Narva linnusest moodsat külastuskeskust kujundava arhitektuurikonkursi võitja on selgunud

Narva vappTäna selgus SA Narva Muuseumi poolt välja kuulutatud arhitektuurivõistluse võitja. Võistluse eesmärgiks oli saada lahendus, mis aitaks praeguse linnuse baasil arendada välja moodsat muuseumi, konverentsikeskust ja vabaõhusündmusi siduv paik, mis peaks riigi idaväravana olema avatud nii Eesti nüüdiskultuurile kui ka rõhutama pärandit. Narva linnusesse kavandatav külastuskeskus on plaanis tervikuna välja ehitada viie aasta jooksul, ning osaliselt avatakse see külastajatele juba 2018. aastal.

Kultuuriministeeriumi arhitektuuri- ja disaininõuniku ning arhitektuurikonkursi žürii liikme Veronika Valgu sõnutsi oli kolmeosaline võistlusülesanne äärmiselt keeruline, kus osaleja pidi üles näitama oskusi nii muinsuskaitse, maastikuarhitektuuri, sillaehituse kui ka uue hoone kavandamisel. Seda kõike nii, et vana ja ajalooline eristuks selgelt uuest ja tänapäevasest ning kokku moodustuks terviklik ruumiline ansambel.

Ülesande keerukusele vaatamata laekus konkursile mitmeid tugevaid ja läbimõeldud kavandeid ja võidutöö täidab võistluse eesmärki igati hästi.

„Mulle endale meeldis ehk kõige enam II koha saanud töö, mille minimalistlik ruumikäsitlus on mulle isiklikult esteetiliselt veenvam ja kus lahenduse mõjulepääsevusele aitab kaasa ka läbimõeldud valguslahendus, mis hõlmab nii eksponeeritavaid väljapanekuid kui ka hoonekompleksi kui ajaloolist mälestist tervikuna. Üldine lahendus on teostatud tugeva pieteeditundega, töö suhtub ajaloolisesse substantsi võrreldes teiste töödega kõige säästlikumalt ning oleks visuaalse kontseptsiooni mõttes olnud kahtlemata väärt ka esikohta,“ ütles Valk.

„Esikohatöö omakorda köitis muuhulgas sellega, et autorid on kavandanud linnuse lõunatorni juurest täiendava lisapääsu promenaadilt üles linnuse õuele. See võte ei järgi küll otseselt võistlustingimustes etteantud väravate-sissepääsude skeemi, kuid on iseenesest väga hea mõte, mis väärib elluviimist. Žürii hindas ka seda, et inimeste liikumine on selle töös kõige põhjalikumalt läbimõeldud,“ lisas Veronika Valk.

SA Narva Muuseumi poolt välja kuulutatud arhitektuurivõistlusele esitati kokku viis tööd. Konkursi tulemusena auhinnati kolme võistlustööd ning kaks said ergutuspreemiad:

  • I preemia, (20 000 eurot), ideekavand märgusõnaga „Kaks sõpra“, autorid Kalle Vellevoog, Tiiu Truus, Lidia Zarudnaja, Martin Proomik (arhitektuuribüroo JVR);
  • II preemia (15 000 eurot) ideekavand märgusõnaga „Ulm“, autorid Jaan Kuusemets, Ãœllar Ambos, Pille Noole, Kaisa Lasner, Ionnais Lykouras (arhitektuuribürood DAGOpen, LÃœNK Arhitektid);
  • III preemia (10 000 eurot) ideekavand märgusõnaga „Aedificium“, autorid Ott Kadarik, Mihkel Tüür, Kristi Tuurmann, Kadri Tamme, Marleen Stokkeby, Viktoria Andrejeva, Constantine Rybkin, Tanel Trepp (arhitektuuribüroo Kadarik Tüür Arhitektid).

Samuti anti välja kaks ergutuspreemiat (á 3500 eurot), mille pälvisis ideekavandid „Valge“, autorid Ralf Lõoke, Maarja Kask Salto arhitektuuribüroo OÜ-st ja „Vool“, autorid Mari Hunt, Karin Tõugu, Aet Ader, Kadri Klementi, Kalle Komissarov, Kaspar Krass, Merilin Kaup (arhitektuuribüroost OÜ b210).

30. juulil kl 16.00 avatakse Narva linnuse esimesel korrusel näitus, mis võimaldab kõigil linnuse külastajatel konkursile esitatud kavanditega tutvuda.

Võistluse auhinnafond rahastati Kultuuriministeeriumi, Kultuurkapitali ja SA Narva Muuseumi toel. Narva linnuse ehitus on kavas rahastada EL struktuurfondide meetmete toel.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

02.04.2024 Korteriühistu juhtimise ABC