Kaitseminister avas Tapa kaitseväelinnakus tehnopargi

Tapa, 11. september 2013 – Kaitseminister Urmas Reinsalu, Lääne-Viru maavanem Einar Vallbaum ja Kirde Kaitseringkonna ülem kolonelleitnant Enno Mõts avasid täna Kirde kaitseringkonna Tapa kaitseväelinnaku uue tehnopargi.

Kaitseminister Reinsalu sõnul on tehnopargi valmimine samm uue riigikaitse arengukava elluviimisel. Tema sõnul areneb Tapa kaitseväelinnak Eesti kõige suuremaks väljaõppekeskus, mille teenindamine saab tehnopargi peamiseks ülesandeks.

Praegu Paldiskis asuv 1. Jalaväebrigaadi staap, staabikompanii ja tagalapataljon hakkavad paiknema Tapal. Selle jalaväebrigaadi koosseisu arvatakse ka senise Kirde Kaitseringkonna üksused.

“Oleme otsustanud arendada 1. Jalaväebrigaadi mehhaniseeritud brigaadiks. Juba praegu õpivad Kalevi pataljoni ajateenijad Tapal kasutama PASI soomukeid. Scoutspataljon saab järgmiste aastate jooksul jalaväe lahingumasinad, suurtükiväepataljonile hangime liikursuurtükid,” ütles kaitseminister Urmas Reinsalu.

“Keeruline lahingutehnika peab olema korralikult hoitud ja hooldatud. Uues tehnopargis saab hooldada radareid, suurtükke, pioneeritehnikat ja soomukeid,” lausus kaitseminister, kelle sõnul tõuseb riigikaitse uue arengukava elluviimisel kaitseväe lahinguvõime oluliselt.

Kirde Kaitseringkonna ülema kolonelleitnant Enno Mõtsa sõnul ei tohi alahinnata logistika olulisust. “Napoleon on öelnud, et armee liigub tänu meeste kõhtudele. Ülekantud tähenduses võib tänase tehnikapargi nimetada välikatlaks, kus hoitakse värskena kaasaegse Eesti Kaitseväe lahinguvälja hõrgutisi – transpordiveokeid, rasketehnika pioneeridele, õhutõrjekahureid, soomukeid, suurtükke,” ütles Mõts.

“Võrdlus hõrgutistega on kindlasti kummastav, aga avardades seda Kaitseväe eesmärgiga, tagada Eesti maa ja rahva iseseisvus, saame tõdeda et vabadus on kindlasti magus. Eks nimetatud tehnikaühikud mängi üliolulist rolli riigikaitse eesmärgi saavutamisel. Avatav hoolduskompleks ja laohallid täidavad ühe võimelünga ning see on silmaga nähtav ja käega katsutav konkreetne samm riigikaitse arengukava rakendamisel”.

Kolonelleitnant Mõtsa sõnul parandab tehnopark märkimisväärselt nii Kirde-Eestis juba praegu paiknevate kui ka sinna juurde tulevate kaitseväe üksuste tehnika ja relvastuse remondi- ja hooldusvõimekusi.

“Ma olen tänulik meie sõjaväelogistikutele, kes olid hoonete ehitamiseks vajalike lähteülesannete koostamisel kannatlikud ning arvestasid planeerimisel kõiki kaitseringkonna soove,” ütles Mõts.

Lääne-Viru maavanem Einar Vallbaum rõhutas tsiviil ja militaarkoostöö olulisust. ” Me võime Virumaal olla kindlad, et kui jääme mingi loodusõnnetusega hätta, tulevad kaitseväelased virulastele Tapalt appi,” ütles maavanem.

Tehnopark valmis Kaitseministeeriumi tellitud projekti ning ehitustööde tulemusena. Hoonete projekti jaoks koostasid lähteülesande Kaitseväe logistikakeskuse haldusteenistuse spetsialistid. Uude tehnoparki kuulub remondihall, kus on võimlik pesta, hooldada ja remontida suuregabariidilisi transpordivahendeid.

Remondihallid on ehitatud arvestusega, et seal saaks lisaks transpordivahenditele remontida ka soomukeid, 155 mm haubitsaid, suurt ja rasket pioneeritehnikat ning veokitel MAN paigaldatud õhutõrjesüsteemi Mistral GAMB radareid. Tehnopargi juurde kuuluvad remondihallid keevitus- ja elektritöödeks ning sõidukite rehvide vahetamiseks. Lisaks töökodadele on tehnopargis ka garaazihooned, kontoriruumid ja parkimisplats.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.06.2023 Kinnisvara ABC