Libamaaklereid saab vältida

Õnneks mitte liiga tihti ei ole ajakirjanduse veergudelt võimalik lugeda libamaaklerite tekitatud hiigelkahjudest. Siiski on kõik kinnisvaraturu osalised libamaakleritest petturite olemasolust teadlikud, kuid paraku ei osata alati pettureid vältida.

Libamaaklerlus võib esineda mitmel erineval viisil – alates lihtlabasest korterivargusest, lõpetades keerukate dokumendivõltsimistega.

Korterivargustega tegelevad kõige algelisemad libamaaklerid.

Libamaakler lubab korteri müüa või välja üürida ning küsib esitluste jaoks omanikult võtme. Seejärel maakler kaob. Kui omanik korterit vaatama läheb, siis leiab ta eest tühjaks varastatud toad.

Suur osa pettuseid on seotud käsirahadega.

Maakler kasseerib ostjalt käsiraha ilma kviitungit vastu andmata. Maksjagi on kergeusklik ega küsi maaklerilt isikut tõendavat dokumenti näha. Hiljem aetakse ettetasutud kõnekaardi numbri ja eesnime järgi maaklerit taga, kuid siis on teda juba hilja leida ning leppima peab raha kaotusega.

Levinud pettuste hulgas on mitmekordne müük või välja üürimine.

Korter üüritakse välja või müüakse ilma, et selleks õigust oleks. Üürnik või ostja ei kontrolli omandiõigust tõendavaid dokumente ja pimesi maaklerit usaldades kirjutab kõikidele lepingutele alla ning maksab käsiraha või deposiiti. Nii on kortereid müüdud ja välja üüritud samaaegselt mitmele inimesele.

Utoopilise hinna pakkumisega petab suure tulu püüdjaid.

Korteri ostjaid pimestatakse turuhinnast märgatavalt madalama hinnaga, müüjaid kõrgema hinnaga. Utoopilise hinna abil pööratakse mustkunstniku moel kliendi tähelepanu eemale detailidest, mis tegelikult tehingu tulemuse otsustavad. Ostjatelt petetakse hinnaga manipuleerides välja käsiraha. Müüjatelt üritatakse saada kõik volitused kinnisvara müügiks, et hiljem saadud rahaga omaniku silmapiirilt kaduda.

Dokumendivõltsimine on libamaaklerluse kõrgem pilotaazh.

Kinnisvara on edukalt müüdud võltsitud passi ja/või volitust kasutades. Alles hiljuti läbis ajakirjandus ühe Toompea maja müügijuhtum. Kadunud või varastatud dokumente kasutavate petturite vältimiseks on alati kasulik passi kaotamisest teavitada hooneregistrit ja/või kinnistusametit.

Libamaaklereid on võimalik vältida.

Pettused kinnisvaraturul on erinevad, kuid läbiva ühtse joonena peab mainima suurte rahasummadega tehinguid, mille kaotamine lööb augu perekonna eelarvesse mitmeteks-mitmeteks aastateks. Seetõttu tuleb olla maakleri leidmisel valiv ega tohi tunda valehäbi taustauuringute läbiviimisel.

Libamaaklerite õnge sattutakse, sest üritatakse kokku hoida mõned kümned või sajad kroonid. Reaalsust arvestades on odavam siiski asju ajada korralike maakleritega korralikest firmadest.

10 nõuannet, kuidas mittekohtuda libamaakleriga:

– Peale kinnisvara ostmise või müümise plaani tekkimist viige end kohe kurssi tehingu sõlmimise üksikasjade, turuolukorra ja hindadega.
– Ajage asju ainult maakleritega sellistest firmadest, milledest te eelnevalt midagi kuulnud olete või mille kohta te suudate leida usaldustvääriva taustainformatsiooni Internetist ja/või ajakirjandusest. Soovitav on piirduda Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) liikmesfirmadega.
– EKFList ja Maaklerite kojast tasub järele uurida, ega maakleri töö kohta ei ole eelnevalt pretensioone olnud.
– Uurige kinnisvarafirmast järele, kas maakler ikka töötab töötab seal. On ette tulnud, kus libamaakler valelikult väidab end töötavat prestiizhikas kinnisvarafirmas.
– Maakleriga kohtudes kontrollige maakleri dokumente. Raha makstes nõudke alati kviitungit.
– Korterit ostes või üürile võttes kontrollige müüja või üürileandja volitusi (ja omandiõigust).
– Ärge andke maaklerile kergekäeliselt täielikku volitust kinnisvara iseseisvalt müüa, vaid olge ise protsessi juures.
– Ärge laske end supertulu ootuses pimestada utoopilistest hindadest. Äärmuslikke hindade pakkumine on ülimalt efektiivne tähelepanu kõrvalejuhtimiseks.
– Kõik lepingud peab hoolega läbi lugema. Ei ole mõtet häbeneda selgituste küsimist ja nõuda pisiasjade parandamist. Sageli loetakse lepinguid esimest korda siis, kui on vaja konflikte lahendada.
– Tehke selgeks omandiõiguse ja selle üleminekuga seonduv – nt. mis on vallasasi, mis kinnisasi ja kuidas nende puhul toimida.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine