KV.EE: Kinnisvaramüüjate hinnaootused lähenevad reaalsusele

Portaali KV.EE elamispindade pakkumiste keskmist hinda kajastav KV.EE indeks on vaikeslt-vaikselt kasvamas. Kuu ajaga on indeks kasvannud 0,5% ehk 62,0 punktini. See tähendab, et Eesti keskmise elamispinna pakkumishind on 814 €/m².

Aastataguse ajaga võrreldes on KV.EE indeks ehk elamispindade pakkumishinnad kasvanud kõigest 1,6%. Reaalsed korterite tehinguhinnad on aastaga aga kasvanud koguni Eestis 12 ja Tallinnas 11%. Keskmise korteritehingu väärtus on seejuures kasvanud aastaga Eestis 10 ja Tallinnas 9%.

KV.EE indeksi kasv on juba pikki aastaid reaalsete tehingute hinnamuutustele tugevalt alla jäänud. Põhjuseid on siin mitmeid.

Kinnisvarakriisi põhja-aastatel olid portaalide müügipakkumiste ja reaalsete tehinguhindade vahe väga suur. See vahe on aasta-aastalt kahanenud ja eeskätt just tehinguhindade kasvu tõttu. Nii võib öelda, et kinnisvaramüüjate reeglina liialt kõrged hinnaootused on reaalsele elule oluliselt lähemale tulnud.

Teine põhjus, miks pakkumishinnad ülespoole liikuda ei taha, on see, et portaali KV.EE pakkumiste struktuuri on tulnud juurde rohkem Tallinnast-Tartust-Pärnust väljaspool asuvaid elamispindu. Nende pindade ruutmeetrihinnad on suurte tõmbekeskuste hinnatasemest oluliselt allpool. Lisanduvad odavamad pakkumised ei lase ka keskmisel pakkumishinnal kasvama hakata.

Kolmanda põhjusena tasub välja tuua majade pakkumise olulise kasvu. Majade pakkumiste hulk portaalis KV.EE on oluliselt suurenenud. Erinevalt teisesest korteriteturust ei ole tehingute kasvulaine ühepereelamute sektorisse veel jõudnud. Suur hulk majade müügipakkumisi on tegur, mis ei ole lubanud selles sektoris hindu tõsta, vaid on isegi mõningal määral sundinud neid langetama.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

130619_KV.EE-indeks

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

7 + 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!