Notarid tegid aastaga üle 300 tuhande ametitoimingu

Notarite KodaMöödunud aastal tegid 91 Eestis tegutsevat notarit kokku 315 704 ametitoimingut kogukäibega 28 miljonit eurot. Seega keskmiselt tegi iga notar aastaga 3469 ametitoimingut. Toimingute arv kasvas võrreldes 2016. aastaga 7,5% ning viimati ületas notariaalsete toimingute arv 300 tuhande piiri aastal 2009.

Notarite Koja esimehe Merle Saar-Johansoni sõnul on toimingute suure üldarvu kõrval märkimisväärne, et notariaalsete ametitoimingute arv kasvas kõigis tööpiirkondades, välja arvatud Hiiumaal, kus toimingute arv jäi samaks. „Enim kasvas toimingute arv Harjumaal, Tartumaal ning Ida- ja Lääne-Virumaal. Notarite ametitoimingutest 74 219 ehk ligi veerand olid kinnisvaratehingute tõestamised, millest omakorda kinnisvara müügilepinguid 51 773,“ ütles Saar-Johanson.

Pärimismenetlusi algatati 10 443 ning testamente tõestati 7059 korral. Abieluvaralepinguid tõestati 956, ühisvara jagamise kokkuleppeid 673 ja kooselulepinguid 23. Samuti kinnitasid notarid 472 abielu ja 325 lahutust ning väljastasid 8667 apostilli.

Notariaalse teenuse keskmiseks hinnaks kliendi jaoks kujunes seega ligikaudu 88 eurot toimingu kohta. See summa katab ühtlasi kõiki toiminguga seonduvaid otseseid ja kaudseid kulusid – sealhulgas toimingute ettevalmistamine, bürooruumide rent ja ülalpidamine, tööjõukulud ning infosüsteemide arendus, haldus ja turve. Kokku töötab 63-s Eesti notaribüroos koos notaritega ligi 500 inimest.

Merle Saar-Johansoni sõnul on rahvusvaheliste uuringute kohaselt notariaalsete toimingutega seotud kulud Eestis ühed madalamad Euroopas. „Meie ülesandeks on pakkuda kodanikele taskukohast õigusnõustamist ning turvalisi ja mõistliku hinnaga tehinguid. Loomulikult arendame järjepidevalt oma teenuseid ning rakendame sealjuures üha uusi e-lahendusi,“ lisas Saar-Johanson.

Notarite kohustuseks on muuhulgas ka e-notari ning notarite vastutusel olevate pärimisregistri ja apostilliregistri arendamine ja ülalpidamine. „2017 oli kindlasti murdeline aasta, sest notaritele anti üle seniste kohtulike registrite ja kantseleide tegevus ning aasta lõpus käivitus ka apostillide taotlemise portaal,“ ütles Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson.

Selle aasta märtsist teevad notarid kandeid ka abieluvararegistrisse, millega liigub abieluvararegister samuti notariaadi vastutusele ja ülalpidamisele. Lisaks valmib järgmise aasta lõpuks veebi kaudu notariaja broneerimist võimaldav E-notari kolmas versioon ning notaritehinguid videosilla kaudu teha võimaldav kaugtõestuse tarkvara.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine