastataguse ajaga võrreldes 0,1% ja eelmise kuuga võrreldes 0,2%. Euroalal pidurdus ühtlustatud tarbijahindade inflatsioon esialgse hinnangu kohaselt 0,3%lt 0,2%ni.

Hinnalanguse peamine põhjus on endiselt impordihindade alanemine. Juunis jätkus nii energia kui ka toiduainete tarbijahindade langus, mis on kestnud juba rohkem kui aasta. Energia hinna langus suurenes elektri ja soojusenergia tõttu, mis odavnesid aasta võrdluses 6,3% ja 4,1%. Kuigi toornafta hinna tase tõusis maailmaturul esimesel poolaastal suhteliselt kiiresti, mida toetas euro kursi nõrgenemine, siis juunis hinnatõus rauges.

Alusinflatsioon – tarbijakorvi kallinemine ilma välisteguritest mõjutatud energia ja toiduaineteta – kiirenes juunis 0,9%ni võrreldes jaanuari 0,5%ga . Teenused kallinesid juunis aasta võrdluses 2,4%. Kui tasuta hariduse kehtestamise mõju kõrvale jätta, siis tõusid teenuste hinnad 3,5%. Sisemaise inflatsiooni järkjärgulise kiirenemise peamine põhjus on olnud palgakulude kasv. Osa teenuste kallinemisest võib siiski kanda ka hooajaliste tegurite arvele, sest juunis kallinesid enim turismi ja vaba aja teenused. Teisel poolaastal on teenuste inflatsioon hooajaliste tegurite tõttu tavapäraselt väiksem.

Eesti Panga prognoosi kohaselt tarbijahindade tõus teisel poolaastal kiireneb, kuid on siiski tagasihoidlik. Selle aasta keskmine hinnatõus jääb prognoosi kohaselt nulli juurde. Aeglast hinnatõusu soodustab see, et kaudsete näitajate põhjal oli majanduskasv teises kvartalis mõõdukas ning ka palgatõus on viimastel andmetel mõnevõrra pidurdunud. Lisariskid tulenevad Kreeka võlakriisist ja Aasia riikide majanduskasvu võimalikust aeglustumisest.

Sulev Pert
Eesti Panga ökonomist

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine