Nõuanne: Kuidas müüa kinnisvara – müügi asemel väljaüürimine (1/3 osa)

Jätkame taas KV.EE nõuanderubriigis teemaga, kuidas kinnisvara müüa. Eelmisel korral kirjutasime valduse üleandmisest ja kahe korteri lõksust. Seekord kirjutame sellest, milliste kriteeriumide alusel peaks kaaluma korteri mahamüümisele alternatiivina selle üürileandmist.

Olukorras, kus olete otsustanud liigseks muutunud või muutuva korteri maha müüa tasub kaaluda hoopiski selle üürileandmist. Korteri üürileandmise eesmärk on toota jooksvat üüritulu ning teenida ka korteri turuväärtuse tõusu pealt.

Üürihind ja selle muutus

Otsustades korteri mahamüümise asemel väljaüürida tuleks selgeks teha, millised on piirkonna üürihinnad. Üürihindade ja nende dünaamika kohta leiab statistika portaali KV.EE statistikarubriigist.

Tähelepanu tasub pöörarata sellele, et KV.EE statistika näitab pakkumishindu. Tehinguhinnad on pakkumishindadest reeglina pigem allpool.

Üürihinna osas võib nõu küsida ka maakleritelt, kes üüriturul aktiivsemalt tegutsevad.

Kui üürihinnad on pigem tõusmas ja võimalik tulu on pigem suurenemas, siis tasuks kaaluda korteri müümise asemel selle väljaüürimist.

Konkurentsiolukord, vakantsus ja selle muutus

Üürihinna juures peab paralleelselt vaatama, milline on konkurentsisituatsioon ehk kui palju on piirkonnas pakkumisi. Sellegi info leiab parimal kujul KV.EE statistikarubriigist.

On selge, et mida enam on konkureerivad pakkumisi seda enam on surve all üürihind ning seda raskem on elamispinda välja üürida.

Seejuures on tähtis ka see, et isiklike finantskalkulatsioonide juures tuleb arvestada sellega, et väljaüüritav korter seisab ka mingi aja tühjana. Seda näiteks ajavahemikul, mil üks üürnik on pinnalt lahkunud ja teist ei ole õnnestunud veel leida.

Vakantsuseperioodil tuleb korteriomanikul endal leida rahalised vahendid kommunaalkulude katmiseks, mille üürniku olemasolul viimane kinni maksab.

Kui konkurentsiolukord tundub liiga tihe, et seal mõistliku hinnaga korter välja üürida, siis tasub mõelda pigem korteri mahamüümisele.

Vara turuväärtuse tõus

Jooksvate üüritasude kokkukorjamise kõrval on üüriärist tulu saamise vahend väljaüüritava vara väärtuse tõus ajas.

Seetõttu on oluline prognoosida, kas kinnisvarahinnad on lähima kolme kuni viie aasta jooksul pigem tõusmas või pigem langemas. Kui hinnad on pigem langemas, siis ei ole üüriärisse suurt mõtet sukelduda ja mõistlikum on kinnisvara müüa.

Kui aga vara väärtused näitavad pigem tõususuunda, siis võib üürileandja selle arvelt isegi leppida madalama igakuise üürituluga lootuses peamise tulu teenida just hinnatõusu arvelt.

Üürikorteri kindlustus on kallim

Üürikorteri puhul annab inimene endalekuuluva korteri kasutada võõrale inimesele. Maandamaks riske, mis on seotud sellega, mida too võõras inimene korteris ette võib võtta on ehk mõistlik korter kindlustada.

Kui väljaüüritav korter on laenu tagatiseks hüpoteegiga koormatud, siis on kindlustuskohustus laenulepinguga tõenäoliselt niigi juba kokku lepitud.

Korterit kindlustades tuleks ära märkida, et see on välja üüritud. See küll tõstab pisut kindlustusmakse suurust, kuid siiski tagab, et probleemide tekkel ei tekki küsimusi kindlustusumma väljamaksmisega.

Nõuanderubriigi järgmises osas jätkame müümisele alternatiivina väljaüürimise käsitlemisega. Järgmisel korral tuleb juttu tulumaksuga seonduvatest küsimustest korteri väljaüürimisel.

Vaata lisaks, mida soovitavad KV.EE nõuanded või konkreetsemalt postituste sarja “Kuidas müüa kinnisvara“.

Eelmised nõuanded sarjast “Kuidas müüa kinnisvara

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

02.04.2024 Korteriühistu juhtimise ABC