Nõuanne: Kuidas müüa kinnisvara – ülesandepüstitus

Järgnev artikkel avab sarja nõuannetest, mida peaks eraisikust kinnisvaramüüja järgima, et müügitulemus parim saaks olema.

Kinnisvaramüügi esmane kriteerium on aeg

Müüja peab selgeks tegema kui kiiresti on tal müügiga tulemuseni vaja jõuda. Loomulikult on esmane vastus sellele küsimusele, et mida varem, seda parem. Siiski peaks müüja selgelt paika panema viimase kuupäeva, milleks müügitehing peab tehtud ja raha kontole laekunud olema. Eesmärgistatud tegevus aitab protsessi käigus hinnata, kas toimub piisava kiirusega liikumine õiges suunas.

Müügi kiiruse põhjused võivad tuleneda erinevatest teguritest. Kui on plaan mai kuus teise riiki kolida ja kolimist müügist laekuvast rahast finantseerida, siis on selge, et hiljemalt aprillis tuleb ostjaga notaribürood külastada.

Müüki võib tagant kiirustada asjaolu, et uus kodu on juba ostetud ja pank nõuab vana eluaseme kiires korras müümist, et suureks paisunud laenust osa kustutatud saaks.

Tõsisem on asi siis kui ukse taga on pankurid koputamas, kes hilinenud laenumaksete pärast on tõredaks muutunud ning hirmutavad kohtutäituri kaela saatmisega. Selline olukord ei ole loomulikult midagi meeldivat. Samas nõuab see eriti aktiivset tegutsemist, et probleemid kõrvaldatud saaksid ega hakkaksid kuhjuma.

Teine samm on müügihinna määramine

Oluline, mis eesmärgiks seatud müügiprotsessi kiirusest sõltub, on müügiprotsessi ahela järgmine samm ehk müügihinna määramine.

Kui korter on vaja maha müüa kiiresti, siis on selgelt vähem aega selle potentsiaalsetele ostjatele tutvustamiseks. Lühem müügiperiood tähendab üldjuhul alati ka madalamat müügihinda.

Seevastu kui müügiga väga kiiret ei ole ja on võimalust „kalastada“, siis on võimalus esmane müügihind kõrgemaks määrata – äkki pikem müügiperiood aitab leida inimese, kes sinu müügipakkumises näeb seda ainuõiget kodu, mille eest on ta valmis mida iganes maksma.

Siin aga tasub tähele panna, et liiga kõrge esmane hind võib jätta korteri-maja liiga pikaks ajaks turule. See aga võib võimalikes ostjates tekitada küsimusi ja hirme, mis on selle maja juures see probleem, et seda keegi ära osta ei taha.

Sageli on ka ostja jaoks läbinähtav, et müüja küsib kauba eest liiga kõrget hinda. Tagasihoidlikum inimene, kes hinna üle kauplemisest väga vaimustuses ei ole võib kõrge hinna puhul ostuotsusest hõlpsalt loobuda. Ta ei pruugi teada, et müüja on peale esimest küsimist kohe valmis hinna oluliselt allapoole laskma ja jõudma „mõistlikule hinnatasemele“.

Liiga madal müügihind aga jätab müüja selgelt osast potentsiaalsest müügirahast ilma. Samas võib madal hind tekitada konkurentsi ostjate vahel. Müüja jaoks positiivne asjade kulg on, kui ostjad hakkavad üksteisevõidu hinda üle pakkuma.

Soovitused

  • Määra kui kiiresti soovid korteri müüa.
  • Ära määra liiga kõrget hinda – see ei aita müüa.
  • Liiga madal hind jätab sind osast tulust ilma.

Nõuande järgmisest osas kirjutame sellest, milliseid allikaid kasutada, et elamispinna müügipakkumise juures konkreetse numbrilise pakkumishinnani jõuda.

 

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.04.2024 Üürikoolitus