Nõuanne: Kuidas müüa kinnisvara – müügihinna määramine (1. osa)

Jätkame nõuanderubriiki kinnisvaramüüjale. Järgnevalt käsitleme seda, kuidas määrata müüdavale korterile müügihind ja milliseid allikaid selle jaoks kasutada.

Teoreetiliselt määrab hinna nõudlus ja pakkumine. Ehk turul on kusagil ringi liikumas hulk kinnisvaraostjaid, samuti hulk kinnisvarapakkujaid. Kuidas aga määrata müügihind müüja seisukohast lähtuvalt?

Maa-amet annab tehinguhinnad

Selleks on mitmeid võimalusi. Esimene võimalus neist on pöörduda Maa-ameti statistikabaasi poole ja vaadata, millise keskmise ruutmeetrihinnaga piirkonnas tehinguid tehakse. Maa-ameti andmebaas annab võimaluse leida nii piirkonna keskmine hind, mediaanhind (ehk hind millest pooled tehingud on tehtud kallima ja pooled odavama hinnaga), samuti maksimaalne hind.

Maa-ameti andmebaasist tulenevate numbrite juures tuleb kindlasti tähelepanu pöörata sellele, et sealsed korteriomanditehingute ruutmeetrihinnad lähtuvad korteriomandi kogupindalast. See kogupindala võib uutel ja vanadel majadel erineda. Nii näiteks on nõukogudeaegsete korterite puhul korteriomand piiratud korteri enda pinnaga ilma rõduta. Uutel korterelamutel võib kogupinna sisse kuuluda ka rõdu/terrass ja/või panipaik.

Pakkumised portaalides

Tehinguhindade kõrval tasub uurida, millise hinnaga on piirkonnas pakkumisel analoogsed korterid-majad. Selleks tuleb pöörduda KV.EE otsingumootori poole ja sooritada vastav päring.

Konkureerivate pakkumiste puhul tuleb alati tähelepanu pöörata sellele, mida antud hinna sees pakutakse. Mõnel puhul pakutakse uut korterit valge karbina, teisal möbleeritud, kuid kasutatud korterit. Mõnel puhul kuulub hinna sisse panipaik ja parkimiskoht, teisal tuleb nende eest mitte väga tagasihoidlik summa juurde maksta.

Lisaks üksikpakkumistele on portaalist KV.EE võimalik leida ka piirkonna keskmine pakkumishinna tase. Seda saab aluseks võtta mõeldes, kas sinu müüki pandav korter või maja võiks olla alla või üle piirkonna keskmise taseme.

Pakkumishindade juures on oluline ka see, et tegemist on müüja esimese pakkumishinnaga. Üldjuhul toimub reaalne tehing pakkumishinnast allpool sel lihtsal põhjusel, et rahapuuduses vaevlevad kinnisvaraostjad soovivad vägisi hinda alla kaubelda.

Kinnisvaraturu ülevaated

Pakkumiste kõrval tasub uurida kinnisvara vahendusbüroode kodulehtedelt, kas mõni neist on teinud müügiobjekti piirkonnast ehk värske turuülevaate, kus kirjutatakse, mis piirkonnas toimub ja millise hinnaga tehinguid on tehtud.

Ülevaadete rubriik on olemas ka portaali KV.EE blogis, kust leiab lühikommentaari ja hinnainfo erinevate piirkondade ja erinevate sektorite kinnisvaraturu kohta.

Ülevaadete puhul tasub ettevaatlik olla, sest need opereerivad reeglina keskmiste väärtuste ja üldisemate trendidega. Samas enamasti ei ole kõik turu üldised trendid laiendatavad igale kinnisvaraturu üksikobjektile. Arvestama peab ikkagi müügiobjekti eripäradega.

Soovitused

Nõuanderubriigi järgmises osas jätkame müügihinna määramise teemaga.

Eelmised nõuanded

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine