Omavalitsused hindavad koostööd aadresside korrastamisel Maa-ametiga heaks

Maa-ametMaa-ameti sel kevadel korraldatud küsitlus näitas, et kohalikud omavalitsused on rahul aadressiandmete korrastamisel ametilt saadava abi ja tugiteenustega. Enamik vastanutest hindas koostööd heaks.

Aadressiandmete korrastamine ja ühtlustamine on kohalike omavalitsuste ülesanne. Maa-amet on selle töö hõlbustamiseks loonud aadressiandmete süsteemi ADS menetlusrakenduse, mis võimaldab hoonete ja maaüksuste aadresse näha ja töödelda ühtses süsteemis. Küsitluse eesmärk oli saada teavet aadressiandmete korrastamisega seotud probleemide ning ettepanekuid nende lahendamiseks.

Küsitlusele vastas 108 omavalitsusametnikku. Enamik vastanutest tunnustas Maa-ameti tuge ja hindas menetlusrakenduse toimimise heaks. Positiivselt hinnati rakenduse pidevat arendamist ja andmete kvaliteedi paranemist. Ka oldi väga rahul võimalusega saada aadressiandmete korrastamisel Maa-ametist kiiret abi telefoni teel. Andmekorrastust on tunduvalt hoogustanud seegi, et kuni 2014. aasta novembrini saavad omavalitsused selleks tööks rahalist tuge riigieelarvest.

Probleemidena tõstsid aadresse korrastavad ametnikud esile andmete keerukust ja erilisust ning tõrkeid erinevate andmekogude omavahelises ühildamises (nt ehitisregistriga). Maa-ametilt sooviti praktilise juhendamise ning koolituste ja seminaride korraldamise jätkamist.

Aadressiandmete korrastamise näeb ette 2011. aastal jõustunud ruumiandmete seadus. Korrastamise eesmärk on tagada hoonete, korterite ning maaüksuste aadresside ühtne määramine ning vastavus meie keele- ja kultuuriruumiga. See omakorda hõlbustab meie kõigi suhtlemist mitmete asutustega, nagu näiteks rahvastikuregister, maksu- ja tolliamet, kuid ka haigekassa, pangad, kindlustusettevõtted jne. Ka tagavad täpsed aadressid selle, et kiirabi, politsei ja päästeteenistus jõuavad vajadusel kiiresti kohale ning kirjad ja postipakid jõuavad õige omanikuni.

ADS-is on üle 2,40 miljoni objekti ehk siit leiab teavet ligi 1,2 miljoni hoone, 590 000 korteri ja muu hooneosa, 648 000 katastriüksuse, 15 maakonna, 215 kohaliku omavalitsuse (linnad ja vallad), 4469 asustusüksuse (külad, alevikud, alevid, vallasisesed linnad), 14 linnaosa, üle 16 000 liikluspinna (nt tänavad ja puiesteed) ja 650 väikekoha (endised aiandusühistud, suvilaühistud jt) kohta.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine