Majanduskasv peegeldab investeeringute kasvu aeglustumist

Statistikaameti kiirhinnangu järgi Eesti majandus esimeses kvartalis kasvas aastavõrdluses 1% ja kahanes kvartalivõrdluses 1%.

Viimaste kvartalite jooksul on mõnevõrra suurenenud eksportiva sektori panus majanduskasvu, kuid siseturgu teenindavate tegevusalade areng oli kahesuunaline. Ehitussektor oli esimeses kvartalis languses, peegeldades investeeringute kasvu aeglustumist. Kaubandussektor aga kasvas, mis näitab tarbimise kasvu jätkumist. Tarbimist toetab ka majapidamiste kõrge kindlustunne. Võrreldes 2012. aasta neljanda kvartaliga mõjutas käesoleva aasta alguses majanduskasvu tõenäoliselt negatiivselt netotootemaksude laekumine.

kasvas esimeses kvartalis kiiresti, kuid suhteliselt nõrk väliskeskkond ei soosi veel ekspordi laiapõhjalist kasvu. Eksportiva sektori kasvu piirab praegu majanduse tagasihoidlik seis. See peegeldub ka Eesti tööstussektori ekspordis, mis suurenes esimeses kvartalis peamiselt tänu euroalavälistele turgudele, kusjuures tööstuse euroalale oli eelmise aasta tasemel. Euroopa majanduse tugevamat kasvu oodatakse alates käesoleva aasta teisest poolest.

Eesti peamiste kaubanduspartnerite Soome, Rootsi ja Venemaa majanduse madalseis on tingitud majanduse üldisest nõrkusest. Kuigi ja Rootsi tööstussektori toodangu kasvuootused on kõrgemad kui poole aasta eest, pole see veel reaalses tööstustoodangu kasvus kajastunud. Mõlema riigi tööstustoodangu maht jätkas esimeses kvartalis langustrendis. Venemaa majanduskasvu pärssis lisaks eksporditava toorme madal hind.

Peamistest kaubanduspartneritest kiirem tööstustoodangu kasv viitab Eesti tootjate tugevale konkurentsivõimele. Tööstussektori tööjõukulu kasv, mis möödunud aastal kiirenes, võib hakata edaspidi ekspordi konkurentsivõimet piirama. Kuna Euroopas on hinnasurve praegu väike, siis on tugeva konkurentsiga turgudel raske kulude kasvu müügihinda üle kanda.

Eesti Panga viimati avaldatud prognoosi kohaselt kujuneb 2013. aasta majanduskasvuks 3%.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC