Kiire hinnatõusootused on asjatud

IllustratsioonElamispindade pakkumishindu kajastav KV.EE indeks on püsima jäänud 63,6 punkti tasemel.

Aastane pakkumishindade langus on 17%. Võrreldes hindade tipuga 2007. a. aprillis on hinnalanguseks 41%.

Absoluuthinnas on portaali KV.EE keskmise elamispinna tänase seisuga 13 100 krooni. Aasta tagasi oli keskmiseks pakkumishinnaks koguni 15 800 krooni.

Pakkumiste arv portaalis KV.EE on 17 400. Aastaga on pakkumiste arv kahanenud 16% võrra. Momendi seisuga on pakkumiste arv vaikses, kuid stabiilses languses.

4-5 kuud ühepunktises või õige pisut laiemas vahemikus kõikunud KV.EE indeks näitab selgelt, et on leidnud stabiilse põhja.

Ekslik on arvata, et elamispindade saavad Eestis ainult kiiresti tõusta või ainult kiiresti langeda.

Pigem on elamispindade turul hindade osas oodata stabiliseerumisperioodi, mis ei välista mõningast hinnatõusu ühes ja mõningast hinnalangust mõnes teises elamispindade sektoris.

Siiski võib ebakindla majanduskeskkonna tingimustes arvata, et äkilist või olulist hinnalangust elamispindade sektoris enam ei tule. Samuti on asjatud ootused kiirele hinnatõusule.

Hinnatõusuootajatele tasuks meelde tuletada 100 000 inimest ületavat tööpuudust, jätkuvalt langevat SKT-näitajat ning tarbijate ja ettevõtete madalat kindlustunnet.

Optimistlikuma noodiga lõpetades võib öelda, et kuigi kiiret paranemist ei ole üheski majandussektoris, sh kinnisvaraturul näha, siis oluliselt hullemaks ei tohikas ka enam minna.

KV.EE Indeksi graafik

KV.EE Indeks

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC