Lahe Kinnisvara: Maakleri väljajätmine tehingust on müüjale ohumärgiks

Lahe KinnisvaraKinnisvaratehingud: maakleri väljajätmine tehingust on müüjale ohumärgiks

“Kinnisvara ostu-müügi tehingutes tuleb ette olukordi, kus ostja võtab peale maja või korteriga tutvumist ühendust otse omanikuga ning teeb talle ettepaneku jätta maakler tehingust välja,” viitab Lahe Kinnisvara Põhja-Eesti maakler ja vahendusosakonna juht Sirli Nurm probleemile, millega tal on tulnud mõned korrad silmitsi seista. Sirli Nurm toob allpool näiteid, kus maaklerist on reaalselt kinnisvaratehingu juures kasu olnud. Miks aga soovitakse maaklerit kinnisvaratehingust välja jätta on lihtne – ostja loodab seeläbi soetada uue kodu odavamalt ning müüja näeb võimalust maakleritasu võrra allahindlust tehes ikkagi tehingusse minna.

Mõistmata, mis on maaklerteenuse sisu, arvatakse enamasti, et maaklerid teenivad hõlptulu. Kui aga asjale otsa vaadata, siis on tegu käsundipõhimõttel toimiva töösuhtega: maakler teeb tööd, et müüjale klient leida ja saab selle eest ka vastavat tasu.

Kinnisvara dokumentide kontroll

Klientide leidmine ei ole ammu enam pelgalt kuulutuse üles riputamine portaalidesse, vaid hõlmab laiahaardelist turundus- ning müügitööd. Samuti on väga oluliseks muutunud kinnisvara dokumentatsiooni kontroll ja kooskõlastamine, et kõik vajalik vastaks tegelikule olukorrale, kinnisvaratehingud saaksid toimuda ning selles osas on maakleril oma osa täita. Maaklerid puutuvad kokku väga erinevate omandivormidega ning on seetõttu kogenud nõuandjad nii dokumentide kui tehingute vormistamise osas.

Varjatud puudused

Suur probleem on ka varjatud puudused. Ostjad teavad täna hästi, mida oma raha eest on võimalik saada ning ei karda ka kohtu kaudu tehingut tühistada või raha tagasi küsima minna juhul kui müüja on varjanud olulisi puudusi. Professionaalne maakler on selliste probleemide vältimisel kindlasti abiks, tuues kasu nii müüjale kui ostjale – keegi ei taha ju tehinguga kaasa saada aastaid kestvat kohtuprotsessi. Meie hiljutine näide maakleri abiga varjatud puuduse avastamisest puudutas korterit, mis oli soklisse laiendatud korteri. Seal oli duširuumi veetorustik valesti ehitatud ning vesi lekkis läbi põranda soklikorruse magamistuppa, kuna see oli juba pikalt nii olnud ja erinevad omanikud olid müües teinud vaid “värskendusremonti” ega süvenenud probleemi põhjusesse, oli juba osaliselt veekahjustusi saanud ka vahelae puitosa.

Veel ohumärke

Lisaks on meil tulnud ette olukordi, kus ostjad tahavad lepingusse sisse panna tingimusi, mis kohustavad müüjat nõustuma hilisemate rahaliste väljaminekute või muude kohustustega müügiobjekti osas. Näiteks juhtum, kus maja osteti arenduse eesmärgiga ning ostja tahtis lisada punkti lepingusse, et kui kinnistu ei sobi kinnisvara arenduseks, on võimalik tehing tagasi pöörata. Samas võib “kinnisvara arendus” hõlmata endas väga laia ampluaad ning notariaalses lepingus ei olnud rohkem täpsustatud. Kui näiteks kohalik omavalitsus ei ole nõus arendaja ideega, ka sel juhul oleks olnud alus tehing tühistada.

Maakleri ja müüja kokkulepet reguleerib võlaõigusseadus

Juhul kui müüja ja maakleri vahel on sõlmitud kokkulepe koostööks, järgib see Eestis kehtivat võlaõigusseadust. Ka suusõnaline kokkulepe on kokkulepe, kuid viimasel ajal tuleb harva ette, et maaklerid teevad tööd kirjaliku lepinguta või kokkuleppeta. Viimane annab kindluse mõlemale poolele, müüja on kindel, et tema kodu müügiga tegeletakse ning maakler saab oma tasu peale töö lõpule viimist.

Nii nagu juriidilistes küsimustes pöördutakse juristi poole, tasub kinnisvaratehingute puhul kaaluda professionaalse maakleri palkamist kui soovitakse sujuvat ja edukat koduvahetust. Pealtnäha lihtne protsess võib kujuneda küllaltki närvesöövaks juriidiliste nüanssidega tehinguks ning hea projektijuht kulub siis marjaks ära. Ootamatusi võib ette tulla iga tehingu puhul ning siinkohal võiks mõelda, kas maakleritasult kokkuhoitud summa on väärt hilisemaid sekeldusi.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

02.04.2024 Korteriühistu juhtimise ABC