Pomerants: üürisuhteid reguleerivad seadusesätted tuleb üle vaadata

Riigikogu õiguskomisjoni esimees Marko Pomerants (IRL) on seda meelt, et üürisuhteid reguleerivad võlaõigusseaduse sätted tuleks üle vaadata.

Pomerants ütles ERR-i uudisteportaalile “Pealtnägijas” kajastatud omaniku-üürniku vaidlust kommenteerides, et tema nõustub paljuski kinnisvaraekspert Tõnu Toomparki hinnangutega, et tänaseks on nn sundüürnike probleem praktilises elus tõepoolest suures osas lahenenud, mistõttu tuleks kriitilise pilguga üle vaadata ka kehtivad võlaõigusseaduse sätted, mis reguleerivad üürisuhteid.

“Lähtuda tuleks nii üürniku kui üürileandja õigustatud huvide tasakaalustatud kaitsmise vajadusest. See oleks edaspidi kasulik ühtlasi ka üürituru elavdamise seisukohast, kuna suurendaks õiguskindlust,” rääkis Pomerants.

Pomerantsi sõnul võib praegune olukord, kus heas usus sõlmitud üürilepinguga võivad üürileandja jaoks kaasneda ka tema tahtest täiesti sõltumatud ja sisuliselt määramatu kestvusega omandiõiguse piirangud, kõnealuste piirangute ebaproportsionaalsuse tõttu olla vastuolus ka põhiseadusega.

Teema vajab Pomerantsi sõnul komplektset ja põhjalikku käsitlemist kõigepealt nii justiitsministeeriumi kui valitsuse tasandil ja kindlasti vastava eelnõu väljatöötamist koos asjaomaste isikute ringi laialdase kaasamisega.

Pomerants laiendaks poolte lepinguvabadust

“Mulle isiklikult tundub, et üürisuhetes peaks kõigepealt leevendama praegust VÕS sätete kohustuslikkust ning selle asemel laiendama pigem poolte lepinguvabadust, mis on üks põhiseaduslikke väärtusi,” selgitas ta oma nägemust lahendustest.

“Samuti tuleks seaduses sätestada näiteks, et kui üürnik ei ole üürilepingu ülesütlemist vastavaid tähtaegu silmas pidades vaidlustanud, loetakse kõik tema õigused üüritud asjale lõppenuks üürilepingu ülesütlemise teates märgitud tähtajast alates. Samaaegselt lõpeksid ka kõik eluruumi omaniku omandiõiguse piirangud, mis tulenesid üürilepingust,” jätkas ta.

See võimaldaks Pomerantsi sõnul seadusest tulenevalt vara omaniku otsese valduse kiiremat taastamist. “Paraku lepingulise vaidluse korral üürikomisjonis või kohtus ei saa enne vastava lahendi jõustumist seadus kiiret kaitset pakkuda,” lisas ta.

Kolmapäevane “Pealtnägija” näitas vaidlust Tallinna lähedal asuva majaosa üürniku ja maja uute omanike. Nimelt keeldub üürnik välja kolima majast, mille mullu suvel ostis noor pere, ja kuigi üürniku ja omaniku vaidlus on kestnud juba seitse kuud, pole viisakat lahendust tülile senini suudetud leida.

Kinnisvarakooli juhatuse liige Tõnu Toompark kommenteeris, et üürilepingut reguleeriv osa võlaõigusseaduses tuleks ümber kirjutada, sest kuna see on pärit ajast, kui Eestis olid sundüürnikud, on see kaldu üürniku poole.

Justiitsministeeriumi pressiesindaja teatas ERR-i uudisteportaalile, et Pealtnägijas välja toodud näide on kindlasti erandjuhtum, kuid ministeerium on sel teemal valmis asuma analüüsima tänast olukorda kinnisvaraturu erinevate huvigruppidega ning vajadusel otsima ka osapooli rahuldavaid lahendusi, olgu nendeks siis võlaõigusseaduse muutmine, muudatused kohtumenetluses või mõni kolmas, eelnevatest parem lahendus.

Toimetas
Kadri Masing

http://uudised.err.ee/v/eesti/c4f09b06-d3de-4973-936b-1776bbafc6f7

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

02.04.2024 Korteriühistu juhtimise ABC