Osta või üürida?

Uut elamispinda otsides seistakse sageli küsimuse ees, kas uus korter või maja osta või võtta see hoopiski üürile. Ühest ja alati õiget vastust sellele küsimusele ei ole, kuid siiski on olemas rida tegureid, mis kallutavad otsust ühele või teisele poole.

Piirkonnas elamise aeg

Kui on plaan minna teise linna aastaks-paariks õppima, siis ei ole kindlasti mõtet hakata läbima korteri otsimise ja laenu võtmise kadalippu. Ainuüksi tehingu sõlmimise kulud, mis kinnisvaratehingu juures on üsna märgatavad, muudavad paariks aastaks elamispinna ostmise mõtetult kulukaks.

Majanduslik seisukord

Kinnisvara ostetakse tavaliselt laenu abil. Kui sissetulek ei võimalda laenu võtta või puudub omafinantseerimiseks vajalik rahasumma, siis on ilmselge, et tuleb ostmise asemel otsustada üürimise kasuks.

Ostust loobuda või seda edasi lükata tasub ka juhul, kui on oodata majandusliku seisukorra märgatavat paranemist – sissetulekute kasvu järel võivad kasvada soovid ja nõudmised.

Peresuhted

Kui perekonnas on ettenäha suurenemist või vähenemist, siis peab kinnisvara soetamise puhul sellega arvestama. Eriti vastutustundetu nii enda kui kaaskondlaste ees on kinnisvara osta ebastabiilsete peresuhete puhul – näiteks kui oodata võib lahutust.

Maksusoodustused

Eluasemelaenu intressid on tulumaksuvabad. Üürimise puhul selliseid soodustusi ei ole.

Elustiil

Kas dilemma ees seisja elustiil üldsegi sobib majaomanikuks hakkamisega? Omand toob kaasa kohustused tagada läbi mõtestatud hooldus- ja haldustegevuse maja ehk investeeringu väärtuse säilumine ja suurenemine. Üürikorteri puhul vastutab maja üldise olukorra eest majaomanik.

Stabiilsus

Üürikorterist võib omanik üürniku välja ajada. Kuigi see ei ole elamuseadust järgides just kõige kergem, siis praktikas räägib tihtipeale midagi muud. Ostetud kodu puhul on ülimalt oluline, et see tagab stabiilsuse ja turvatunde tuleviku suhtes, mida üürikorter ei pruugi alati pakkuda.

Alternatiiv raha kasutamisele

Kodu ostmist tuleb vaadelda kui investeeringt, mis peab olema tulus. Kinnisvarainvesteeringud on teatavasti väheriskantsed ja sellest tulenevalt ka madalama tulumääraga.

Riskialtimal inimesel, kel on olemas raha paigutamiseks olemas maja või korteri ostmisest tulusam projekt, tasub tõenäoliselt osustada kodu üürimise kasuks, et investeerida olemasolev raha suuremat kasumit tootma.

Kokkuvõtteks tuleb öelda, et üürimise või ostmise kasuks otsustamine on valik, mis tehakse mitmeteks aastateks, ostu kasuks otsustatakse isegi aastakümneteks. Sestap tasub aeg maha võtta ning otsustamisega mitte tormata. Targem, st. tulusam on otsuse poolt- ja vastuargumendid emotsioonideta läbi arutada ja alles seejärel langetada lõplik otsus.

Kriteeriumid ostu vs. üürimise kasuks otsustamisel:

– piirkonnas elamise aeg;
– majanduslik seisukord;
– peresuhted;
– maksusoodustused;
– elustiil;
– staibiilsus;
– alternatiiv raha kasutamisele.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine