Maa-amet müüb Tabasalus soodsalt krunte

-ameti homsel avalikul kirjalikul enampakkumisel on müügis kuus Tabasalu keskuses asuvat kõrghaljastusega krunti, mille ruutmeetri on vaid 200 krooni.

Kõik kuus elamumaa krunti jäävad Tabasalu alevikku Lehe teele ja Tammede alleele Rannamõisa-Klooga maantee ning pankranniku vahelise maalilise looduse rüppe. Kinnistutele on 2005. aastal kehtestatud , kõrvalkrundid on hoonestatud. Samas lähedal asub avalikult kasutatav Tabasalu looduspark.

Võiks arvata, et niisuguses kohas Tallinna külje all asuvad kinnistud lähevad oksjonile kõrge hinnaga. Tegelikult müüb aga krunte hinnaga 200 krooni . See tähendab, et 2500 ruutmeetrist natuke suurema alghind on veidi üle poole miljoni krooni.

Tähelepanuväärne on see, et sealsamas Lehe teel asuvat kinnistut müüb üks kinnisvaraportaal rohkem kui neli korda kallimalt ehk 820 krooni ruutmeeter.

Maa-ameti kommunikatsioonijuht Andres Põld kinnitas, et riigivarana müüdavat maad saab võõrandada üksnes kohaliku keskmise turuhinnaga. See tähendab, et alghinna määravad samasugused tehingud samas piirkonnas.

«Maa-amet leiab, et kinnisvaraportaalides olevad pakkumishinnad väljendavad soove ega arvesta alati hetke turuolukorda,» märkis Põld.

juhatuse liige ei pea oksjonil müüdavate Tabasalu kinnistute alghinda sugugi liiga madalaks. Maa-ameti pakutud ruutmeetri hind näitab tema sõnul, et amet tahab nendest kruntidest tõesti lahti saada.

Ta lisas, et praegu tehakse ka Viimsis kinnistute ostu-müügitehinguid juba 600 – 700 000 krooniga, mistõttu ei ole Tabasalu krundid sugugi liiga odavad.

«Seda võin küll öelda, et kinnisvaraportaalides müügis olevatest kinnistutest 70 – 80 protsenti on üle hinnatud,» kinnitas Sooman.

Ta lisas, et maa-amet läheneb kruntide müügile kindla metoodikaga ning ei pane hindu sugugi juhuslikult, nagu mitmed riigiasutused kahjuks teevad.

Sooman ütles, et kui välja jätta, siis tehti augustis Harjumaal vaid 25 hoonestamata elamumaa ostu-müügitehingut, juulis müüdi aga 27 niisugust maatükki. Samal ajal on hoonestamata elamumaa pakkumisi Harjumaal praegu 2800.

Kinnisvaraturu ülevaateid ja analüüse koostava firma Grupp juhatuse liige kinnitas, et madal alghind on iga enapakkumise juures see, mis tähelepanu köidab. Samas lisas ta, et maa-amet paneb kinnistutele tavaliselt mõistliku hinna. Seda võib ka Tabasalu kruntide puhul arvata.

«Käisin ka ise hiljuti ühel maa-ameti enampakkumisel ning seal jäid portaalides olevatest ahnetest hindadest ikka kõvasti alla,» mainis Toompark. «Portaalide hindu ei saa kindlasti võtta maa tegeliku väärtuse allikaks.»

Artikli autor on . Artikkel ilmus 16/09/2009 väljaandes Tallinnapostimees.ee.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC