Kinnisvaraturg vajab ergutust

Järgmisel aastal muutuvad eraisikute väärtpaberiinvesteeringud tulumaksuvabaks, millest loodetakse investeerimisturu olulist elavdajat. Samamoodi võiks kaaluda maksuvabastust ka kinnisvarainvesteeringutele, sest sõltumata majanduse tsüklilisusest on ja jääb kinnisvara üheks oma raha paigutamise ja tuleviku kindlustamise arvestatavaks võimaluseks.

USAs kehtestati 2006. aastal pikaajalisele kasvutulule 0%-line maksumäär kuni aastani 2010. Selle eesmärk oli elavdada majanduskriisi tõttu jahtunud kinnisvaraturgu ja kannustada investoreid tegema pikemaajalisi investeeringuid, mitte aga spekuleerima kinnisvaraga lühiajaliselt.

USAs maksustatakse kinnisvara võõrandamisest saadud tulu erinevate maksumääradega sõltuvalt sellest, kas müüdava vara näol on tegemist pikaajalise või lühiajalise kapitali kasvutuluga. Lühiajaliseks kasvutuluks loetakse kinnisvara võõrandamistulu siis, kui ostu-müügi vahele jääb kuni aastane periood. Siis maksustatakse see sarnaselt tavalisele sissetulekule kuni 35%ga.

Pikaajaline on üle aasta omatud kinnisvara ja selle müügist saadud tulust peab riigile tasuma vaid 15% või 5% (oleneb, millisel maksuastmel maksumaksja asub).

Kuigi Eesti maksusüsteem on administreerimise mõistes mugav ning seda oleks kahju eranditega rikkuda, tasuks otsida mõistlikke lahendusi kinnisvarakäibe ja eelkõige sellega kaasnevate teenuste elavdamiseks.

Eestis kehtib maksuvabastus vaid isiklikel eesmärkidel kasutatavate kinnisasjade müügil. Maksustatakse kinnisvara müügist teenitud tulu, kuid vabastatud on eluaseme müügist saadud tulu, omandireformi käigus tagastatud maa võõrandamisel saadud tulu, suvila ning aiamaja müük, kui ehitis on olnud maksumaksja omandis vähemalt kaks aastat.

USA maksuõigus pakub veel soodustusi kinnistute vahetamisel ja hilisemal müümisel. See puudutab olukordi, kus investor ostis kinnistu, renoveeris selle ja seejärel vahetas samaväärse uue kinnistu vastu. Kui investor müüb vahetuse tulemusena saadud uue kinnistu, saab pika või lühikese perioodi kindlakstegemisel liita mõlema kinnistu omanikuna oldud aja. Tõenäoliselt langeb isik siis soodsama maksumäära piiresse.

Kinnisvara üleandmise tehingute soodustamiseks on selline lahendus kahtlemata asjakohane. Samuti aitab see vältida olukorda, kus investor on investeerinud kinnisvarasse, kuid ebasoodsa maksukohtlemise tõttu on sunnitud hoidma seda enda käes vähemalt aasta möödumiseni vara soetamisest.

Maksusoodustuste kehtestamine pikaajaliselt omatud kinnisvara müümisele vääriks ka Eestis diskussiooni. Mõistlik oleks näiteks kasutada (täiendavaid) soodustusi vähemalt aasta omatud kinnisvara võõrandamisel, kuna see innustaks varasse investeerima ning lisaväärtust looma.

Artikli autorid on Kaimo Räppo, MAQS Law Firm ja Kaido Künnapas, MAQS Law Firm.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine