KV.EE Indeks: vaade elamispindade turule on positiivne, kuid ettevaatlik

Eesti elamispindade pakkumishindade muutusi peegeldav KV.EE Indeks näitab 112,7 puntki taset. See on eelmisest aastast 8,3% ülevalpool. Viimaste kuude jooksul on hinnaindeks siiski püsinud paigal.

Veel käesoleva 2020. a alguses enne koroona tulekut oli elamispindade turg aktiivne. Kõrge tehingute arvuga käis kaasas mõõdukas hinnakasv. Sama peegeldas ka portaali KV.EE elamispindade müügipakkumiste arv ja ülespoole rühkiv hinnatrend.

Eriolukorra saabumisel kinnisvaraturg tardus. Tehingute arv kukkus, hetkeks läksid alla ka tehingute hinnad. Kinnisvara müügipakkumiste keskmine hind jäi püsima paigale. See tähendas, et 2020 II kvartali väheste tehtud tehingute hinnad kaubeldi müügikuulutuses pakutust oluliselt allapoole.

Suveks tehingute hinnatase taastus. Müügipakkumiste hinnad jäid püsima ja on enam-vähem samal tasemel püsinud jõulukuu keskpaigani. Elamispindade turg on aktiivne. Tehingute arvud löövad aastataguseid ja isegi kümnendi rekordeid. KV.EE Indeksit ei ole see olulisel määral mõjutanud.

Hinnastabiilsuse tagamaa on jätkuvalt teatav ebakindlus koroona teise ja võib-olla isegi kolmanda-neljanda laine ees. Samuti on kõrge tööpuuduse määr. Tööpuudus kimbutab eelkõige teenindussektoris hõivatud olnuid, kuid selle mõju laieneb kogu ühiskonnale. Jätkuvalt oleme teadmatuse olukorras, millal võiks viiruselaine lõppeda ja elu endisesse rütmi tagasi minna.

Need on riskitegurid, mis hoiavad KV.EE Indeksil negatiivset survet ega lase neil raketina vabalt lennata. Teisalt on tehingute turg aktiivne. Kuniks ostjad on turul ei ole hinnalanguse kartuseks põhjust. Nii on vaatamata keerulistele aegadele vaade elamispindade turule ja portaali KV.EE pakkumishindade edasisele dünaamikale positiivne, kuid siiski ettevaatlik.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC