Kui ma oleksin kihla vedanud… (10. osa – novembri kokkuvõte)

Illustratsioon

Märtsi keskpaigas jäi mul teise poole passiivsuse tõttu sõlmimata väljapakutud kihlvedu kinnisvaraturu prognoosi osas. Prognoosisin, et korteriomandite keskmine ruutmeetrihind langeb aastaga Eestis ja Tallinnas 20% ning tehingute arv väheneb 15%.

Asja lihtsustamiseks sai tehtud lineaarne prognoos – hindade ja tehingute sirgjooneline langemine prognoositud tasemele. Ilmselgelt on reaalne elu keerukam, kus tõusudele järgnevad langused. Oluline on, et ennustatud sai üldist turu liikumise suunda, mitte täpset rada, mida mööda selle tulemuseni jõutakse.

Tehingute arvu langus drastiline

Illustratsioon

Novembris sõlmiti Eestis 844 korteriomanditehingut. See on 31% vähem, kui oktoobris ja koguni 49% vähem, kui aasta tagasi. Selline tehingute arvu langus on seni enneolematu.

Tallinna korteriomanditehingute arv langes oktoobrikuiselt 535 tehingult novembriks 383 tehinguni. Kuine langus oli “kõigest” 28%, aastaseks tehingute arvu languseks tegi see 44%.

Sellised langused on viinud tehingute arvu prognoositust oluliselt allapoole. Prognoosi järgi oleks Eestis pidanud tehtama 1300 ja Tallinnas 525 tehingut.

Kui veel septembris paistis, et tehingute arvu langus on aeglustumas, siis nii oktoobri kui novembri kokkuvõtet tehes tuleb tõdeda, et tehignute arvu langus on taas kiirenemas.

Novembri tehingute arvu niivõrd rabava languse põhjuseks võib pidada kõrgele tõusnud eluasemelaenude intressimarginaale, mis novembri teiseks pooleks õnneks siiski langesid.

Hinnadki langesid oluliselt

Illustratsioon

Novembri keskmine korteriomanditehingu ruutmeetrihind Eestis oli 13 973 krooni. Tallinna keskmiseks hinnaks oli 18 873 krooni ruutmeetri eest.

Ühe kuuga langes Eesti korteriomandi keskmine ruutmeetrihind 4,6 ja Tallinnas 7,5%. Aastaseks hinnalanguseks on vastavalt 18 ja 22%. Mõlemad hinnaprognoosid on reaalsest elust olnud märksa optimistlikumad.

Võrreldes tipphindadega 2007. a. märtsis-aprillis on novembrikuised talvised korteriomandihinnad langenud Eestis 27,8 ja Tallinnas 29,5%.

Oluline hindade langus ühe kuu lõikes toetab hinnangut, et nii tehingute arvu langus, kui ka hindade oluline langus on mõlemad tingitud laenutingimuste olulisest halvenemisest.

Kokkuvõtteks

Illustratsioon

Siiani olen kokkuvõtteid tehes pidanud tõdema, et reaalne elu käib prognoositud raja lähistel – kord üleval, kord allpool. November pakkus tõsise üllatuse eeskätt tehingute arvu languse osas.

Siiani olen kinnisvaraturu tervise hindamisel hinnast tähtsamaks pidanud tehingute arvu. Selline oluline langus muudab turul liikuva kauba ebalikviidseks ning väheste tehingutega turg on vähem läbipaistev.

Loodetavasti aitab langev euribor ehk kinnisvaraturust rääkides ainus positiivne tegur laenude väljastamist pisutki aktiveerida, et tehingute arv võiks pisutki ülespoole minna.

Samas olen pessimistlik, kas jõulukinkide ja -kuuskede otsimise vahelt jõuavad inimesed detsembris kinnisvara soetamisele mõelda. Tõenäoliselt tuleb leppida, et detsember tuleb kinnisvaraturul viimaste aastate kõige vaiksem kuu. Loodame siiski, et jaanuar toob lume ja pisutki aktiivsuse taastumist korteriturule.

Korteriomanditehingute arv ja prognoos

Korteriomanditehingute arv ja prognoos

Korteriomanditehingute m2 hind ja prognoos

Korteriomanditehingute m2 hind ja prognoos

Vaata ka eelmisi kokkuvõtteid

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine