Millal saabub õige aeg osta kinnisvara?

Korterite hinnad langevad ja enamik ostjatest ootab languse jätku. Juulikuise seisuga on Tallinna korteriomandite keskmine hind langenud tipphindadest 2007. a. märtsis 22%. Müüjad küll kinnitavad igakuiselt jätkuvalt, et hindade põhi on käes, kuid numbrid räägivad teist keelt.

Millal saabub turu põhi?

Illustratsioon

Ostjatel on küsimus, et millal on parim ehk rahaliselt soodsaim aeg kinnisvara ostmiseks? Millal saabub turu põhi? Selge on, et langeval turul ostu sooritada on kaheldava väärtusega – vara väärtus langeb. See võib tingida vajaduse eluasemelaenu kiiremaks tagastamiseks ja/või täiendava tagatise leidmiseks. Igal juhul laenuvõtjale ebasoodne ja ebameeldiv tegevus.

Jälgima peaks tehingute arvu ja hinnalangust

Illustratsioon

Aimdust ajast, millal võiks turu põhi saabuda annab hinnalanguse pidurdumine. Täna veel sellist märki turul ei ole – hinnalangus pigem kiireneb. Võib arvata, et hinnalanguse pidurdumise järel saabub ühel momendil stabiilsus korterihindades, mis mõne aasta pärast ehk ka tõusuks pöörduda võib.

Teine asi, mida jälgima peaks, on tehingute arv – kui tehingute arv hakkab tõusma, siis on eeldust arvata, et ostjad on turule tagasi tulnud ning hinnalangus hakkab peatuma. Kuigi tehingute arvu langus juulis otsustuvalt pidurdus, siis trendi pöördumist on veel vast vara oodata – pigem on tegemist ühekuise kõrvalekaldega turu üldisest suundumusest.

Keskmist korterit ei ole olemas

Vaatamata selgele turu langustrendile nii hindade kui tehingute arvu osas peab koduotsiv inimene aduma, et turu keskmist objekti ei ole olemas. Kinnisvaraturg ei ole aktsiaturg, kus vahet pole, milline elektrooniline väärtpaber pangakontol asub. Kinnisvara ja seega ka korterite üks põhiomadus seisneb selles, et iga kinnisvaraobjekt on ainulaadne.

Ainulaadsus tähendab omakorda seda, et koduotsijale sobib turulolevatest pakkumistest tõenäoliselt ainult mõni üksik. Kui koduotsija leiab, et talle sobib turulolevatest pakkumistest asukoha, toalisuse, pindala, kvaliteedi ja muude parameetrite poolest vaid mõni, siis nende omanikud ei pruugi hinnalangetamisega keskmisel tasemel kaasa minna.

Sellisel juhul on koduotsija võimalus teha oma nõudmistes järeleandmisi ning otsida soodsama hinnaga pakkumisi. Alternatiivne võimalus on ootama jääda, et sobilikke korterite pakkujad tuleksid üldise hinnalangetamisega kaasa. Kui pakkujad seda ei tee ja äkitsi õnnestub korter müüa mõnele teisele ostjale, siis on meie koduotsija valikuvõimalused veelgi ahtamaks muutunud.

Kauple julgelt

Illustratsioon

Konkreetne soovitus tänastele koduotsijatele on järgmine. Kui uut elamist on vaja, siis tasub korterit otsida ja osta ka tänasel turul. Leidke vähemalt kolm-neli sobilikku pakkumist ja kaubelge julgelt. Otsuse tegemisel tuleks lähtuda eelkõige sellest, kas suutsite hinna vastuvõetavaks kaubelda ning kas korter ikka vastab kõigile nõudmistele.

Vahel ei ole hind kõige olulisem tegur. Seda juhul kui korteriga kaasneb mõni eriväärtusega tegur. Kui ikkagi lapse koolimaja asub naabermajas, siis võib olla üksjagu mõistlik tasuda korteri eest natuke kõrgemat hinda. Vastutasuks saab laps lihtsa ja turvalise koolitee.

Kinnisvarahinnad võivad küll langeda, kuid perspektiivis 5-10 aastat ei ole see eriti oluline. Enamus inimestel ei ole võimalust raisakullina turul ringi otsida, et leida hättasattunud inimene, kellelt paaripäevase otsusega korter võileivahinna eest välja osta. See nõuab kiiret otsustamist, vabasid finantsvahendeid ning põhjalike teadmisi kinnisvaraturust.

Tallinna korteriomandite keskmise hinna ja tehingute arvu muutus võrreldes eelmise aasta sama kuuga

Tallinna korteriomandite keskmise hinna ja tehingute arvu muutus võrreldes eelmise aasta sama kuuga

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC