Marmel Kinnisvara: Milleks mulle leping?

Marmel KinnisvaraSee on küsimus, mida iga maakler kuuleb regulaarselt. Vastuse saamiseks on ülimalt tähtis leping üksipulki läbi lugeda ja kliendile lahti seletada. Tihti arvavad viimased, et leping on vaid ühepoolselt kasulik ja maaklerid üritavad omanikke lepinguga lõksu püüda, et siis nende arvelt suuri vahendustasusid oma tasku pista. Loomulikult see nii ei ole ja kohe vaatame, kuidas tegelikult asjad käivad ja miks ainuesindusleping kindla maakleriga on just kõige õigem lahendus.

Lepingu eesmärk on selgelt paika panna poolte tingimused, kohustused ja eesmärgid. Tähtis on ka aru saada, et mõlemad osapooled töötavad tegelikult ühise eesmärgi nimel, millest võidavad eduka tehingu puhul nii klient kui ka maakler ühtemoodi. Tegelikult on maakler pigem omaniku „käepikendus”, võimaldades viimasel jõuda huvilisteni, kes muidu kättesaamatuks jääks. Lisaks toob maakler endaga kaasa kogemustel põhineva läbimõeldud plaani tegevuste ja turunduse näol. Tänapäeval pole maakler enam pelgalt vaid vahendaja, vaid ka nõustaja ja ekspert, kellega jagada oma muret ja leida vastuseid ja lahendusi keerulistele küsimustele. Heal maakleril on oma kontaktide seas alati olemas nii juristid kui ka ehituseksperdid.

Teine aspekt lepingu juures on kindlustunne, motivatsioon ja usaldus. Need elemendid on ülimalt tähtsad mõlemale osapoolele. Kliendil on kindlustunne, et seistakse eelkõige tema huvide eest läbi lepingus sätestatud maaklerile antud kohustuste, samuti motivatsioon, nähes maakleri teenuse põhjalikkust, mis kasutab ära kõiki võimalusi, et jõuda positiivse tulemuseni. Usaldus põhineb vastastikusel arusaamisel, kus klient usub oma maakleri lubatud tegevustesse, tema teadmistesse ja oskustesse ning teab, et selle rikkumise korral on ka temal õigus esitada nõue maakleri vastu, kas siis lepingu lõpetamise või leppetrahvi näol. Rääkides usaldusest, on tähtis ka uskuda ja usaldada maakleri soovitusi ja nõuandeid, eriti kui vestlus läheb turu hetkeseisu ja hinna peale. Hea maakler oskab hindajate ja kolleegide nõul hästi reguleerida vara hinda vastavalt kliendi ajalisele eesmärgile. Tihtilugu on see üks esimesi kiile, mis lööb lõhe kahe osapoole vahele, kuid maakleri teadmisi ja nõuandeid ei tasu alahinnata, sest kellelgi teisel pole turust nii head ülevaadet. Maakleri jaoks on need kolm punkti samuti ülimalt olulised. Läbi arutatud ja selge ühise sihi väljaselgitamine annab viimasele kindlustunde, et mõlemad osapooled saavad täpselt aru üksteise soovidest ja eesmärkidest. Motivatsioon ja usaldus käib maakleril käsikäes ja leping on selle vundamendiks. Maakler ei saa oma töö eest tasu enne, kui on jõutud eduka tehinguni. Kui seda ei juhtu, jääb ka tasu tulemata. See on suurim risk, mis üks maakler võtab. Siinkohal tuleb arvestada ka, et maakler on teinud kõik investeeringud oma enda aja ja vahendite arvelt. Seega teadmine, et klient on temaga algusest lõpuni on kõige suuremaks motivatsiooniks. Keegi ei tahaks peale suure töö ära tegemist teada saada, et tegelikult on võimalus, et see ei saa tasustatud.

Ka lepingud ise on väga erinevad, alates kõige lihtsamast suulisest kokkuleppest kuni põhjaliku mitme leheküljelise seadusest lähtuva dokumendini. Muidugi jääb sinna vahele veel erinevaid variante. Siin on tähtis aru saada, et lepingu vorm, selle põhjalikkus, maakleri tase ja ka töö kvaliteet on kõik omavahel tihedalt seotud. Suulise lepingu puhul ei lasu maakleril oma kliendi ees üldse erilisi kohustusi, mis tähendab, et näiteks kui on näha, et asjad ei edene, pole tal ka põhjust ega motivatsiooni antud varaga edasi tegeleda. Seega on selline lahendus pehmelt öeldes lihtsalt aja raiskamine ja loterii, mis ei too kliendile vähematki kasu. Korralik maakler korraliku lepinguga tagab kliendile selle, et viimane on tehingu igal etapil kõigega regulaarselt kursis, nii heas, kui halvas. Isegi kui kõik ei lähe nii hästi, kui soovitud, teab klient, et tema maakler on endast kõik oleneva andud ja teinud rohkem, kui klient ise eales saaks.

Kui Sinu kindel soov on meie konkurentsitihedal kinnisvaraturul leida eelis teiste ees, siis tea, et kõik algab maaklerist, kellega leiad ühise suuna ja keele. Küsimus ei tohiks olla, et kas peaks läbi maakleri müüma, vaid millist maaklerit valida ning kellel on kõige korralikum leping, mis tõeliselt seisab ka kliendi huvide eest.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine