Kui sa ei jäänud maakleriga rahule, siis loe, mida ta tegemata jättis

Uus Maa

Mind ajendas kirjutama tagasiside tuttavatelt ja klientidelt, kes on kasutanud maaklerite teenuseid, kellest müügiperioodil reaalset abi polnud ning liiga pikale veninud protsess on toonud müüjale pigem kahju kui kasu. Paraku, nii nagu iga ameti puhul, on ka maaklerluse alal neid, kes teevad tööd südamega ning neid, kes mitte. Ja kuigi enamik maaklereid on ausad ja hoolsad, võib tilk tõrva meepoti sisu tuksi keerata.

Mis siis tuttavaid häiris? Nagu juba mainitud, abi puudumine ja pikale veninud müügiaeg. Sellele lisaks aga mitterahuldav tagasiside, mille puhul müüja ei teadnud, miks kliendid loobusid, kas üldse on müüdavat vara näitamas käidud jne. Muidugi tekitas küsimusi vähene professionaalsus ja maakleri pealiskaudsus. Ja lõpuks toodi veel välja, et müüjad käisid klientidele ise oma kortereid näitamas, sest maaklerile olid pikad sõidud kulukad…

Järgnevalt selgitan, kuidas töötab hea maakler ning mida üldse silmas pidada, kui soovite oma kinnisvara müümisel kasutada maakleri abi.

Eeltöö

Kui otsustate kinnisvara müümisel maakleri kasuks, on mu esimene soovitus kontrollida teenusepakkuja tausta. Ärge lähtuge objektide arvust, mis on maakleri portfellis – hea maakleri nimekirjas ühed ja samad objektid kaua ei seisa. Ärge lähtuge ka esmapilgul ahvatlevatest, pea olematutest vahendusteenuse hindadest – tasuta lõunaid pole olemas!

Kontrollige maakleriga koostööd alustades kinnisvarabüroo tausta, lugege klientide tagasisidet konkreetse maakleri kohta, uurige kogemustest kinnisvara alal ning kontrollige, kas maakler on ka Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja liige.

Mida teeb hea maakler esimesena?

Hea maakler ei võta objekti uisapäisa müüki. Professionaalne maakler alustab müügiprotsessi alati konsultatsiooniga.Professionaalne maakler tunneb piirkonda hästi, annab teile ülevaate toimunud tehingutest (ei lähtu vaid piirkonna müügikuulutustest), nõustab teid, et kinnisvara müügihind oleks reaalne.

Kõik juhtivad kinnisvarabürood tegelevad analüüsiga ning omavad ligipääsu kõigi Eesti kinnisvaraturul tehtud tehingute andmetele, mis tähendab, et teatakse väga täpselt, mis on ühe või teise objekti reaalne turuhind.Ka oskab professionaalne maakler pöörata tähelepanu puuduvatele dokumentidele, vajalikele ehitusregistri kannetele, annab nõu ja aitab leida lahendusi, et asjaajamine valutult läheks.

Alati sõlmige leping

Minu esimene küsimus klientidele, kes on varasemalt maakleris pettunud, on – kas sõlmisite maakleriga kirjaliku koostöölepingu? Tavapärane vastus on „ei“.Leping on ülimalt vajalik, see paneb täpselt paika teie ja maakleri vahelise suhted ja kohustused.

Enamik punkte, mida maaklerleping sisaldab, on maakleri kohustused kinnisvara müüja ees. Kui ei ole kirjalikke kokkuleppeid, ei ole alust nõuda ka vastutust ning sellisel juhul ei anna keegi garantiid, et inimene, keda te olete usaldanud oma kinnisvara müüma, ka sellega aktiivselt tegeleb ning on teie kõrval ka pärast notariaalset tehingut ja vormistab objekti üleandmise. Ka lepitakse maaklerlepingus kokku tagasiside sagedus sõltumata sellest, kas tegemist aktiivse või vaiksema perioodiga.

Professionaalne esitlus

Eduka kinnisvaramüügi alus on korralik ja esinduslik müügikuulutus, nähtav reklaam ning professionaalsed fotod. Põhjalik maakler kasutab fotograafi abi ja koostab sihtgrupile suunatud müügikuulutuse kõigisse peamistesse kinnisvaraportaalidesse. Kontrollige, et kuulutuse sisus oleks välja toodud kõik oluline, ka emotsioon.

Kinnisvaramaakler vastutav selle eest, et iga potentsiaalne koduostja saaks esimesel võimalusel pakutavaga tutvuda. Objekti esitledes on maakleri kohus vastata ostja küsimustele ja juhtida läbirääkimiste protsessi, mitte olla passiivne pealtkuulaja. Müüdava objektiga peab maakler väga hästi kursis olema.

Tutvused ning suhtlemisoskus

Hea maakler oskab suhelda, ta on tasakaalukas ja viisakas. Nii hoiab ta kliente ja omab ka suurt võrgustikku. Sagedasti on omas piirkonnas töötaval maakleril tekkinud kliendibaas ostuklientide näol, mis tagab kiireid tehinguid. Võin näiteks tuua mitmeid Aruküla alevikus, Raasikul ja Anija vallas müüdud kortereid ja maju, mis tänu sellele avalikku müüki pole jõudnuki. Tähtis on ka hea koostöö korteriühistute ja kohalike omavalitsustega.

Ja lõpuks

On väga oluline, et maakler teeks oma tööd täiskohaga, mitte lisategevuse või hobina. Kui tehing on tehtud, ei unusta hea maakler helistada või kirjutada, et veenduda, kas jäite tehtud töö ja tehinguga rahule. Sellisel tasandil hoolimine on suurepärane märk sellest, et maakler teeb alati kõik selleks, et oleksite rahul tema tööga ja valmis tegema ka tulevikus koostööd.

Kokkuvõtteks soovin öelda, et võtke natuke aega, leidmaks see õige, kellega koostööd teha. Leidke maakler, kellele te julgete küsimuste korral helistada ja kes annab teile alati nõu. Leidke inimene, kes ka vastutab oma töö eest ja ei karda teile aru anda oma tegevustest.Kinnisvaramaastikul on pakkujaid palju, miks mitte kuulata ka mitme inimese arvamust ja siis teha valik. Tegemist on ju teie kinnisvaraga!

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

02.04.2024 Korteriühistu juhtimise ABC