Nipid koduostjale: mis on kodulaenu intressimäära fikseerimine?

Nõuanded koduostjale. Praktilised nõuanded, kuidas leida unistuste koduKäsiraamatu “Nõuanded koduostjale. Praktilised nõuanded, kuidas leida unistuste kodu” autor Tõnu Toompark annab nõu koduostmise teemadel.

Väga sageli kasutatakse eluasemelaenu baasintressimäärana kuue kuu euribori. See tähendab, et laenu lõplik intressimäär, mis koosneb fikseeritud riskimarginaali ja baasintressimäära summast, püsib muutumatuna kuus kuud ehk pool aastat. Muutumatu intressimäär tähendab, et fikseerimise perioodi jooksul on laenumaksed muutumatud.

Seejärel korrigeeritakse summaarset intressimäära vastavalt korrigeerimise hetke kuue kuu euriborile. Intressimäära muudatus toimub laenuvõtja jaoks automaatselt ja sellega ei kaasne laenulepingu muutmisi või uuesti allkirjastamisi.

Harvem kasutatakse baasintressimäärana näiteks ühe kuu euribori. See tähendab laenuvõtja jaoks seda, et intressimäär muutub iga kuu. Viimase kuue aasta jooksul on ühe kuu euribor olnud alati madalamal kui kuue kuu euribor. See tähendab, et laenuvõtja jaoks on ühe kuu euribori baasintressimääraga eluasemelaen odavam.

Laenuvõtja võib eluasemelaenu pikaajalist fikseerimist pidada enda jaoks justkui kindlustuseks, mille abil ta garanteerib, et laenumakse suurus kokkulepitud aja jooksul ei muutu. Praktilises elus tähendab eluasemelaenu intressimäära fikseerimine kindlustunnet, kuid selle kindlustunde eest tuleb reeglina maksta pisut kõrgemat intressimäära kui samal hetkel muutuva intressimäära puhul.

Küll peab laenuvõtja arvestama, et fikseeritud intressimääraga laenulepingu katkestamine võib laenuvõtja jaoks olla seotud suuremate kulutustega. Nimelt tekkib laenuandjal intressimäära fikseerimisel õigustatud ootus, et leping fikseerimisperioodi kehtib. Kui nüüd leping katkestada, on laenuandjal õigus nõuda laenuvõtjalt leppetrahvi.

Seetõttu ei ole eluasemelaenu intressimäära fikseerimisele mõistlik mõelda, kui mõttes mõlgub eluaseme vahetus, mis omakorda seondub laenulepingu lõpetamisega.

USAs pakutakse eluasemelaenude intressimäära fikseerimist isegi näiteks 25 aastaks. Eesti pangad on pakkunud võimalust eluasemelaenu intressimäära fikseerimiseks kolmeks või viieks aastaks.


Kinnisvaraanalüütik Tõnu ToomparkLoe pikemalt nii eeltoodud kui muudest nõuannetest käsiraamatust „NÕUANDED KODUOSTJALE”, mille autor on kinnisvarakonsultant Tõnu Toompark. Käsiraamatu saad osta Kinnisvarakooli raamatupoest.


Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.04.2024 Üürikoolitus