Levada trikitab kinnistuga

Metallitööstur ja jalgpallisponsor Viktor Levada “tõstis” pettemanöövriks ja kahjumi varjamiseks hirmkallilt ostetud kinnistud Olümpia hotelli vastas riiulifirmasse. Tänu trikitamisele sai Levadia Group mullu kopsaka kasumi.

Levada otsustas möödunud aasta novembris müüa Levadia Groupile kuulunud OÜ Meridiaane värskelt loodud riiulifirmale OÜ Filelle.

Meridiaane sai kuulsaks 2006. aastal, mil ostis Tallinna linnalt 596 miljoni krooni eest Olümpia hotelli vastas paikneva kinnistu. 2008. aasta kevadel osteti Redmont Investilt 117 miljoni krooni eest ära veel seitse kõrvalpaiknevat kinnistut.

“Ütlen otse, et mingit reaalset müüki ju ei toimunud,” lausub Levada. “Kuna kohustused pankade ees on väga suured, siis oleks teinud suure kahjumi kogu grupile. Tõstsime kinnistud grupi bilansist välja ja tegime eraldi firma,” lisas ta.

Kinnisvara väljatõstmise tõttu õnnestus Levadia Group päästa eelmisel aastal kindlast kahjumist ja näidata hoopis 39 miljoni kroonist kasumit. Lisaks kinnistute bilansist väljatõstmisele loobus firma ka neid alla hindamast. Meridiaane aruandes seisab, et sõltumatu hindaja hindas firma kinnistuportfelli väärtuseks 2008. aasta aprillis 787 miljonit krooni ja kuni olukorra stabiliseerumiseni nad oma vara ümber ei hinda. Meridiaanel on Parex Panka ees võlg 400 miljonit ja Levada Grupi ees 358 miljonit krooni.

Levada ütles, et kinnistuid ümber hinnanud nad pole, praegu on projekt lihtsalt külmutatud. “Teate isegi, et situatsioon on praegu selline, et arendada pole mõtet praegu midagi. Mis meil muud üle jääb, kui intresse maksta,” lisab ta.

Hindamisakt tekitab küsimusi

Rödl & Partner Audit OÜ juhatuse liikme, vannutatud audiitor Mart Nõmperi sõnul on kõige suurem küsimärk, mida sisaldab endas Meridiaane majandusaasta aruandes ära toodud kinnisvara hindamisakt, mille järgi on kinnistute väärtuseks endiselt 787 miljonit krooni.

Nõmperi hinnangul on tehing, kus mitterahalise sissemaksena viiakse kinnistud teise grupi ettevõttesse, täiesti tavapärane näiteks kinnisvaraarenduste puhul, kus arendus viiakse üle teise firmasse, mis peale projekti lõpetamist likvideeritakse. “Mitterahalise sissemaksena üleantav vara peab olema hinnatud vara harilikus väärtuses, mis lihtsustatult ongi turuhind,” ütles ta.

“Äriseadustiku järgi tuleb juhul, kui vara hindamiseks on olemas üldiselt tunnustatud eksperdid, lasta mitterahalise sissemakse ese hinnata neil. Aga eks kehtib siingi mingil määral tõde, et kes maksab, tellib ka muusika. Igatahes tundub, et leitud on kas väga liberaalne hindaja või meetod,” rääkis Nõmper.

“Kummi ei saa lõpmatuseni venitada ja ühel hetkel tuleb tõele näkku vaadata. Kui läheb õnneks, võib selle kinnisvara omanik mõne aasta pärast sellest puhtalt välja tulla. Samas võib mõne kreeditori närv ka varem katkeda,” ütles Nõmper.

Arco Vara, kes sama kinnistu enampakkumisel pidi leppima kaotusega ja eelmisel aastal ligi 1,2 miljardi krooni eest kinnisvara alla hindas, ei soovinud Levadia Grupi raamatupidamislikku käitumist kommenteerida.

Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark möönis, et küllap kõik need, kel kinnistu mingitel põhjustel ostmata jäi, on praegu õnnelikud.

“Tean, et sinna kinnistule võib ehitada 114 meetri kõrguse hoone. Aga kui hakata mõtlema, et mida sinna siis ehitada? Büroosid pole mõtet, neid seisab niigi palju tühjana. Kortereid ka pole mõtet, lisaks pole nii kõrget hoonet odav ehitada. Võibki siis öelda, et kinnistu parim kasutus on parkla, nagu see täna seal on,” selgitas Toompark.

Sellega aga väga palju ei teeni. Eelmisel aastal sai kinnistuid haldav Meridiaane rendituludena alla poole miljoni krooni.
Toompark ütles, et praegu pole 787 miljonit nende maatükkide eest reaalne hind.

“Sellise hinna eest võib ehk otsa Vabaduse platsi,” ütles ta.

Kommentaar

Vedas, et kinnistud sai maha müüa. Tagantjärele vaadates oli tõepoolest see väga õige hetk kinnistute müümiseks. Põhimõtteliselt oli juba siis kinnisvaraturg külmutatud.

Tehingu hinda ma ei kommenteeri.

Kogu sellele kinnistule oli huvilisi väga palju, kuid võitis Levadia Groupi kuuluv Meridiaane. Tõsi, need kinnistud olid seotud endiste Tallinna linna kinnistutega, mida see firma oli varem ostnud. Meil endal olid kõik variandid lahtised: kas hakata arendama, kaasata investor või müüa. Otsustasime müüa.

Guido Kundla, Redmont Investi omanik

Number

• 70 000 kr/m2 maksis Levada kinnistute eest 2006. aasta aprillis. Praegu ei pea arendajad seda hinda enam reaalseks. “Postimaja hoone ruutmeetri hind oli 7000-8000 krooni. Ja postimaja asukoht on märksa parem,” ütles kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.

• 758 mln krooni eest on laene üleval Viktor Levadele kuuluval firmal Meridiaane, millele kuulub kümme kinnistut Tallinnas Olümpia hotelli vastas. 400 miljonit ollakse võlgu Parex Pankale, ülejäänu endisele emafirmale Levadia Groupile. Meridiaane hindas 2008. kevadel kinnistute väärtuseks 787 miljonit krooni ning teatas, et pole kavas neid alla hinnata.

Artiklli autor on Kadri Jakobson. Artikkel ilmus 12/08/2009 väljaandes Äripäev.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine