Pankrotihaamer kolksub kümnete kinnisvarafirmade kohal

Veel aasta eest kurtsid pankrotihaldurid raske elu üle – kõigil minevat nii hästi, et neil on peenike peos. Ent juba lähikuud tõotavad halduritele tuua kümneid ja kümneid kinnisvaraarendajatest kundesid.

Alates sügisest on pankrotti läinud seitse kinnisvaraarendajat, oma järge ootavad veel kümned firmad. Pankrotihaldur Olev Kuklase «portfellis» on kaks põhja läinud firmat – Kadriorus kahe elumajaga kimpu jäänud Kaimag Invest ja kinnistuid kokku ostnud Tregore Vara.

«Ma ei usu, et senised seitse pankrotiohvrit viimasteks jäävad – kui maailma rahaturu olukord ja pankade poliitika just väga äkitselt ei muutu,» tunnistas Kuklase. Tema hinnangul valitseb kinnisvaraarenduses praegu ärev vaikelu.

Algas kaevikusõda

Seis muutus raskeks eelmise aasta teises pooles. Nagu ütleb Kuklase kolleeg Andres Hermet, algas siis kaevikusõda. Mõisteti küll olukorra tõsidust, samas oodati asjade paranemist ja ka pangad ei kiirustanud laenulepinguid lõpetama.

Pankrotti läinud kinnisvarafirma omanik, kes soostus rääkima vaid anonüümselt, oli oma väljendites otsekohesem.

«Ametlikes Teadaannetes ei kajastu miskit!» kommenteeris kohvikuärisse suundunud ettevõtja. «See on alles algus, kaheksa firmat ei anna toimuvast objektiivset pilti. Mõned venitavad veel, aga jõuavad lõpuks ikka selleni, et firma tuleb likvideerida. Praegu on mõistlik kinnisvaraärist pageda, kuis jalad kannavad.»

Tüüpiline pankrot pole kahe vaatusega kurblugu ahnusest ja pättusest ning sellele järgnevast õiglasest karistusest. Pigem on see draamaseriaal ahvatlevast võimalusest, eufooriast, ehitushindade ootamatust ja plahvatuslikust tõusust, kadunud ehitajaist, täitmata lepinguist ning viimaks valuläve ületanud lõpphindadest.

Ostjate kadumine on end pahatihti lõhki laenanud arendajad jätnud poolikute projektide ja armutult tiksuvate pangaintresside otsa. Seepärast ongi väiksemad arendajad, kel suurettevõttega võrdväärset rahapolstrit päästerõngaks pole, nõus müüma maju ja kortereid kas või alla omahinna.

«Tallinnas-Harjumaal on müümata 4500 korterit, intress aga tiksub,» rõhutas kinnisvaraspetsialist Tõnu Toompark.

Pooleli ehitised

On tõenäoline, et peagi hakkab arvukalt pankrotiavaldusi kohtusse saatma ka maksu- ja tolliamet. Kui pangal kannatus katkeb ja firma kinnisvara õnnestub võla katteks maha müüa, saab pank reeglina ka kogu raha. Arendajale jääb aga kohustus tasuda müügihinnalt käibemaks.

Hermeti kinnitusel on pangad arendajatele seni veel vastu tulnud. «Aga usun, et suve algul läheb asi hullemaks, ma ei näe poolikutel projektidel perspektiivi,» märkis haldur.

Keskmine väikearendaja ongi praegu pooliku projekti otsas istuja, sest varasem plaan laenu ja ettemaksu abil ise sentigi raha sisse panemata hooned valmis ehitada ei tööta enam.

«Mõnel projektil oleks võimalikud ostjad olemas, aga nad ei taha kaupa teha enne, kui arendus on valmis ehitatud,» sõnas Hermet, kelle harutada on Viimsisse Nelgi teele elamud rajanud Adrian Trade”i pankrotipesa.

Täitmata lubadused

Adrian Trade ongi näide asjade sellisest käigust. Ehkki elanike kinnitusel kannab mitme elamu ehituskvaliteet kohati kiirustamise märke, on kadestusväärt asukoha ja ümbrusega elamud hea projektiga ning tühjalt seisvatele majadele ihuvad hammast mitmed koduotsijad. «Huvilised on olemas, aga keegi pole olnud nõus raha juurde maksma,» sõnas Hermet.

Ostja seisukohast on see ainumõistlik samm, sest pankrotioksjonilt võib saada krundi või maja märksa soodsamalt, samuti on teada hulgaliselt lugusid inimestest, kes häguse tulevikuga firmalt ostetud eluasemega lootusetult hätta jäänud.

Suvel Tabasallu ridaelamuboksi soetanud Maire Sagar läks elamud rajanud Ramses Kinnisvara täitmata lubadustest rääkides üsna hasarti – soojasõlm on viimistlemata, praod täitmata, terrassipiirded paigaldamata ja leppetrahvid juba pool aastat kätte saamata.

Uudis Ramsese pankrotist tuli talle üllatusena. «Tööd on tegemata, kõnedele ja meilidele Ramsese omanik ei vasta,» iseloomustas ta olukorda. «Puudused tuleb ilmselt endal kõrvaldada.»

Mõtlemise aeg

Ramsese pankrotihaldur Ene Ahas Sagarile ja tema naabritele palju lootust ei anna. «SEB panga nõue on tagatud kolme seni müümata korteriga – pank saab ehk oma raha tagasi, aga et sealt teistele midagi jääks, peaks küll suur ime juhtuma,» märkis Ahas.

Pankrotiga on lõpetanud ka teine Viimsi arendaja, Uus-Pärtle teele elamud rajanud Moodne Kodu Arendus. Firmalt kodu ostnud Erge Kalbus on õnnega koos, sest tema pere on pidanud tegema vaid pisiparandusi.

Küll aga pole kõigil naabritel nii hästi vedanud – nood on pidanud tegelema nii valesti ehitatud katuse kui ebapüsiva vundamendiga.

Arvukate väikefirmade pankrotid ei suuda kinnisvaraturgu siiski kaosesse viia, sest kui lähikuudel pankrotistuks ka 20 kinnisvarafirmat kokku 500 korteri ja 500 elamukrundiga, oleks see ikkagi väike maht võrreldes YITi, Arco Vara või Merko kinnisvaraportfellidega.

«Kinnisvaraturg on väga pika tsükliga ja juhul kui olukord turul paraneb näiteks järgmisel aastal, siis reaalselt hakatakse uuesti ehitama aastatel 2010-2011,» nentis Lepik.

«Vahepeal lähevad aga tehingud edasi ja ilmselt ostetakse seisma jäänud kaup varem või hiljem odavalt ära,» lisas ta.

Kui aga kinnisvaraspetsialist või kõrbenud ettevõtja peaks ise äkitsi uut kodu vajama, siis kuidas ta praegu käituks?

Toompark tunnistas, et valikuvõimalus on lai ning ettevõtete jaoks on iga müük kulla väärtusega. «Kui turg normaliseeruma hakkab, siis tõmbub valik jõhkralt kokku,» tõdes ta. «Ma arvan, et teeksin praegu ise hea ostupakkumise. Kinnisvaraostu ei maksa edasi lükata, see on siiski elukvaliteedi küsimus.»

Anonüümseks jäänud kõrbenud kinnisvaraärimees oli märksa ettevaatlikum. «Ma otsiks praegu kindlasti üürikodu,» kinnitas ta. «Ajad on segased ja pangaintressid on, nagu on.»

Pankrotipesad

• Kaimag Invest (pankrotistunud detsembris 2007) 12 korterit Köleri 12 ja 12a
• Ramses kinnisvara (veebruar 2008) elamukrundid Tallinna ümbruses
• Adrian Trade (veebruar 2008) ridaelamud Viimsis Nelgi teel
• Moodne Kodu Arendus (jaanuar 2008) elamud Viimsis Uus-Pärtle teel
• Pesko & Turn Development (november 2007) kaks korterit Pärnus
• Baltest Arendus (november 2007) kaks elumaja Tabasalus
• Tregore Vara (veebruar 2008) elamud ja elamumaad

Artikli autor on Lauri Linnamäe. Artikkel ilmus 13/03/2008 väljaandes Postimees.ee.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine