Raid & Ko: Kesklinna korteriturg võtab tempot maha

Andree RaidKesklinn oli, on ja jääb korterituru trendiloojaks. Kesklinn on see piirkond, kus korteriturg raskemate aegade järel võtab esimesena jalad alla. See on piirkond, kus kinnisvaraarendus lööb esimesena õitsele. Samuti annab kesklinnas korteriturul toimuv indikatsiooni turu jahenemise osas.

Heidame pilgu, mis täna kesklinna korteriturul toimumas

Eelmise aasta viimases kvartalis tehti Tallinna kesklinnas 450 korteritehingut keskmise ruutmeetrihinnaga 1774 eurot. Aastatagusega võrreldes kasvas tehingute arv 4 ja keskmine hind 12%. Aga näiteks Mustamäe korteriomandite tehingute arv kasvas samal ajal meeletunatunduva 32% ja keskmine hind 31%.

Kesklinna korteritehingute juurdekasvu aeglustumine ei ole ainult viimase kvartali teema. See kahanev trend on alguse saanud juba 2013. aasta keskpaigast.

Sama kehtib kesklinna tehinguhindade kohta. Tallinna kesklinna korteritehingute keskmine hind kasvab küll jõudsalt, kuid siiski aeglasemalt, kui äärmuslik Mustamäe või ka Tallinna keskmine hinnatase.

Ülekeev turg võiks rahuneda

Täna siiski räägime me veel juurdekasvu aeglustumisest. See tähendab, et turg endiselt elavneb ehk tehingute arv kasvab ja tehingute hinnad kerkivad. Juurdekasvu kokkutõmbumine on aga esimene märk selles, et väga kõrgele trüginud tehingute arv võib lähema paari-kolme kvartali pärast languseks pöörduda.

Senise palgakasvu ja laenukäibe juures tehingute arvu kolinal kukkumist vaevalt karta on. Pigem saab tegemist olema mõningase ülekeeva turu rahunemisega.

Ostjate rahakott ei kannata hinnatõusu välja

Loodetavasti toob tehingute arvu mõningane taandumine endaga kaasa ka hinnatõusu pidurdumise, sest senist üle kümne protsendist Tallinna keskmist korterite hinnatõusu ei kannata ostjate rahakott enam kaua välja.

Samuti oleks kesklinna kontsentreerunud korterite uusarendusel paras aeg hõlvata äärelinnade turg ja pakkuda rohkem uusi ning kvaliteetseid kortereid „mägedel“, Pirital, Nõmmel, Kristiines, mis oleksid tänastest kesklinna 2000-eurosest ruutmeetrihinnast soodsamad.

Senine uute korterite valdav ostutempo on olnud tasemel, mis näitab, et uute korterite ostjad on turul täiesti olemas. Neile on vaja lihtsalt pakkuda laiemat valikuvõimalust erinevate asukohtade vahel. See omakorda tähendab, et mõningane jahtumise järel võiks kinnisvaraturg endiselt hea tervise juures olla, kust ei peaks kartma ei suuri tõuse ega ka kukkumisi.

Andree Raid
Raid & Ko OÜ juhatuse liige

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC